Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Psychika a hubnutí

3. 1. 2013
Komentáře
Psychika a hubnutí

Hubnutí souvisí nejen s naším tělem, ale i myslí. Zbavte se výmluv, nejasných cílů, špatné sebedůvěry a negativních emocí – docilte fyzické kondice, díky té psychické.

Psychika a hubnutí

To, že jsou vnější problémy často spojeny s naším vnitřkem, je známá věc. A platí to i u hubnutí. V lidské mysli můžeme najít odpovědi na mnoho otázek, např.: Proč se hubnutí zastavilo? Proč už nemám do hubnutí žádnou chuť? Proč to nikdy nevydržím dokonce? Nebo zkrátka proč nemůžu nikdy s hubnutím pořádně začít? Až si uklidíme ve své mysli, zklidní se i naše tělo a můžeme snáze dosáhnout svých cílů. Co všechno nám v hubnutí brání a co je tedy třeba si před začátkem redukčního procesu uspořádat, se dozvíte v našem článku.

Hubnutí a psychikaSKONČETE S VÝMLUVAMI

Začneme od úplného startu. Tedy od toho, co nám v počátku procesu hubnutí brání. Příběhy v časopisech, filmy v televizi, zážitky známých … často slyšíme, že hubnutí je peklo. Je to náročné, plné ústupků, kompromisů a nepohodlí. Musíme se dostat až k vypětí psychický a fyzických sil, nakopnout se, vydržet! Takové jsou naše představy o hubnutí. A není divu, že se naše mysl takovému stresu brání, nejčastěji tím, že nám nabízí rozmanité množství důvodů, proč hubnutí odložit, či s ním vůbec nezačínat – a to jsou výmluvy. Po představení si toho, co všechno musíme pro krásnou postavu udělat, je nejčastější výmluvou to, že pro takový proces nemám pevnou vůli. Nedokážu ze dne na den skončit jíst vše nezdravé a začít každý den hodinu sportovat. Je to ale jednoduché - pokud nejste typ člověka, který dokáže změnit své návyky ze dne na den, zkrátka je ze dne na den neměňte. Postupujte po malých krocích, nechtějte vše hned a svůj život měňte od nepodstatných věcí k základům. Pokud jste nikdy nesportovali, začněte den jen krátkou rozcvičkou a víkendovým sportováním s kamarádkou. Nejprve si odeberte sladké nápoje a chipsy od televize. A až po týdnu, po měsíci přidávejte další a závažnější kroky. A pokud jednou za měsíc zhřešíte nebo vynecháte jeden den posilování, nevěšte hned hubnutí na hřebík. Hubnutí se musí stát Vaší radostí a výzvou.

Tím ale výmluvy zdaleka nekončí. Nejčastější jsou výmluvy jako „nemám čas na sportování a nemůžu si stále zdravě vyvařovat“ „nevím jaký sport zvolit, a co jíst“ anebo typická rezignace: „stejně s tím nic neudělám, mám tloušťku v genech/mám zpomalený metabolismus.“ Takže postupně. Mnoho z nás nemá času nazbyt, ale sáhněte si do svědomí, zda se s tím opravdu nedá nic dělat. Vyměňte čas u televize za procházku nebo u svého oblíbeného pořadu alespoň posilujte. Pokud je to možné, choďte do práce pěšky a nepoužívejte výtahy. Začněte maličkostmi. Pokud vaříte, ale nezdravě, není problém změnit suroviny (a vařit zdravě i pro rodinu). A pokud nevaříte, zkrátka si koupíte to, co je zdravé. Nevíte s jakým cvičením a jídlem dosáhnete výsledků? Když sami nevíte, co by Vám chutnalo a bavilo Vás, můžete se obrátit na oborníky. Trenéři a nutriční terapeuti dnes běžně pracují s klienty, kterým doporučují jídelníček a sport na míru. Stačí jen malá konzultace a otevře se před Vámi široké spektrum možností. A peníze tu nejsou argumentem, zdravé potraviny nejsou dražší než nezdravé a navíc se člověk, který hubne, stravuje střídměji a jí tedy méně. Sport si můžete vybrat finančně nenáročný – běh nebo cvičení doma podle DVD. Takže ani tady výmluvy nehledejte.  Co se týká poslední výmluvy – totiž genetiky a zpomaleného metabolismu – tak tu může použít jen opravdu malé procento lidí. Často si pouze myslíme, že se jedná o vrozený problém, ale ve skutečnosti náš problém s postavou způsobují špatné návyky a přístup k hubnutí a sportu, které jsme si mohli přinést z domácího prostředí. Změnou životního stylu náhle můžeme zjistit, že se nejedná o vrozenou indispozici, ale o jednoduše řešitelný problém. Po uvědomění si nepravdivosti svých výmluv a rozjasnění své psychické kondice, už je to k začátku celého procesu jen malý krůček. A tím je věřit, že hubnutí není peklo a stres, ale brána do nových začátků – a proto není třeba se bát, a ihned zdravý životní styl odstartovat!

