Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

CROSSFIT - "tvůj trénink je moje rozcvička" (II.)

Jan Caha
Jan Caha 2. 12. 2012
CROSSFIT - "tvůj trénink je moje rozcvička" (II.)

Pokračování rozhovoru o nové sportovní disciplíně, které uchvátila mnohé milovníky fitness a zdravého životního stylu. Crossfit se nám představuje, nyní v Brně.

Ještě než začneme, dovolím si pouze jednu malou technickou poznámku. Jaroslav Kratina je původem ze Slovenska, celý rozhovor z jeho strany tedy byl veden ve slovenském jazyce a poté přepsán do češtiny. V tomto případě jsme bohužel nemohli zanechat autenticitu rozhovoru. Jistě však věřím, že i tak vám dokážu přenést atmosféru a ideu tréninku a soutěžní disciplíny zvané CROSSFIT. Pro lepší rozlišení jsme oddělili odpovědi podle jmen.

Cross - X - fit

Crossfit – „tvůj trénink, je moje rozcvička“

Zkusím se vrátit k Brnu. Co je cílem v Brně. Předpokládám, že odtud se to bude vše vyvíjet.

Rád bych uvedl, že funkční silový trénink v takovéto podobě u nás rozjel jako první Zdenek Weig, který si v Praze otevřel i první licencovanou CrossFit tělocvičnu. Zdeněk pracoval a sportoval v Americe, odkud CrossFit donesl do ČR. Pro čtenáře bych upřesnil, že CrossFit je licencovaný název, který se používá k v souvislosti se zmiňovanou formou cvičení, které se anglicky říká “cross-training“, a to za přesně specifikovaných podmínek, které si může každý najít na stránkách www.crossfit.com. (Samotné závodní disciplíně potom mezi sebou začínáme říkat cross-atletika, aby nám nechodili připomínky, že neoprávněně používáme slovo CrossFit)

Já jsem potom cross-training zavedl v Brně, kde nám chyběla možnost připravovat sportovce a lidi, kteří například skončili se sportem, ale stále jsou hladoví po funkčním tréninku... my teď chceme ukázat lidem, jak se má funkční trénink dělat správně. Není to jen o tom, že přijdu na trénink, odjedu si 40 burpees, padesát kliků, šedesát shybů a jdu domů. Je to i o tom, že je tu nějaká postupnost. V pondělí bude něco silové, třeba se vzpíráním, v úterý zase něco z gymnastiky, středa bude vytrvalost atd. Chceme tomu dát hlavu a patu a dělat to na profesionální úrovni. Cross-training je krásný v tom, že trénink nikdy není stejný.

Crossfit nemůže trénovat každý. Jaké jsou podmínky pro trenéra crossfit, předpokládám, že i v ČR se bude něco chystat.

Já jsem byl teď na školení Crossfit Level 1, které jsem absolvoval ve Vídni, a musím se přiznat, že zkoušku půjdu dělat znovu do Německa. Je docela problém, že závěrečné testy nejsou v češtině ani ve slovenštině, a ač jsem si myslel, že mám dobrou angličtinu, tak to nestačilo. O jeden bod mi Level 1 unikl, takže to pojedu dělat znovu. Nebyla to sice levná záležitost, ale musím toto školení doporučit, bylo na velmi vysoké úrovni. Nyní mi sice nic nebrání v tom, abych funkční tréninky vedl i nadále, ale Level 1 by si měl časem udělat každý, kdo to myslí s cross-trainingem vážně a chce se v tomto odvětví i nadále rozvíjet.

CrossfitU nás se nebudou dělat školení, nebo se něco chystá?

ECTA (představíme v dalsej casti) připravuje projekt, který by měl se školeními pomáhat. Už i jednáme s CrossFit HQ o tom, aby testy byly dostupné i v českém nebo slovenském jazyce, což by mělo celou situaci velmi zjednodušit a Level 1 zpřístupnit mnohem více zájemcům. Naším cílem je, aby naše fitness centra byla na vysoké úrovni a každé fitko mělo alespoň 2 až 3 Level 1 trenéry. Nechceme to dělat tím stylem, že včera jsem šel spát, dnes jsem se probudil a budu vést cross-training. Trenér by měl mít něco za sebou, pravidelně absolvovat školení a neustále se dále vzdělávat, protože pokud to nebude dělat na nejvyšší možné úrovni, tak by to radši neměl dělat vůbec. Trenér by měl znát základy vzpírání, gymnastiky a atletiky, musí se vyznat ve výživě a fyziologii a samozřejmě byl měl umět pracovat s klienty, které musí vést tréninkem provést srozumitelně a hlavně bezpečně, aby se minimalizovalo riziko zranění. Chceme se však zaměřit i na praktická školení, která by měla lidem pomoct třeba i s vedením tělocvičny a marketingem.

