Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

H.E.A.T. - chůzí ke štíhlosti

Jan Caha
Jan Caha 26. 1. 2013
H.E.A.T. - chůzí ke štíhlosti

H.E.A.T. je tréninkovým programem, který snad již viděl na vstupních dveřích fitka téměř každý. Ne každý si jej však vyzkoušel na vlastní kůži a ne každý se do něj odváží jít budoucnu. Chcete se pořádně zapotit? Vyzkoušejte indoorový fitness program na mechanickém pásu!

H.E.A.T. - chůzí ke štíhlosti

High Energy Aerobic Training, neboli H. E. A. T. se u nás stal za poslední roky velmi oblíbeným aerobním cvičením, které konkuruje formám aerobiku, spinningu, ale i posilování. Tento trénink má, jak už z anglického názvu plyne, vysoký energetický výdej a je tedy skvělým pomocníkem při hubnutí. Cvičení probíhá na speciálním mechanickém pásu, které uvádí do pohybu lidské kroky. Tak H. E. A. T. vychází z nejpřirozenějšího lidského pohybu – chůze. Jedná se tedy o zdravé a přirozené cvičení, které zlepší kondici a odbourá tukové zásoby. Tak proč ho nevyzkoušet?

H. E. A. T byl poprvé představen v Itálii v roce 2004. Tady ho představila Marika Morettiová a Max Grosi, jejichž jména byly již dříve světu fitness známé ve spojitosti s power jógou. Zatímco původně se jednalo o běh do prudkého kopce, při kterém měl pás sklon 40 stupňů, dnes už je základem H. E. A. T. chůze. Během let vývoje prodělal tento druh aerobní zátěže mnoho změn, a tak se stal z namáhavého a nepřirozeného tréninku cvičením přirozeným a pohodlnějším – nikoli však jednoduchým a neefektivním. Sklon kopce byl snížen a běh po indoorovém „vysokohorském terénu“ se zachoval v intervalové formě, kde se střídá s chůzí a během po rovině. Zakladatelé tu zkombinovaly prvky nejúčinnější formy trekkingu, joggingu a chůze, čímž vznikl H. E. A. T.

H.E.A.T. program

Proč si vybrat H. E. A. T.?

 • Vysoký energetický výdej – redukce váhy
 • Zpevnění celého těla, zapojení velkých svalových skupin i kardiovaskulárního systému
 • Vychází z nejpřirozenějšího lidského pohybu – chůze = šetrný ke kloubům
 • Simuluje vysokohorský terén (powerwalking) – zvýšení tělesné kondice
 • Zlepšení koordinace, síly a vytrvalosti
 • Prevence proti kardiovaskulárním chorobám, snížení rizika osteoporózy, zlepšení krevního tlaku, psychické kondice, pokožky a odolnosti kloubů
 • Pás je poháněn pouze lidskou silou
 • Vhodný pro všechny – ženy a muže každého věku, těhotné ženy, matky po porodu, osoby s nadváhou

Program je sestaven tak, aby zapojoval celé tělo, a nemluvím jen o velkých svalových skupinách, ale také kardiovaskulárním systému. Během jedné lekce účastník spálí mezi 500ti a 800ti kilokaloriemi. S tímto programem se tedy dobře hubne, ale kromě toho se zlepšuje tělesná kondice a vytrvalost cvičícího. Blahodárně také působí na oběhový systém a je prevencí proti mnoha chorobám, především kardiovaskulárním, ale snižuje také riziko osteoporózy. H. E. A. T. pomůže optimalizovat krevní tak, zpevní svaly, zvýší i odolnost kloubů a koordinaci celého těla. Mezi další jednoznačné přínosy patří k H. E. A. T. jako aerobní aktivitě urychlení odvodu odpadních látek z těla, okysličení pokožky (svěžest pleti a odolnost proti látkám), zlepšení psychické kondice, funkce trávicího traktu a zlepšení paměti.

H.E.A.T. ProgramH. E. A. T. se provádí na stroji Maxerrunner, který se speciálně upraven tak, aby byl poháněn pouze lidskou silou. Sklonem roviny napodobuje i vysokohorský terén. Oproti klasickým běžeckým pásům má tedy jasnou výhodu, protože poskytuje reálné podmínky, se kterými se setkáme i venku, na rozdíl od ostatních mechanických pásů není poháněn zabudovaným motorem ale cvičencovými kroky. Povrch pásu dokonce není zcela hladký, jsou pod ním umístěny válečky, které mají simulovat kamenitou cestu.

Nevíte, jak si takovou lekci H. E. A. T. představit? Cvičí se v tělocvičně s mechanickými běžícími pásy ve skupině 10 – 20 lidí (počet může být vyšší i nižší, záleží na počtu strojů, které má fitness centrum k dispozici). Na začátku hodiny ukáže lektor nově příchozím jak ovládat stroj – nastavovat snížení a zvýšení sklonu pásu a zátěže. Cvičí se s lektorem a motivační hudbou. Cílem lekce je zdolávat své vlastní individuální limity, které jsou zvyšovány právě vzájemným působením celé trénované skupiny. Trénink začíná chůzí, která funguje jako malé rozehřátí. Po celou dobu by měl cvičenec našlapovat přes patu a hlídat si zpevněné břicho a rovná záda. Lektor mění pohyb střídáním kopce a roviny, ale také zapojením rukou do pohybu, nebo držením madel. Následně se mění také tempo a přechází se spíše v běh. Vesměs je ale celá hodina, trvající většinou 50 minut, založená na chůzi, která je však stále náročnější s měněním zátěže na stroji, který si může každý ovládat podle sebe. Hodina končí vydýcháním a protažením nejvíce namáhavých svalů.

A pro koho je H. E. A. T. určený? Ideální na této fitness metodě je, že je vhodný pro každý věk, pohlaví a tělesnou kondici. Jelikož vychází z přirozeného pohybu, chůze, je vhodný i pro ty, co mají problémy s klouby. Zvládnou ho i lidé s nadváhou, kteří tu navíc ocení rychlý úbytek kalorií. Bát se ho nemusí ani těhotné ženy nebo matky po porodu. Ve větších centrech mají i rozdělené hodiny podle ambicí jednotlivých cvičících – existují tak hodiny pro ty, co si chtějí jen pobavit a u sportu odpočinout, pro ty, co chtějí spálit co nejvíce kalorií a v neposlední řadě i pro ty, kteří si chtějí zlepšit kondici a společně závodit.

Na lekci potřebujete pohodlnou obuv, která by se dala použít i na běh (obepíná chodidlo ze všech stran, a noha se může v botě pohybovat bez obtíží – ve specializovaných obchodech tedy radí o půl čísla větší boty na běh než na běžné nošení). I oblečení zvolte pohodlné, z lehkého větrného materiálu. Oceníte také láhev vody a ručník.

Jak už bylo řečeno, H. E. A. T. se stal velmi oblíbenou fitness formou, takže si ho dnes můžete zacvičit téměř v každém městě. Nejznámější centra jsou v Praze, Brně, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Olomouci, Mostě, Třinci, Zlíně atd.

H.E.A.T. program - video

zdroj: youtube.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________