Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

CO ZNAMENÁ „LIGHT“

14. 2. 2013
Komentáře
CO ZNAMENÁ „LIGHT“

Název light se stal v poslední době velmi praktikovaným a je jedním z úspěšných "mýtů" ve výživě, který se držíme dnes a stále. Co tato značka vlastně znamená, a které potraviny ji mohou nést? Na tom jsme se zaměřili v našem dalším článku ze sekce VÝŽIVA.

CO ZNAMENÁ „LIGHT“

Rádi kupujete light výrobky s tím, že po nich zhubnete? A co když je to jinak? Ti, kteří se snaží zhubnout, se nechávají rádi strhnout slůvkem „light“ na potravinových výrobcích. „Nízkokalorické“, „lehké“ nebo „odlehčené“ jsou žádané popisky kupovaného zboží. Často ale ani nevíme, co se pod takovým označením skrývá. Jsou to kvalitnější a zdravější výrobky? Nepřibereme po nich? Je důležité vědět, co jíte!

Light opravdu pochází z anglického slova „lehký“ a značí menší podíl určité látky nebo živiny (cukr, tuk, cholesterol). Při nákupu bychom se ale neměli rozhodovat jen podle tohoto nápisu. Zákon totiž nijak nestanovuje, že slovo „light“ opravdu musí být jen na výrobcích, které jsou opravdu o nějakou živinu „lehčí“. Můžete tedy klidně narazit na zboží, které bude mít i větší energetickou hodnotu či více procentní podíl určité živiny, než je tomu u klasického výrobku. Důležité je tedy všímat si všech nutričních hodnot a nespokojit se s nápisem „light“. V tabulce vám přinášíme několik položek v jejich lehké a běžné verzi (hodnoty jsou přibližné, samozřejmě se liší značka výrobku od jiné).

VÝROBEK

LIGHT (kJ)

NORMÁLNÍ (kJ)

Ovocný jogurt

221

449

Zmrzlina

199

345

Mléčný nápoj

193

330

Tavený sýr

650

1590

Mléčná rýže

290

534

Párky

897

1527

Majonéza

1650

3087

Ovocný sirup

240

1500

Margarín

1500

2200

Hodnota light výrobku je tedy u těch pravých „light“ opravdu nižší, měli byste ale také přemýšlet o množství, které sníte. Že jíte light jogurt totiž ještě neznamená, že můžete sníst hned čtyři najednou. Pokud vám nestačí chuť light jogurtu, která je často označovaná jako mdlá a umělá, dejte si raději standardní verzi produktu a uspokojte své chuťové buňky. Jinak se nezbaví touhy dát si ještě a ještě něco dalšího, co vaši chuť trochu uspokojí. Výrobkům light je také často vyčítáno přidávání syntetických přísad a umělých sladidel, které mají produktu dodávat chuť a vzhled, jež výrobek ztratil po snížení hodnoty určité živiny nebo látky. Light výrobky tak často nejsou uspokojivou volbou pro ty, kteří chtějí jíst bio a potraviny bez „éček“. Nevýhodou také je, že light potraviny mohou mít vysoký glykemický index a nezasytí nás na tak dlouho, jak bychom potřebovali.

výživa

Existuje mnoho light výrobků, kterým bychom se měli vyhnout. Předně to jsou ty kaloričtější. Například jogurty se nechají označit jako „light“, protože mají snížený podíl tuku, zato ale mají více škrobu nebo želatiny, a kalorická hodnota je tak konečně vyšší. Další skupinou jsou light produkty s náhradou umělých sladidel místo kalorické hodnoty. Opravdu mohou být lehké a bez kalorií, ale vysoký podíl umělých sladidel z nich dělá potraviny nevhodné pro naše zdraví. Typickými příklady jsou ochucený minerálky, jogurty, ovocné džusy, kečupy, nakládané zelí či okurky. A jako poslední tu je skupina, která pravidlo, jak vypadá správná light potravina sice dodržela, je tu nižší podíl určité látky a dokonce je potravina i méně kaloričtější než běžná varianta, ale pořád se jedná o potraviny, které byste si měli ve svém redukčním jídelníčku raději odpustit – jsou to tavené sýry (velký podíl soli), masové paštiky a konzervy (tuk a konzervanty), uzeniny (sůl, barviva, konzervanty, zhušťovadla). Vyhledávejte takové light potraviny, které mají snížené množství tuku nebo cukru a přitom nemají další náhradní sladidla. Je to třeba odtučněný tvaroh nebo Lučina Linie.

A nakonec ještě přehled pár označení výrobků a nápojů, které jsou pevně stanovené:

  • NÍZKOENERGETICKÝ – 100g potraviny obsahuje méně než 170 kJ nebo méně než 80 kJ u tekutých potravin
  • NEENERGETICKÝ – jsou to pouze tekutiny a to ty, které mají na 100ml méně než 17kJ
  • SE SNÍŽENÝM OBSAHEM ENERGIEM TUKU, CUKRU – obsah energie nebo živin je o 30% menší než u jiného, porovnatelného výrobku. Na etiketě musí být uvedeno, jaká živina stojí za snížením této energie
  • S NÍZKÝM OBSAHEM CUKRU – výrobek obsahuje méně než 5 g cukru na 100 g nebo 100 ml
  • BEZ CUKRU – obsahuje méně než 0,5 g cukru na 100 g nebo 100 ml výrobku
  • S NÍZKÝM OBSAHEM TUKU – výrobek obsahuje méně než 3 g tuku na 100 g
  • BEZ TUKU  - výrobek obsahuje méně než 0,5 g tuku na 100 g nebo 100 ml

Vidíte tedy, že označení potravin není vždy jednoznačné, vždy tedy vybírejte s rozmyslel a tak, abyste sledovali zadní stranu obalu a dívali se do složení. Jedině z něho opravdu zjistíte, jaká je skutečná energetická hodnota produktu, jaký má obsah tuku a kde se nachází jeho slabina ve složení.

Peklo na talíři - 100 % džus

 

oo

zdroj: youtube.com
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?