Gynekomastie - nejen z anabolik

Gynekomastie - nejen z anabolik

Gynekomastie a strach z ní je spojen s kulturistikou nebo spíše s užíváním anabolických látek již od pradávna. Dnes a denně můžeme na soutěžích ve sportovní kulturistice vidět závodníky, kteří evidentně trpí na tuto poruchu mléčné žlázy a vystavují tak své neestetické prsní svalstvo na přetřes různým dohadům o dopingu. Jak je to ale vlastně se vznikem gynekomastie. Opravdu se jendá pouze o projev zneužívání dopingových látek? Nebo se může jednat i o přirozený stav, který má své fyziologické opodstatnění a "čistý" původ. Na gynekomastii jsme se zeptali MUDr. Matěje Markvarta.

Gynekomastie - nejen z anabolik

Gynekomastie je pojem označující nezhoubné, jedno- či oboustranné zvětšení mléčné žlázy u muže. Vzniká na základě nerovnováhy mezi mužskými pohlavními hormony androgeny a ženskými pohlavními hormony estrogeny. Estrogeny totiž podporují rozvoj mléčné žlázy a tudíž je jejich zvýšení doprovázeno právě klinickým projevem gynekomastie.

Gynekomastie v praxiEstrogeny u muže vznikají aromatizací z testosteronu. K tomu dochází v tukové tkáni, játrech a svalech.

Gynekomastie může být fyziologická a patologická. K fyziologické gynekomastii dochází během puberty, kdy dochází k bouřlivému vývoji tkání dependetních na pohlavní hormony a také tkáni pohlavní hormony produkujících. Přechodné zvýšení estrogenů, které jsou produkovány i varlaty vyvolá zduření prsů v oblasti bradavek a jejich citlivost až bolestivost. S ustálením hormonálních hladin po skončení puberty tato gynekomastie spontánně vymizí. Dále dochází k fyziologické gynekomastii ve stáří, pravděpodobně útlumem činnosti Leydigových buněk varlat, jenž jsou zodpovědné za tvorbu testosteronu. Pokles testosteronu posune hormonální rovnováhu ve prospěch estrogenů a jejích účinek na organismus ve výsledku poněkud zesílí.

Patologická gynekomastie nastává při nedostatečné tvorbě testosteronu, nadprodukci estrogenů jako nežádoucí účinek některých léků a někdy se příčinu gynekomastie vůbec nepodaří odhalit, hovoří se pak o gynekomastii neznámého původu.

Z konkrétních příčin patologické gynekomastie stojí za zmínku např.:

 • nádory varlat, nádory hypofýzy (ta reguluje mimo jiné produkci pohlavních hormonů pohlavními žlázami)
 • nádory kůry nadledvin (krom kortikoidů zde vznikají i pohlavní hormony, u zdravého člověka však jen v malém množství)
 • jaterní cirhóza, která je typicky spojena s gynekomastií, atrofií varlat a poruchami potence

Bylo také prokázano, že zvýšený obsah estrogenů v potravinách nebo obsah látek brzdícíh tvorbu testosteronu dokáže taktéž vyvolat gynekomastii.

Kdy gynekomastie vzniká?