Vrátím se k tréninku. Ten má určitou posloupnost. Jak začínáte …

My rádi používáme větu „tvůj trénink je moje rozcvička“, ale je to individuální. Někomu stačí 10 minut rozehřátí na to, aby mohl podat maximální výkon, jiný potřebuje 20 min. Já jsem třeba typ člověka, který potřebuje 20-25 min., aby mohl udělat hlavní část – WOD (Workout of the Day), který může trvat 10 až 35 minut, bez toho, abych se bál, že se nějak poškodím nebo zraním. Sám víš z kulturistiky, že pokud se dobře nerozcvičíš, tak ten trénink není stoprocentní. Trénink je složen z aktivního strečinku, který připraví svalstvo. Potom je tam tzv. “buy in“, každý trenér si to nazve jinak. Tam začátečníci mají techniku, práci s vlastním tělem, potom jdeme na hlavní část. Tam je to trochu delší u začátečníků, ale vždy dělají s vlastním tělem a sem tam dáme kettlebely, medicinbaly apod. Potom je tam nějaké uvolnění a “buy out“, třeba nějakých 100 kliků, 100 dřepů, aby se to „dopumpovalo“, ať si člověk trošku zvykne na vyšší přísun laktátu :D, a na závěr zase nějaký strečink na uklidnění, podobně jako v jiných sportech.

Kde vás můžou fanoušci najít? Co vás čeká. Jaké budou závody.

Vláďa: Největší komunita z nás se schází nyní na facebooku na stránkách Cross – X – Fit a na našich nových stránkách www.elitegymbrno.cz, kde můžete najít všechno potřebné o naší tělocvičně a teamu. Jsou tam vypsané všechny tréninky, kdy se potkáme, co bude náplní, na co se můžeme těšit a tak dále. V našem teamu je to rozdělené půl na půl - jsou tam jak muži tak i ženy a myslím, že se vytvořila hodně zajímavá parta lidí. Nescházíme se pouze na trénincích, ale jsou tam i další akce. Je to hodně teamové - teamové cvičení, není to pouze o jednotlivcích. Navzájem se podporujeme, hecujeme. Když se nevidíme 2-3 dny, tak se všichni ptají, co se děje, proč jsi nebyl na tréninku, opravdu je to takové skoro rodinné. Já doufám, že to tak vydrží co nejdelší dobu. Nerad bych z toho udělal něco hodně moc komerčního.

Jaro: Samozřejmě jedna z věcí je naše nové fitness centrum v Černovicích – otevíračka bude  1. 1.2013, což je na Vláďovy narozeniny. Zatím trénujeme v provizorních prostorách ve Wellness centru Martiny Zábranské, která je v našem teamu a cvičí s námi. Maká a v cross-atletice je výborná. Na závodech se velmi pěkně umístila v začátečnících, stejně tak naše CZECH BEAST Mirka Zemanová (první místo na obou soutěžích, kterých se zúčastnila) a Lukáš Slejška. Vláďa je náš nejlepší atlet, zvládl dvě soutěže, v obou byl ve finálové desítce. Takže už máme několik velmi pěkných umístění.

Crossfit

Jsme team, pokud někdo nemůže, povzbudíme ho. Trénink je takový, že když má někdo hotovo, tak se vydýchá a jde povzbuzovat toho, který to ještě nemá. Trénujeme všichni společně, na soutěžích je jako jednotlivec, ale stále maká pro team.  

Cross-training doporučuji vyzkoušet nejprve na úrovni pro začátečníky. Pro ty pokročilé je to už trochu náročnější. Na tréninku začátečníků potom já nebo Vláďa rozhodneme, jestli je člověk způsobilý ke cvičení na úrovni pokročilých. Samozřejmě mojí snahou je připravit toho začátečníka tak, aby se za 4 az 5 měsíců byl schopen postavit ke každému cviku s maximálně precizní technikou, abychom eliminovali riziko zranění.

Vláďa: Základem pro ty složitější techniky, především ty vzpěračské, je mít zpevněný střed těla. To znamená core, břicho a zádové svaly, aby vše bylo připravené a nastavené tak, aby si neublížil, když je začne zvedat těžší váhy. Proto je dobré, že je cvičení rozděleno na začátečníky a pokročilé, kdy u začátečníků je hodně cviků s vlastní vahou, s vlastním tělem a jedou se tam opravdu leh sedy, kliky, angličáky. Já když jsem začínal, tak jsem cvičil půl roku jenom tady ty sálové aktivity. Nikdy jsem na tréninku do ruky činku nevzal, protože jsme ani nevěděli, že nějaká soutěž bude.

Jaro: Já bych chtěl ještě na závěr poděkovat TJ Sokol Obřany, kde nám umožňují trénovat vzpěračské disciplíny. Milan Luter nám dovoluje chodit do jeho posilovny, kde trénujeme vzpěračské cviky. Potom panu Matuskovi z INKOSPOR – u, samozřejmě AKTIN.CZ za medialní prostor a všem dalším, kteří nám pomáhají. Díky! Těšíme se na vás na facebooku cross-x-fit a na www.elitegymbrno.cz.

Děkuji za rozhovor. Měl jsem možnost se jednoho tréninku zúčastnit a sám musím říct, že se jedná o opravdu tvrdý trénink a obdivuji zapálení a bojovnost lidí, kteří jej dnes a denně absolvují. Přeji této nové sportovní disciplíně mnoho zdaru v boji o své místo na výsluní. Věřím, že doba, kdy crossfit ovládne sportující veřejnost, zanedlouho nastane.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________