Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Spinalis - vyhněte se bolesti zad

Martina Vašáková
Martina Vašáková 19. 12. 2012
Spinalis - vyhněte se bolesti zad

Spinalis kombinuje prvky pilates a jógy a vytváří tak unikátní program, který ulehčí především bolavým zádům! Pokud si tedy chcete odlevit od bolesti zad, nebo jí alespoň předejít, vyzkoušejte tento trénink.

Spinalis - vyhněte se bolesti zad

Spinalis pochází z anglického slova spinal = páteřní, míšní. A o to jde také v tomto cvičení především. Tým fyzioterapeutů propojil jógu s pilates a vytvořil spinalis. Díky jejich asistenci se tak spinalis stává téměř rehabilitačním zdravotním cvičením, které se soustředí na správné držení těla a posílení svalů kolem páteře. Při provádění cviků se klade důraz především na správné provedení, aby cvičenec svým svalům naopak nepřitížil a nepřipravil se tak o efektivitu cvičení. Spinalis se ale hodí nejen pro ty, kteří problémy se zády mají, ale také pro ty, kteří se budoucích problémů se zády bojí. Navíc je lákavý pro toho, koho zaujala jóga nebo pilates, ale ještě to přeci jen není to pravé. Tento dojem bývá často způsoben tím, že cviky z jógy jsou náročné a naše tělo na ně mnohdy není připraveno. Proto trvá několik let, než může cvičenec do jógy proniknout. Při cvičení spinalis se jóga transformuje do podoby rehabilitačního cvičení a pro mnohé přináší větší uspokojení.

Spinalis

Cvičení vzniklo na popud špatného pohybu návštěvníků fitnesscenter. Fyzioterapeutové si nemohli nevšimnout, že i při pohybech, které se na první pohled zdají jednoduché, často cvičenci dělají chyby a škodí svým zádům. Výsledek je samozřejmě špatné držení těla, bolest zad a svalů kolem páteře a s tím spojené další komplikace (migrény, nevolnost apod.). Tak se pokusili přeměnit známé pohyby do takových cviků, aby je zvládl každý a svému tělu ulevil. Jak již bylo řečeno, cviky nejčastěji vychází z pilates či jógy. U jógy jsou vybrané prvky především na zádové svalstvo, z pilates se naopak ujalo posilování pánevního dna. Zapojením pánevního dna se navíc usnadňuje provedení mnoha jógových cviků. Pro svalový rozvoj je také samozřejmě důležité břišní svalstvo a posílení celého středu těla = core.  Cvičí se pozvolna s důrazem na správné provedení a dýchání.

Proč si vybrat Spinalis?

 • Propojení pilates, jógy a rehabilitačního cvičení
 • Prevence proti bolestivým zádům
 • Usiluje o správné držení těla
 • Posiluje svalstvo kolem páteře a svaly pánevního dna

Lekce je určená pro každou ženu i muže jakéhokoliv věku a tělesné kondice. Pokud máte problémy se zády, doporučuje se před lekcí komunikace s lektorem, který může obměnit vhodné cvičení nebo Vám předat užitečná doporučení. Pokud cvičit začínáte, je nejlepší nejprve navštěvovat lekce zdravotního cvičení nebo pilates, kde se soustředí na posílení pánevního dna či středu těla, abyste následně mohli na hodinách spinalis správně provádět jógová cvičení.

Jak vypadá lekce spinalis? Lekce trvá 55 minut. Začíná se klasickým zahřátím. Krátce se protáhnete, svaly se zahřejí, roztáhnou a připraví na zátěž. Dále je hodina rozdělena do sekcí, kde se bude střídat procvičování jednotlivých částí páteře. Každá sekce je odlišená jinou hudbou. Cvičí se stále v mírném záklonu, aby byla Vaše páteř přirozeně zakřivená (v průběhu dne se totiž pohybujeme spíše v mírném předklonu). Během lekce budete neustále komunikovat s lektorem. Připravte se, že bude Vaše pohyby kontrolovat a v případě potřeby se Vás dotýkat. Některým návštěvníkům je to z počátku nepříjemné, ale brzy zjistí, že pro správné provedení cvičení je kontakt s lektorem podstatný – díky Vašemu postoji pozná, zda aktivujete i svaly, které přes triko a tepláky nejdou vidět a poradí Vám, co pro správné provedení udělat. Z počátku lektor cviky předvádí, následně chodí mezi návštěvníky a pomáhá jim v případě problémů. Pravidelný návštěvník se brzy choreografie naučí, i když se postupně komplikují a přidávají se sem nové prvky. Závěr cvičení je určen pro krátkou relaxaci.

Na lekci budete potřebovat pohodlné oblečení, obuv a případně ručník. Cvičí se na podložce, kterou Vám většinou zapůjčí v daném fitness centru. Zajímavé je, že po celou dobu cvičení se nepije. Studený nápoj totiž zchladí i vnitřek Vašeho těla, které potřebuje být pro precizní provedení cviků zahřáté. Ten, kdo má problémy s delším nepitím, může pít vodu vlažnou, spíše teplejší nebo si smočit rty a ústa.  Spinalis se doporučuje cvičit dvakrát týdně a kombinovat ho s další aerobní aktivitou – běh, brusle, cyklistika, plavání, jakákoli forma aerobiku nebo tance.

Zatím můžete lekce spinalis navštívit pouze v Praze.

Spinalis

Jak cviky spinalis vypadají?

Základní pozice: V této pozici aktivujete celé tělo, důraz se klade především na stah pánevní oblasti a břišního svalstva. Chodidla jsou opřená o zem, nohy natažené, kolena dopnutá, páteř vytažená do výšky. Ramena spolu s lopatkami jsou tažena směrem k zadním kapsám kalhot.

Pozice sumo bojovníka: Tímto cvikem se aktivuje zádové svalstvo. Chodidla jsou palcem, malíkem i patou opřená o zem. Kolena směřují co nejvíce dopředu. Předkloňte se a opřete o špičky prstů. Nejdůležitější jsou rovná záda, v neutrální pozici páteře, při které pracuje hluboký stabilizační systém. Pro aktivaci pánve a zad spojte ruce dlaněmi k sobě, a lokty se opřete o kolena. Lokty držte vodorovně s podložkou a kolena se snažte roztáhnout. Přitom ale netlačte dlaněmi k sobě. Pánev je vytažená co nejvíce nahoru.

Trénink sacrospinalis

zdroj: youtube.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________