Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit

Markéta Tesařová
Markéta Tesařová 7. 4. 2022 Poprvé publikováno 6. 5. 2020
Aktualizováno 7. 4. 2022
20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit

Začít pravidelně cvičit je ze začátku těžké. Potřebuješ přeorganizovat svůj časový rozvrh, najít si sport, který tě bude bavit, musíš jít mezi lidi, které neznáš atd. Ale pokud vydržíš, stane se z toho nový zvyk, koníček, který je součástí tvého života. Již za pár týdnů na sobě začneš pozorovat určitě změny. Máš lepší náladu, lépe spíš a pásek na kalhotách můžeš více stáhnout. Často jsou to malé změny, když se však sečtou, zjistíš, že dělají tvůj život lepším.  

Jakých 20 vnitřních a vnějších změn na sobě můžeš pozorovat, když začneš cvičit? 

1. Konečně se nezadýcháš po vyšlápnutí pár schodů

Pravidelný sport, ať už je to cvičení ve fitku, běhání, nebo lekce pilates, pomáhá zlepšovat fyzickou kondici. To, že cvičení podporuje tvarování postavy a spalování kalorií, je skvělé, ale mít dobrou fyzickou kondici je v běžném životě k nezaplacení. Nikdo z nás přece nechce, aby mu ujela tramvaj, protože neudýchá ani malé popoběhnutí. 

2. Stáváš se přeborníkem v otevírání zavařovaček 

Pokud cvičíš v posilovně smysluplně a postupně zvyšuješ zátěž, tak ti roste síla. Nově nabytou sílu nemusíš využívat jen v posilovně, ale také v běžném životě. Není nutné se hned dát na “kariéru Xeny” a stát se “superženou”. Ale při takovém stěhování, nošení nákupů nebo otevírání výborných okurek od tetičky se trocha síly může hodit. 

3. Pozoruješ, jak se ti začíná měnit postava, a líbí se ti to

Změna a tvarování postavy je jeden z nejčastějších důvodů, proč někdo začne cvičit. První viditelné změny se na tvojí postavě začínají objevovat již v prvních týdnech nového režimu. A zhruba za měsíc už vidíš změny nejen v zrcadle, ale máš už v pase volnější i kalhoty. Spousta lidí to bohužel ani těch pár týdnů nevydrží a ještě před tím, než by první výsledky své práce viděli, to vzdají.

Ty jsi to ale vydržel/a a již začínáš sklízet úrodu ve formě užšího pasu, pevnějšího zadku nebo kulatých ramen.

20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit

4. Víš, že si můžeš dopřát i kaloričtější jídlo a svět se nezboří 

Pravidelně trénuješ, tvůj jídelníček je jak z kuchařky o zdravé výživě, tak proč by sis sem tam nemohl\a dopřát třeba svíčkovou, pizzu nebo čokoládový dort? Mít po takovém jídle výčitky určitě není namístě. Jídlo nám přináší nejen živiny a energii, ale také radost.

Žiješ zdravý životní styl a víš, že odmítat bublaninu ke kafi u babičky opravdu nemusíš. A díky pravidelnému sportování se tvé nároky na příjem energie zvyšují.

5. Máš radost z toho, že se nevejdeš do kalhot, protože máš silnější a pevnější zadek a stehna

Silový trénink má tu nespornou výhodu, že díky němu můžeš budovat a posilovat partie, které chceš zvýraznit – např. zadek, a zároveň redukuješ tuk tam, kde je ho nadbytek.

Takže ti celkově krásně pomůže k získání zdravého, pevného těla. Sama už víš, že po pár týdnech posilování nebudeš vypadat jako kulturista, a zjistíš, že silový trénink krásně zvýrazní ženské křivky. 

6. Budeš spát jak mimino

Pořádná dávka spánku je důležitá pro naše zdraví ve spoustě ohledech. Díky pravidelné pohybové aktivitě můžeš mít kvalitnější a delší spánek. Větší výdej energie přes den tě unaví a nebudeš mít problém usnout. A v neposlední řadě půjdeš spát s klidnou, “čistou” hlavou, jelikož cvičení pomáhá našemu psychickému zdraví.

