Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Otázky a odpovědi - výživa a suplementace VI.

19. 11. 2012
Komentáře
Otázky a odpovědi - výživa a suplementace VI.

Odpovědi na Vaše otázky týkající se výživy. Odpovídám MUDr. Matěj Markvart. I vy máte možnost se ptát na to, co vás zajímá.

První část otázek naleznete zde: OTÁZKY A ODPOVĚDI - VÝŽIVA A SUPLEMENTACE I.

Pokračování část otázek naleznete zde: OTÁZKY A ODPOVĚDI - VÝŽIVA A SUPLEMENTACE II.

Třetí část našich otázek naleznete zde: OTÁZKY A ODPOVĚDI - VÝŽIVA A SUPLEMENTACE III.

Čtvrté pokračování otázek naleznete zde: OTÁZKY A ODPOVĚDI - VÝŽIVA A SUPLEMENTACE IV.

Páté pokračování otázek naleznete v tomto odkazu: OTÁZKY A ODPOVĚDI - VÝŽIVA A SUPLEMENTACE V.

Mám velmi rád ovoce. Slyšel jsem ale, že pokud ho budu jíst ve velké míře. Přemění se fruktóza za něj na tuk. Opravdu dochází k přeměně ovocného cukru na tuk?

Fruktóza je monosacharid nacházející se ve vyšším množství např. v ovoci či medu, je součástí disacharidu sacharózy. V organismu nepotřebuje pro vstup do buněk transportéry závislé na inzulínu a její příjem tak nevyvolává jeho zvýšené vyplavovaní. Tato vlastnost by se mohla na první pohled jevit velmi výhodnou – zatímco glukóza spouští vyplavením inzulínu proanabolické pochody, které se týkají budování energetických rezerv (a tedy i tukové tkáně) a tvorby svalové hmoty a bez inzulínu do některých buněk de facto nemůže, fruktóza má všude zajištěn volný vstup bez toho, aby následně vyvolávala anabolické pochody a metabolické procesy organismu jako celku.

Realita je ovšem taková, že většina přijaté fruktózy se v těle velmi rychle mění na glukózu a ta stimuluje sekreci inzulínu, díky němuž může vstupovat do buněk a být v nich využita v metabolismu a k tvorbě energetických rezerv.

Ovšem dá se z fruktózy přijaté ve formě ovoce opravdu ztloustnout? Teoreticky by se zdálo, že snad ano, praxe je však taková, že by člověk musel jíst ovoce v takovém množství, které by dříve vyvolalo poměrně nepříjemné projevy stran trávicího traktu (kvasné pochody vedoucí k průjmu a nadýmání) než samotné tloustnutí.  Přemíra ovoce se nedá příliš doporučit při redukčních dietách, energetický obsah bývá dosti vysoký, tudíž by se proces hubnutí zpomaloval – podobně se nedoporučuje pít velká množství ovocných šťáv (ty obsahují cukrů typu fruktózy opravdu hodně a k vedlejším projevům v trávícím traktu obvykle nevedou), ale přiměřený příjem ovoce sám o sobě tloustnutí vyvolat nedokáže.

Cholesterol v lidském organismu. Je to opravdový strašák nebo mýtus?

Cholesterol (CH) představuje v lidském organismu velmi důležitou látku – je součástí buněčných membrán, dává vzniknout pohlavním hormonům jak u mužů, tak u žen, dále z něj vznikají hormony regulující rovnováhu minerálů ve vnitřním prostřední (mineralokortikoidy) a hormony umožňující organismu adaptovat se na stres (glukokortikoidy) a v neposlední řadě je prekurzorem pro vitamín D a žlučové kyseliny, které hrající klíčovou úlohu v trávení tuků.

Cholesterol je dobrý a velmi užitečný sluha, ale je‑li ho příliš, je škodlivým a nebezpečným pánem. Buňky jeho příjem dokáží poměrně účinně regulovat.

Hodný a zlý cholesterol, kdo je kdo?

Často se setkáváme s pojmy „hodný“ a „zlý“ cholesterol. Nejde přímo o CH samotný, ale spíše o jeho následující transportní formy. V plazmě totiž cholesterol putuje vázaný v lipoproteinech (LDL, HDL) a intenzita vychytávání těchto lipoproteinů buňkami určuje, kolik CH bude v oběhu – čím více LDL receptorů a HDL částic, tím méně CH v oběhu a tím nižší riziko pro rozvoj aterosklerózy (viz dále).

