Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

K.O. v podání Michala Ryby

14. 1. 2013
Komentáře
K.O. v podání Michala Ryby

Dnes vám představíme brněnského zápasníka který je bezpochyby velkou nadějí thajského boxu u nás ale i ve světě. Tento juniorský fighter se může pyšnit titulem mistra ČR v muay thai a celou řadou excelentních zápasů na galavečerech po celé republice. Podívejte se společně s námi na jeho profil a krátký rozhovor.

K.O. v podání Michala Ryby

Michal Ryba

  • Věk: 18 let
  • Váha:  závodní -  66 až 67kg, mimo sezonní - 71kg
  • Výška: 180 cm
  • Klub: Jetsaam gym Brno, Brennen boxing club
  • Trenéři: Martin Karaivanov - thajský box, Vladan Weiss - box, Robert Kántor - kondiční příprava
  • Bilance zápasu: 18 zápasů, 10 vítězství, 6 proher a 2 remízy
  • Titul: Mistr ČR v thaském boxu C.M.T.A 2011 66,68KG , Účastník amatérského mistrovství  Evropy v Itálii 2010

Bylo mi tedy velkou ctí být pozván do Michalova „rodiště“ – klubu Jetsaam Gym Brno, kde nám byl poskytnut rozhovor s touto vycházející hvězdou českého ringu.

Začněme tedy hezky od podlahy. Prozraď nám, jak ses k thajskému boxu dostal, co tě k tomu vedlo a jaká byla tvoje motivace.

Trénovat jsem začal ve 13 letech. Tehdy jsem měl  velkou nadváhu na mladého kluka, pochopitelně jsem chtěl drasticky zhubnout a cestu jsem viděl v bojových sportech. Rozhodně by mě nenapadlo, že se thajský box stane nedílnou součástí mého života.Postupně jsem se propracoval mezi zápasníky a trénuji už pátým rokem pod vedením Martina Karaivanova.

Michal Ryba

Co bylo pro tebe jakýmsi zlomovým bodem? Proč ses rozhodl zápasit na profesionální úrovni?

Po prvních tréninkových měsících jsem se trošku oťukal, opadla ze mě nováčkovská nejistota a začala se mě zmocňovat touha dostat se do ringu a soupeřit s profíky. Začátky v „Áčku“  byly hodně těžké. Připadal jsem si jako boxovací pytel, kondice taky nebyla ideální, ale vždycky jsem to nějak rozchodil a pevné odhodlání, s kterým jsem přišel na každý další trénink, mi po dvou letech přineslo první zápas.

Musí to být docela šok nastoupit poprvé na ostro do ringu. Jaké máš vzpomínky na svůj první zápas?

Vzpomínám si, že týden před zápasem jsem měl velkou trému, nevěděl jsem, co čekat. Můj první soupeř byl Jiří Hopp z pražského Lanna gymu, prohrál jsem těsně na body (Jirka měl v tu dobu asi 40 zápasů v teak wondu) byl jsem pak hodně zklamaný a nemohl jsem najít chuť do dalších zápasů. Pak se to vše zlomilo, další dva zápasy jsem vyhrál a ke všemu mi přišla pozvánka do juniorské reprezentace ČR a odjezd na ME do Itálie. To pro mě byla obrovská zkušenost. Mým soupeřem byl Yuri Davtyawem (2x ME,1x MS) s nimž jsem prohrál ve 3. I když jsem si neodvezl vítězství, to co jsem zde zažil, bylo k nezaplacení.

Michal RybaA teď mi naopak pověz o tvém oblíbeném zápase. Myslím tím který jsi si nejvíce užil nebo který má pro tebe velkou hodnotu.

Nejvíc jsem si užil poslední zápas v Brně na galavečeru Ring Fight, kde jsem bojoval proti slovenské hvězdě Michalu Rapčanovi. Už od začátku jsem věděl, že to bude těžký zápas, proto jsem věnoval velkou pozornost fyzické přípravě. Když jsem do zápasu nastupoval, měl jsem úplně husí kůži, ale diváci mě vítali, fandili mi a to mě dokázalo neskutečně vyburcovat. Po prvním kole jsem si myslel, že mě odvezou do nemocnice, ale naštěstí jsem se mezi koly probral, trenéři i diváci mě podrželi a zápas jsem otočil na svou stranu. Byl to jeden s nejlepších fighterů s jakým jsem zápasil. O to vetší byla moje radost, že jsem svoje fanoušky, rodinu, přítelkyni, kamarády a samozřejmě trenéry odměnit velkolepým vítězstvím.

