Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Tai - chi aneb síla východní kultury

Komentáře
Tai - chi aneb síla východní kultury

Zdravé tělo a vyrovnaná duše – to je síla bojového umění zvaného Tai - či. V našem článku se podíváme na to, jak využít Tai - či právě pro co nejlepší rozvoj kondice a výsledky znatelné na své postavě.

Tai - či aneb síla východní kultury

Tai – či je zkrácenina slova Tai – Chi – Chuan (Tai Ji Quan) a znamená Pěst velkého předělu nebo také Pěst nejzazší konečnosti.  Jedná se o stovky let staré cvičení, která má kombinovat pohyby těla se správným usměrňováním životní energie. Pomalé a ladné cvičení pochází z Číny. Toto komplexní cvičení se pomocí propracovaných pohybů snaží o zdravou psychickou i tělesnou kondici. Na rozdíl od jiných fitness metod, však Tai – či není žádnou zárukou rychlého hubnutí. Aby se člověk Tai – či naučil a porozuměl mu, musí mít mnoho vůle a trpělivosti. Tai – či se musí člověk věnovat pravidelně, správně dýchat a pohyby provádět nejen tělem, ale i duší.

Tai chiTai-či má mnoho úrovní a učitelů, ale vždy by měl usilovat a o řízení pohybů těla a jejich stabilitu. Systém má 124 forem různého provedení a úrovní, které se dále liší podle schopností vedoucího cvičení. Cviky jsou ale jednodušeji uspořádány jen do 13ti forem. Správně prováděné cvičení dokáže odhalit všechny tělesné problémy. I z toho důvodu se nedoporučuje začínat cvičit Tai – či o samotě doma bez vyškoleného trenéra nebo mistra. Nikdo totiž nezkontroluje, že správně cvičíte a dýcháte, a tak je lehké dostát nějakého zranění (nejčastěji se ale jedná o nevědomé ničení kloubů). Mimoto cvičení ve skupině podporuje také motivaci a buduje pocit společného ducha.  Při mnoha cvičeních je navíc důležitá i spolupráce ve dvojicích (i když na určitě úrovni je samozřejmě Tai-či provozováno jako individuální aktivita).

Proč si vybrat Tai – či?

  • Tělesný a duševní soulad
  • Pochopení svého těla a mysli
  • Založeno na přirozeném pohybu
  • Zlepšení kardiovaskulárního systému, funkce srdce a nervů, snížení hladiny cholesterolu, zlepšení látkové výměny
  • Posílení imunitního systému
  • Lepší pohyblivost, zabraňuje řídnutí kostí a deformaci páteře
  • Koordinace pohybu, nalezení tělesného těžiště
  • Rovnoměrné posílení a zvýšení funkčnosti všech svalových skupin, pružnost šlach
  • Duševní pohoda a koncentrace, větší schopnost relaxace – pročištění „energických drah“ (volné proudění energie)
  • Emoční vyrovnanost

Čím déle člověk Tai – či provozuje, tím je cvičení intenzivnější. Tělo se odpoutává od veškeré bolesti a zaplavuje se příjemnými pocity. Tai – či je vynikajícím nástrojem sebezdokonalování. Pro myšlení Evropanů je však často těžce pochopitelný. Pohyby i myšlenka tohoto cvičení totiž vychází z kombinace čínské medicíny a taoistické filosofie. Čím pomaleji se cvičí, tím je to pro tělo lepší a energie se dostává na správné místo. Naše národy jsou často uspěchané, ve stresu a při cvičení se chtějí spíše „vybít“. Navíc mnoho Evropanů nevěří existenci energických sil a možnosti usměrňování pocitů. Pokud jste však jedni z těch, kteří hledají v uspěchané době klid a duchovní smíření, může být Tai – či přesně pro vás.

Tai – či je bojové umění, které patří do skupiny kung fu. Na rozdíl od jiných bojových umění však nepoužívá tolik fyzické síly. K odstranění hrubé síly používá poddajnou a jemnou sebeobranu – i ta je ale působivá. Cvičení užívá energické dráhy v těle a správné dýchání. Cvičení zlepší koordinaci pohybů, pomůže najít tělesné těžiště a v sebeobraně rychle reagovat. Tai – či učí přirozenému pohybu. Takový pohyb je v souladu s naší myslí, zpevňuje, ale i uzdravuje tělo. Toto bojové umění má pomoci pochopit nám naše tělo, ale i myšlení. Dokáže také stimulovat činnost vnitřních orgánů, zlepšuje srdeční a dechové funkce, přispívá ke zlepšení látkové výměny, poklesu cholesterolu a řídnutí kostí.

Základní prvky Tai-chi

Tento styl zahrnuje kombinaci kopů, úderů, ale také správného a vědomého dýchání. Pokročilejší sestavy se dokonce cvičí i s různými nástroji a zbraněmi. Na lekcích je ale místo nebezpečných zbraní používané jiné nářadí – například místo kopí tu poslouží tyč. V moderním tai – či se také cvičí s vějířem, to si oblibují především ženy, které mohou toto bojové umění vnímat jako specifický druh tance. Názvy cviků si zachovávají poetičnost čínského světa – například cvik hedvábné vlákno, vystoupení na koně nebo sedm hvězd Velkého vozu.

Toto bojové umění je vhodné téměř pro každého. Chce to ale opravdu chtít do Tai – či proniknout. Tak se stává tento sport metodou, ve které je přibývající věk výhodou – jste stále lepší, Vaše pohyby hlubší a důkladnější. Tai – či je vhodný pro muže i ženy. Nemusí se mu vyhýbat ani ženy těhotné. Naopak jim toto cvičení uvolní od bolestí hlavy, zad a páteře. Tělo se uvolní a prodýchá. Toto cvičení mohou vyzkoušet i děti, v Praze je tomuto bojovému umění vyučují už od pěti let věku. Tai – či je vhodné i pro ty, kteří bojují s nadváhou, a jinak nejsou sportu příliš nakloněni. Toto cvičení samo o sobě nezajistí shazování kil, ale jelikož velice intenzivně působí na psychiku, může pomoci odhalit příčiny nadváhy. Po uklidnění mysli se tak může najít určitá satisfakce i pro tělo. Tai – či není krátkodobou záležitostí, k odhalení takových problému a dosažení skutečné psychické rovnováhy je třeba pravidelného řádu. Základem je denně provést alespoň dva nebo tři cviky a alespoň jednou za týden absolvovat hodinové cvičení s instruktorem.

Tai-či se cvičí v pohodlném oblečení a často bez bot. Dnes si Tai –či můžete zacvičit snad v každém velkém městě (Praha, Brno, Ostrava, Havířov, Příbor, Liberec, České Budějovice atd).

Tai - chi v paktické podobě

zdroj: youtube.com
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.