  • LDL (low density lipoprotein) – hlavní „dodavatel“ cholesterolu periferním tkáním, je‑li jej příliš mnoho, působí škodlivě – představuje rizikový faktor rozvoje aterosklerózy. LDL částice znikají přímo v cirkulaci a také v játrech.
  • HDL (high density lipopropein) – bere CH z periferních tkání a přenáší jej zpět do jater („hodný cholesterol“) – HDL je schopný efektivně „čistit“ zejména cévy. Vzniká v játrech a střevních buňkách. Vyšší hodnoty HDL jsou považovány za protektivní faktor vůči kardiovaskulárním onemocněním.
  •  

Zvýšená koncentrace cholesterolu v buňce snižuje počet LDL receptorů na jejím povrchu a tím dochází k omezení dalšího příjmu cholesterolu ve formě LDL, buňka se tímto způsobem „brání“ možným škodlivým vlivům z nadbytku CH.

Existují buňky nacházející se především ve stěnách cév, které vychytávají pomocí speciálních receptorů chemicky modifikované a též nepoškozené molekuly LDL. Jedná se o buňky se schopností fagocytózy (pohlcení), v tomto případě zejména o makrofágy. Tyto receptory ovšem nemají zpětnou regulaci jako receptory pro LDL zmíněné výše a snadno se pak stane, že buňka se cholesterolem doslova přeplní, vznikají tzv. pěnové buňky a dochází k tvorbě plaků ve stěně cév a následnému rozvoji nebezpečné aterosklerózy neboli kornatění cév, kdy dochází ke snížení jejich poddajnosti a uzavírání průsvitů.

 Zvýšený příjem cholesterolu nebo poruchy LDL receptorů vedou ke zvýšení LDL v plazmě. Ty mají poměrně dlouhý poločas, a tak snadno dochází k jejich chemické modifikaci (oxidace) a takto pozměněné molekuly silně predisponují k tvorbě aterosklerózy cév (díky výše zmíněnému vychytávání buňkami nacházejícími se v cévních stěnách).

Většina CH je ale produkována organismem samotným, tuto produkci zajišťují v nejvyšší míře játra, ačkoli cholesterol dokáže produkovat prakticky každá buňka. Vlastní tvorba je ovšem do jisté míry ovlivňována právě tímto příjmem zvenčí – čím více cholesterolu přijmeme potravou, tím méně jej tělo vytvoří, aby byla zachována stabilní hladina a nedocházelo k jejímu nežádoucímu zvýšení. Porucha této regulace na jakékoli úrovni pak vede ke zvýšení hodnot cholesterolu (LDL) v oběhu (typicky ve vyšším věku).

A důležitá poznámka na závěr - cholesterol je látka výlučně živočišná, tudíž není a ani nemůže být obsažen v rostlinných produktech (oleje apod.).

Zeptejte se i vy!

Jedním z hlavních účelů tohoto článku je vybudit diskuzi k dogmatům, která se léta letoucí usídlila na internetových portálech, v diskuzních fórech i v četných rádoby odborných knihách k suplementaci a výživě sportovců všeobecně. V diskuzi s MUDr. Matějem Markvartem se budeme snažit tato dost často nepravdivá tvrzení okolo sportovní výživy a suplementace všeobecně vyvracet nebo naopak potvrzovat, současně s podrobnou a maximálně objektivní analýzou proč tomu je tak či onak.

Tímto vybízíme vás, naše čtenáře, k dotazům do komentářů, nebo na e‑mail redakce, ze kterých pak vybereme ty nejzajímavější, na které v některých z dalších dílů Otázek a odpovědí bude Matěj reagovat.

MUDr. Matěj Markvart

Matěj Markvart

Vzdělání:
Lékařská fakulta MU, Brno
 
Pracovní zkušenosti
Od 9/2011 do 5/2012 sekundární lékař I. Ortopedické kliniky FNUSA
 
Zájmy a sporty
MTB (z pozice dříve aktivního závodníka i trenéra), bodybuilding, hokej, výživa a suplementace v silových a vytrvalostních sportech, fyzioterapie a rehabilitace sportovců, korektivní cvičení
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.