MOTIVACE, VESELÁ MYSL, ODPOČINEK A UVĚDOMĚNÍ SI SVÝCH SLABIN

Pro začátek hubnutí je dobré si stanovit motivaci – cíl, kterého chceme dosáhnout (třeba být zdravý, nestydět se v plavkách, cítit se spokojený). Špatnými cíli bývají krátkodobé motivace, jako např. zhubnout do šatů, protože po oblečení šatů člověk s hubnutím skoncuje a může opět ztloustnout. Cílem by měl být zdravý životní styl. Během hubnutí mohou nastat kritické okamžiky, kdy taková motivace nebude stačit. Proto je alespoň při startu procesu dobrá metoda cukru a biče – stanovení si odměn a trestů za své konání (např.: když budu následujících 14dní každý den sportovat, koupím si nové triko, pokud se ale na noc přejím, nepojedu do divadla). Až se stane hubnutí a zdravý životní styl součástí Vašeho života, cukry a biče už nebudete potřebovat, ale pro začátek, jsou velmi užitečné.

Potravinova pyramida

Dalším důležitým bodem je, abyste se při hubnutí nenudili a nepřemáhali. To nemá nikdy dlouhého trvání. Pokud Vám jídlo, které jíte, už nechutná, najděte si nové lahodné recepty. V dnešní době je zdravých receptů tisíce, vždy máte na výběr. A to samé se týká sportu. Jestliže už chodíte na tréninky s odporem, změňte na chvíli činnost, najděte si něco jiného, co Vás baví, nebo navštěvujte více kroužků (jestliže cvičíte doma, najděte si jinak stavěné cvičení s jiným cvičitelem). Změňte strukturu cvičení, tempo, dobu nebo styl. Hubnutí není o stereotypech a nudě – ty jsou nejčastějšími zabijáky snahy zhubnout. Nebuďte tedy líní a hledejte nové možnosti. Vždy hledejte to, co Vás baví a udělá Vám radost.

Během svého procesu nezapomínejte ani odpočívat. Naplánujte si dny volna a lenošení, zajděte na masáž, pročistěte si hlavu u vody. Relaxujte. Nebuďte na sebe příliš tvrdí, zasloužíte si odměnu. Každý týden si najděte alespoň pár hodin relaxace a času pro sebe. A co se týká celoročního plánování – abyste si odpočinuli, doporučuje se dovolená alespoň deset dní v kuse.

Sami si také určete své slabiny a zničte veškeré možnosti, které by mohli Vaši šanci zhubnout a podkopat. Pokud například víte, že když jste ve stresu nebo máte špatnou náladu, máte tendenci jíst sladké, zajistěte, abyste ho neměli po ruce. Výzkumy v jedné kanceláři ukázali, že pokud by lidé, zahánějící stres sladkým, měli během dne ve své kanceláři na stole čokoládu, snědli by jich v průměru devět za den! Když je měli v šuplíku, snědli jich za den šest, ale když se přemístili do jiné místnosti, číslo se snížilo na tři denně! Nedělejte si tedy ani doma žádná vrátka, a čokoládu si nekupujte. S největší pravděpodobností se Vám pro ni nebude chtít do obchodu, a tak ji zkrátka jíst nebudete.