20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit
obrázek z unsplash.com

7. Máš energie na rozdávání 

Místo toho, aby sis po škole nebo po práci šla/šel lehnout domů na gauč s pixlou nutelly, si jdeš zacvičit. Tato na první pohled malá změna dokáže převrátit tvůj život vzhůru nohama. Cvičení tě totiž probere a díky vlně endorfinů, na které se vezeš, si cestou domů ještě nakoupíš zdravé potraviny, doma uvaříš nějakou dobrotu podle Aktin receptů a pak se ještě navečer vrhneš na studium nového jazyka. 

8. Na své vyladěné zdravé jídlo se začínáš těšit

Když přejdeš ze “smažáku” s hranolkama na kuře s brokolicí a rýží, je jasné, že tvé chuťové pohárky se začnou bouřit.

Časem ale zjistíš, že zdravé se nemusí rovnat nepoživatelné. Variant na zdravá a jednoduchá jídla je spousta. Jde jen o to experimentovat s kořením, různými druhy příloh, masa, rostlinných bílkovin (tofu, tempeh), zeleninou a najít si své oblíbené kombinace. 

9. Raději než bolest hlavy z alkoholu zažíváš bolest svalů z tréninku

Je na tobě, jakou bolest si vybereš. Buď půjdeš raději na párty s kámošema a následně strávíš celou sobotu v posteli s kocovinou a bolestí hlavy, nebo si dáš pořádně do těla a druhý den budeš mít problém sejít schody? Při jaké příležitosti budeš mít ze sebe lepší pocit? 

10. Získáš nové kamarády s podobnými zájmy 

To je další skvělá věc, která se stane, když začneš chodit do fitka, na lekce nebo třeba běhat do parku. Najednou budeš v kontaktu s lidmi, kteří dělají to stejné. Můžeš se s nimi podělit o své zkušenosti, probrat všechny strasti a slasti, se kterýma se potýkáš. Mít parťáky na cvičení je super věc. Díky nim budeš mít další motivaci chodit pravidelně makat na sobě. 

20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit
obrázek z pexels.com

11. Tvé trávení poběží jak “na drátkách” 

Pravidelný pohyb může pomoci při potížích se zácpou a nadýmáním. Cvičení podporuje peristaltiku (pohyb střev), díky tomu se trávicí procesy urychlují. To se nám ale také může vymstít, proto si dej pozor na jídlo před tréninkem.

Každý na stravu před vyšší pohybovou aktivitou reaguje jinak. Obecně se doporučuje vyhnout se min. 1–2 hodiny před začátkem cvičení jídlu s vysokým obsahem tuků a vlákniny. Volíme spíše sacharidy v kombinaci s bílkovinami (např. bílý jogurt a banán).  

12. Zjistíš, že kardio není novodobý ekvivalent mučení

Kardio není jen skvělý nástroj na pálení kalorií, zlepšování fyzičky a podporu činnosti srdce a plic. Můžeš při něm dělat mnohem více prospěšných věcí. Poslouchat oblíbenou hudbu, něco nového se přiučit skrz podcast, na rotopedu si číst nebo si jen tak srovnat myšlenky v hlavě.

Nemusíš hned běhat maratony nebo šlapat hodinu na stacionárním kole. Pro začátek stačí zařadit 15–20 minut na závěr tréninku.

13. Přicházíš na to, že ses do cvičení zamiloval/a, a těšíš se na každý trénink

Je to nejspíš kombinace endorfinů po cvičení, vytvoření nového zvyku, viditelných změn, radosti z pohybu atd. Na příčině vlastně nezáleží. Hlavní je, že si svůj nový životní styl užíváš, našel/la sis sport, který tě baví.

Tady jen pozor na riziko přetrénování, které hrozí vždy, když se pro něco nadchneš. Poslouchej signály svého těla a dávej si prostor také pro regeneraci. 

14. Najednou se dokážeš lépe soustředit a pálí ti to

Období, kdy jsi usínal/a na každé přednášce nebo firemní poradě, je pryč. Cvičení, a to zejména aerobní, při kterém se ti rozpumpuje krev, má pozitivní vliv na funkce mozku. I takových 20 minut pohybové aktivity se může promítnout na lepším zpracování informací a schopností si něco zapamatovat. Na hesle: ”zdravé tělo, zdravá mysl” něco opravdu bude. 