 • Chronické ledvinové selhání - zde hraje hlavní úlohu toxický vliv metabolických změn, a ta jak na řízení gonadální funkce, tak na tvorbu androgenů samotných i na spermiogenezi. Důsledkem těchot změn je disociace LH , FSH  a zvýšení prolaktinu
 • Jaterní poruchy - onemocnění jater (cirhóza, karcinom) vedou k feminizaci zvýšením tvorby vazebných globulinů (SHBG), sníženým odbouráváním estrogenů, stimulací periferní aromatizace androgenů.
 • Zvýšená funkce štítné žlázy vede k vzestupu SHBG, vazebného proteinu steroidních hormonů.
 • Snížená funkce štítné žlázy se spojena se vzestupem hladiny prolaktinu.
 • Poruchy funkce nadledvin jako benigní formy adrenální hyperplazie (hormonálně aktivní adenomy), nádory nadledviny (feminizující karcinom).
 • Hyperprolaktinemie - prolaktin přímo stimuluje vývoj prsní žlázy a navíc zvýšené hladiny prolaktinu oslabují periferní účinek testosteronu.  Výsledkem je tedy nadměrné působení estrogenů na prs.
 • Hormonálně aktivní nádory steroidogenní tkáně varlat - tumor Leydigových buněk, Sertolliho buněk nebo tumor vycházející ze zárodečné tkáně (embryonální karcinom, choriokarcinom, teratomy), produkující hCG 
 • Ektopická gonodatropní sekrece při  bronchogenním karcinomu produkující lidský choriogonadotropin (hCG)2)
 • Léky - anabolika, digoxin (interakce s estrogenními receptory v prsech), antihypertenziva - ACEI, blokátory kalciových kanálů, spironolakton (snižuje produkci androgenů a antagonizuje androgenní působení v periferii), některá antirevmatika a antidepresiva (zvýšením hladiny prolaktinu), antiandrogeny, neuroleptika, ale i některé návykové látky (canabis), cimetidin (antagonizuje androgenní receptory v periferii, zvyšuje hladinu prolaktinu), isoniazid, fenothiaziny, methyldopa, reserpin (zvýšení prolaktinu).
 • U dlouhodobě hladovějících nebo jinak strádajících osob je gynekomastie spojována s tzv. syndromem realimentace. Po přechodném útlumu gonadotropní sekrece dochází k obnově regulační hypotalamo-hypofyzo-gonadální funkce (tzv. rebound fenomen). Gonadotropní stimulací s aktivací tvorby steroidů v gonádách a konverzí androgenů na estrogeny v periferních tkáních se zvyšuje podíl estrogenů, což vede k růstové stimulaci mléčné žlázy. 
 • Fytoestrogeny nebo látky kontaminující zevní prostředí jako například estrogeny ve vodě, v drůběžím mase.
 • Onemocnění varlatPrimárně poškozená varlata se objevují u Klinefelterova syndromu. Jedná se o genetické postižení, kdy genotyp muže je XXY místo normálně vyskytujícího se XY. Dále u pituitárního hypotalamického hypogonadismu (zmenšená varlata v důsledku nedostatečné sekrece vyšších řídících hormonů z hypotalamu). Reifensteinův syndromu je syndrom kombinující gynekomastii, deformity genitálu, hypogonadismus, abnormální vyústění močové trubice -hypospadie).Sekundární poškození varlat jiným onemocněním jakou jsou tumory, záněty, traumatické postižení, stav po vasektomii – podvázání chámovodů. Funkční kapacita Leydigových buněk je snížena, estrogeny se však tvoří normálně extraglandulární aromatizací. Snižuje se poměr androgenů k estrogenům.
 • Genetické poruchy. Příčinou gynekomastie mohou být také vrozené genové defekty jako jsou poruchy funkce receptoru pro androgeny (vrozené či získané). S genovými poruchami nebo mutacemi genů pro enzymy je také spojována zvýšená extraglandulární aromatizace (tj. enzymy zprostředkovaná tvorba estrogenů z androgenů).  Dědičnost poruchy aromatizace androgenů je vzácná, autozomálně dominantní, gynekomastie se objevuje již v časné adrenarché. Mužský peudohermafroditismus u nevirilizujících enzymových blokád v nadledvině je provázen gynekomastií. Gonadální dysgeneze 45XO (mužský Turnerův syndrom) nebo například Klinefelterův syndrom (XXY) a další X polysomie s hypergonadotropním hypogonadismem (vysokou hladinou LH) bývají také často provázeny gynekomastií.

Vyjádření redakce: Redakce Aktin.cz chce tímto článkem upozornit na problém užívání anabolických steroidů a dopingu obecně v kulturistice. V žádném případě nepodporujeme užívání dopingu, naopak jej tvrdě odsuzujeme. Článek má složit k prohloubení osvěty u mladých sportovců uvažujících nebo používajících dopingové látky.

MUDr. Matěj Markvart

Matěj Markvart

Vzdělání:
Lékařská fakulta MU, Brno
 
Pracovní zkušenosti
Od 9/2011 do 5/2012 sekundární lékař I. Ortopedické kliniky FNUSA
 
Zájmy a sporty
MTB (z pozice dříve aktivního závodníka i trenéra), bodybuilding, hokej, výživa a suplementace v silových a vytrvalostních sportech, fyzioterapie a rehabilitace sportovců, korektivní cvičení
 • 2

Příspěvek byl skryt administrátorem. Zobrazit příspěvek.

pepa lokos

Timto zdravime vsechny co chteji vedet o AS a nedostavaji se jim zodpovezene otazky a nebo nekvalitni anbolicke steroidy zde se muzete o vsem informovat a najit nove top produkty ktere zde chybi a nejsou dostupne tato stranka je postavena na kvalitnich produktech a informacim pro zakazniky kterym se nedostava odborna pece.www.anabolicsteroidsmuscles.com

Příspěvek byl skryt administrátorem. Zobrazit příspěvek.

pepa lokos

Timto zdravime vsechny co chteji vedet o AS a nedostavaji se jim zodpovezene otazky a nebo nekvalitni anbolicke steroidy zde se muzete o vsem informovat a najit nove top produkty ktere zde chybi a nejsou dostupne tato stranka je postavena na kvalitnich produktech a informacim pro zakazniky kterym se nedostava odborna pece.www.anabolicsteroidsmuscles.com