 

NENECHTE SI NAVRTAT BROUKA DO HLAVY

Jestliže se jednou rozhodnete, že nejste sami se sebou spokojeni, nenechte si svou snahu o změnu vymluvit. Vy víte nejlépe, jak se cítíte. Nejčastějšími zabijáky motivace jsou rodina, přátelé a partneři. Někteří se smějí, podivují a dělají nemístné poznámky. Jiní říkají „prosím tě, co blbneš, dyť vypadáš dobře“ a další „stejně ta snaha není moc vidět, tak se na to vykašli“.  A my začínáme přemýšlet, že je poslechneme…

Partneři mají často problém s tím, že se začalo jinak vařit – a oni to nechtějí, a proto Vaši snahu podkopávají. Nechtějí se přizpůsobit a přemlouvají Vás, ať se vše vrátí do starých kolejí. Vaše rozhodnutí, by měl ale dobrý partner respektovat. Nasnadě by měl být alespoň kompromis – střídání zdravého dietního jídla s tím, které si přeje partner, nebo ještě lépe, vařit nadvakrát – s ubráním některých surovin pro jedno, nebo obměnou celého jídla pro druhého. Pokud pro svého partnera rádi vaříte a chcete se vytáhnout, co vše zvládnete, neznamená to, že s ním všechno jídlo musíte také sníst.

Rodina nejčastěji podstrkuje sladké pochoutky. „Dej si, to ti neuškodí.“ A jednou za čas opravdu neuškodí, pokud ale takový jeden dortík nezmění celý Váš přístup k věci. Nenechte se přemlouvat, nejezte dort, na který vlastně ani nemáte chuť jen proto, že je Vám trapné rodině vysvětlovat, o co se snažíte. Vysvětlete jim, že oceníte, když Vás podpoří a nebudou Vás podrobovat zkouškám trpělivosti a vůle. Buďte asertivní, řekněte ne, a vše v klidu vyřešte.

přátelé? Pokud si utahují a snahu Vám vymlouvají, nejsou to praví přátelé. Jestliže máte po rozhovoru s nimi strach či pocit viny, je třeba problém řešit. Řekněte, že je to Vaše volba, že to opravdu chcete, nebojte se stát si za svým. Každý se přece chce cítit dobře. Pokud máte jiný problém, například, že se po setkání s kamarády dostavuje pocit nesmyslnosti Vašeho snažení, když vidíte své hubené kamarádky cpát se sladkostmi bez následků, zatímco Vy jste o vodě, v kritickém období je zkrátka poproste, zda byste místo večeře nemohli zajít do kina. Na místo, které Vám nebude připomínat, že Vy se musíte krotit a ostatní nemusí.

Podkopávají nás ale také reklamy, nabízející light výrobky a zázračné pilulky, které vlastně bojkotují Váš pohyb a zdravou stravu, protože to „jde i bez námahy“. Tak to není. Pokud Vás hubnutí baví, což by mělo, nehledejte jednodušší cestu (která je často stejně klamná).

10 minutes workout for fat burning

HUBNUTÍ A STRES

Naše odhodlání selhává při těžkých životních situacích. Po rozchodech, ztrátě práce, životním zmatku – stresu. Zvykli jsme si, že je jídlo oporou, která nám alespoň trochu od těžkostí uleví. V těžkých chvílích se přejídáme anebo hůř – končíme se zdravou stravou a sportem celkově, protože „nic nemá smysl“.  Základem je si svou psychiku urovnat a vyvolat si příjemné emoce. Ty umí rychle vyvolávat jídlo, ale jsou i jiné způsoby – dobrý film, hovor s kamarádem, pohlazení si zvířátka, horká koupel, vybití si vzteku apod. Při stresu se musíme naučit jídlo nahradit jinou pomocí – například si pustit oblíbenou písničku nebo se jít projít do parku a zhluboka dýchat. Ze začátku bude těžké své chování ohlídat, protože ve stresu jíme téměř bezmyšlenkovitě, ale po měsíci takového nahrazování, se začneme vyrovnávat lépe i se stresem samotným. A to je zářný příklad toho, jak nás naše psychika ovlivňuje – a tady nejen naše hubnutí, ale celý život.

Tělo a mysl musí být v souladu. Musíte změnit svůj přístup, zklidnit mysl, uvědomit si co chcete, a podle toho pracovat se svým tělem. Naučte se zkrotit emoce a poznejte, že vždy musí převládat logika a zdravý rozum. S tímto pravidlem bude Vaše hubnutí mnohem jednodušší.

Martina Vašáková
Martina Vašáková
 
Vzdělání:
JČU, České Budějovice - Obecné teorie a dějiny umění a kultury (Estetika)
 
Sportovní praxe
7 let závodního tenisu (kategorie dorost a junior)
4 roky závodní florbal (SK Florbal Benešov)

Zájmy a sporty:
Sport, zdravý životní styl, žurnalistika, knihy

filmy, rocková hudba, fotografování

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.