20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit
obrázek z pexels.com

15. Zjistíš, že sacharidy nejsou nepřítel, ale kámoš, stejně jako protein po tréninku

Sacharidy jsou pro naše svaly nejrychlejší a nejefektivnější zdroj energie. Pokud sis už někdy vyzkoušel/a sacharidy v jídelníčku přísně omezit a šel/la cvičit, nejspíš to nebyl tvůj nejlepší trénink v životě. Taková miska ovesné kaše s ovocem před cvičením ti dodá potřebný “drive”.  Bílkoviny řeší téměř každý sportovec, který se o výživu zajímá.

Pro budování svalové hmoty, naší imunitu a celkové zdraví jsou nepostradatelné. Jejich zdroje můžeš střídat – od masa přes mléčné výrobky po syrovátkový nebo rostlinný protein

Více o bílkovinách se dočteš v našich článcích:

16. Máš pořád úsměv od ucha k uchu

Už nějakou dobu pravidelně cvičíš a sám/a na sobě pozoruješ změny nálad podle toho, zda jsi byl/a cvičit, či ne? Už 15 minut intenzivnější pohybové aktivity jako např. běhání může působit jako antidepresivum. Vyšší hladina endorfinů, která po tréninku nastane, tě vyšvihne na obláček, ze kterého svět vypadá růžověji.

17.  Máš vyšší sebevědomí a motivuješ okolí

Nezáleží na tom, zda zvedáš těžké váhy, běháš, tančíš nebo cvičíš jógu. Ve svém sportu se zlepšuješ a začínáš si více věřit, a to nejen na poli cvičebním. Jsi na sebe patřičně a oprávněně hrdý/a. To se začíná projevovat na tvém rostoucím sebevědomí, které ti pomáhá se prosazovat a zlepšovat i v jiných oblastech života, než je sport.

Tvé okolí si začíná všímat pozitivních změn a začínají se tě ptát, co mají dělat, aby vypadali a cítili se stejně dobře jako ty.

18. Dokážeš lépe bojovat se stresem 

Bohužel nežijeme ve světě plném jednorožců a cukrové vaty, kde se jen vznášíme na obláčku a užíváme radosti života. Stres má své místo v určitém množství i ve tvém životě, ale díky pohybu je pro tebe snazší se s ním vyrovnat.

Někdo stresovou situaci “řeší” tak, že si zajde na panáka nebo sní celou čokoládu. Ty jdeš na trénink. Víš, že sportem se to, kvůli čemu “stresuješ”, nevyřešíš, ale po tréninku máš čistější, chladnější hlavu a lépe se ti hledá východisko. 

19. Tvé tělo ti děkuje

Pravidelná pohybová aktivita je skvělým nástrojem prevence vzniku řady onemocnění. Tím, že sportuješ, snižuješ pravděpodobnost, že se jednou budeš potýkat s cukrovkou 2. typu, vysokým krevním tlakem, osteoporózou, depresí nebo nemocí oběhové soustavy. Takže jen tak dál!

20 skvělých věcí, které se stanou, když začneš cvičit
obrázek z pexels.com

20. Stává se z tebe kalorie pálící mašina 

Aerobnímu tréninku můžeš být vděčný za to, že v jeho průběhu spálíš spoustu kalorií. Během silového tréninku sice tolik energie nespálíš, ale buduješ svalovou hmotu, která ovlivňuje rychlost metabolismu. Po skončení silového tréninku tvé tělo vyžaduje více energie (pro regeneraci svalové hmoty), takže máš vyšší energetický výdej.

Budovat svalovou hmotu se ti vyplácí také, protože pro udržení svalové hmoty potřebuješ více energie než například pro udržení tukové hmoty. Proto muži mohou přirozeně jíst více než ženy – mají fyziologicky větší množství svalové a menší množství tukové hmoty. 

Co si z toho vzít?

Pokud sportuješ již nějakou dobu, jistě ses v některých bodech viděl/a. Pravidelná pohybová aktivita přináší tolik pozitiv, že je škoda to nevyužít. V případě, že ses pořád nemohl/a ke sportu dokopat, mohou být tyto benefity motivací, proč budeš chtít začít.

Najdi si sport, který tě bude bavit, začni pozvolna a snaž se jej začlenit do tvého života. Uvidíš, bude to stát za to!

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________