Je vidět, že jsi docela v kondici. Jak vypadá tvoje fyzická příprava?

Snažím se trénovat každý den, někdy i dvakrát denně. Z toho mám jeden den v týdnu regeneraci. Kondici chodím občas cvičit do Crossfit Brno pod vedením Jaroslava Kratiny, teď jsem nově začal spolupracovat s Robertem Kántorem,na jeho kondiční tréninky chodím 3x týdně do Kantor fitness. 2x až 3x týdne chodím na boxerské tréninky k Vladanu Weissovi do klubu Brennen boxing, který sídlí u nás v tělocvičně Jetsaam gym. A zbytek dnů trávím tréninkem thajského boxu v  mateřském klubu Jetsaam gym Brno, kde mě trénuje můj hlavní trenér Ing. Martin Karaivanov. Občas, když mám čas, tak si rád zajdu zaběhat nebo zacvičit do posilovny.

Když se tě zeptám na stravu, překvapíš mě s nějakou originální dietou?

Dřív jsem moc na stravu nedbal, taky jsem tak vypadal. Snažím se udržovat celoročně a jíst kvalitně po celý rok, samozřejmě když mám chuť na něco nezdravého a pokud zrovna nemám před zápasem, tak si dopřeji. Týden před zápasem držím sacharidovou dietu, kdy se snažím jíst minimum sacharidů, piji jen obyčejnou vodu nebo neslazený zelený čaj. Stravu zakládám na kvalitních bílkovinách, především z kuřecího nebo z hovězího masa, proteinových koktejlů, tvarohů či bílků. Když mám vážení den před zápasem, tak dělám váhu v sauně v sauna obleku. Na váze jsem úplně odvodněný a většinou den před vážením už nic nepiji.

Ani tento sport se na vrcholové úrovni neobejde bez kvalitní suplementace, nemám pravdu?

Rozhodně máš. Suplementy by měly být součástí každé sportovní diety. Samozřejmě základ je kvalitní strava, po ní následují až suplementy. Já nejvíce používám a preferuji kvalitní BCAA, proteinové nápoje, glutamin a v silové přípravě používám kreatin spíše ve formě ethyl esteru nebo kre‑alkalynu aby nedocházelo k zavodnění. Suplementy mám z AKTINU, značky MusclePharm, které mi moc sedí a proto nebudu měnit a tímto jim moc děkuji, že mě podporují v přípravě.

Na závěr mi prozraď, jaké jsou tvé ambice v nastávajícím období a kde tě můžeme vidět boxovat na jaře?

Zatím nemám nic potvrzené, ale na všem se pracuje, určitě bych se chtěl ucházet o další profesionální titul a boxovat někde v zahraničí. Dále bych rád někam odcestoval na soustředění (Holandsko, Thajsko…), ale to vše záleží na financích. V Květnu bude Cage fight MMA v Brně, kde bych měl zápasit v kleci, samozřejmě pod pravidly thajského boxu. V Listopadu bude další Ring fight v Brně, kterého se zúčastním, s kým a o co, to si zatím nechám pro sebe a jako překvapení. Jak budu vědět více o svých zápasech tak dám určitě vědět redakci Aktinu nebo se to dočtete na stránkách Jetsaam gymu (www.jetsaamgym.com). Komu se tento sport líbí a zaujal ho, tak může dojít od 7. ledna na trénink. Nábory probíhají každé pondělí, úterý a čtvrtek od 19 hodin v naší tělocvičně. Na věku, zkušenostech, postavě a ani pohlaví rozhodně záležet nebude!

 Michalovi moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v roce 2013!

Na tréninku s Michalem Rybou

Michal Ryba - fotogalerie

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?