MUSCLEPHARM AMINO 1 - recenze aminokyselinového koktejlu

Jan Caha
Jan Caha před 7 lety
17 minut čtení
MUSCLEPHARM AMINO 1 - recenze aminokyselinového koktejlu

Zatím jsme pro vás recenzovali pouze přípravky, které byly buď jako předtréninkovka, protein  nebo specifický doplněk k vaší potréninkové regeneraci. Nyní zabrousíme trochu jinam. Pro další recenzi jsme si pro vás připravili opravdu zajímavou směs aminokyselin, která dokáže dát sbohem standardním a lety osvědčeným BCAA i komplexním aminokyselinám. Je tu recenze AMINO 1 – pre a intra-workout suplementu. Opět vám nabídnu svůj subjektivní pohled na tento produkt i zkušenosti, které jsem s ním měl možnost zažít.

Úvodní slovo

Sypké aminokyseliny jsou na našem trhu již poměrně dlouho, a to v různých provedeních, ale vždy s jedním společným činitelem. Hlavní složkou jsou BCAA. Od chvíle, kdy se do hry vložili i dva velcí američtí producenti doplňků stravy, rozběhl se kolotoč nakupování, a aminokyseliny v prášku se dostaly do popředí a povědomí celé veřejnosti. Dnes se dají nazvat jako vysokoobratové zboží a už i běžní sportovci v posilovnách našli jejich kouzlo a využívají je v hojné míře.

AMINO 1 se dostalo na náš trh zhruba před rokem. Abych řekl pravdu, z počátku jsem příliš nevěřil tomu, že by tento suplement udělal nějakou závratnou díru do světa. Nicméně poslední zkušenosti ukazují, že si již sportovci našli cestu k tomuto doplňku a budou jej i do budoucna hojně používat. Možná i to je důvod, stejně jako časté dotazy našich čtenářů, proč vám nabízíme recenzi právě tohoto produktu. V našem testu jsme využili malá balení, která jsou ocejchována hodnotou okolo 425 g, dnes jsou však dostupná i dvojnásobná, a to je již poměrně slušná porce aminokyselin, která nadchne nejenom kulturisty před soutěží.

AMINO 1 MUSCLEPHARM

Abych řekl pravdu, tak moje první dojmy nebyly špatné, ač jsem byl zprvu k podobným doplňků stravy značně skeptický. V této době jsem měl již ozkoušený konkurenční výrobek, ten mě však svou chutí ani konečným výsledkem moc neuchvátil. Naopak tomu bylo u produktu AMINO 1 od společnosti MUSCLEPHARM. Než vám zde ale začnu "básnit" o chutích, která tato značka propůjčuje svým produktům, zkusme se podívat trochu podrobněji na složení samotného produktu.

Složení MusclePharm AMINO 1

O produktu samotném nám asi nejvíce napoví složení. Produkty od společnosti MUSCLEPHARM  se velmi často vyznačují inovativními "vychytávkami" a zajímavostmi, které jejich předchůdci a konkurenti ve svých produktech nevyužívají. Bude tomu tak i u AMINO 1? Podívejme se dále a nahlédněme na zadní stranu obalu.

Detailní rozbor složení MusclePharm AMINO 1

Abychom více nahlédli do složení, vypíšu vám hned ze začátku základní účinné látky tak, abychom postupně odhalili jejich funkci v  daném produktu. Základní účinné látky: Instantní směs BCAA 3:1:2, Cellular Energy & ATP Fueler (L-Glycin, L-Alanin, citrulin DL-malát 02:01, L-karnitin L-tartrát, Koenzym Q-10), Amino Hydrate System (L-Taurin, Prášek z kokosové vody (Cocus nucifera), Extrakt z kořene řepy a další rostlinné výtažky. Abyste se nemýlili, na úvod jsem uvedl, že sypké aminokyseliny jsou povětšinou pouze BCAA. U AMINO1 tomu tak není. Jedna dávka je rovna více jak 14 g, z toho celých 10 g spadá na aminokyseliny. Větvené aminokyseliny z tohoto objemu zaujímají pouze 30 %. I to je však poměrně slušná porce.

Instantní směs BCAA 3:1:2 - začněme tím, co je nám již od pradávných dob doplňkové výživy známé a je to léty osvědčené. Jsou to právě větvené aminokyseliny BCAA, tedy tři aminokyseliny valin, leucin a isoleucin. Jsou základním suplementem pro ochranu svalové hmoty, zabraňují její devastaci, podporují regeneraci a zabraňují vysoké bolestivosti svalů během tréninku i po něm. Společnost MUSCLEPHARM je do svých produktů dodává v poměru 3:1:2. Zkusíme-li zapomenout na to, že se jedná o sypký produkt a nedokonalost míchacího procesu docela úspěšně tento poměr maže, můžeme říct, že podle studií uvedených v odborných literaturách o využití jednotlivých aminokyselin během sportovního výkonu se může jednat téměř o fyziologicky potřebný poměr. Za tuto taktiku patří společnosti velká pochvala. Škoda, že je v tomto oboru jediná.

Cellular Energy & ATP Fueler - účel této směsky je poměrně jasný. Energetizovat organismus během fyzického výkonu. První aminokyselinou je glycin. Zde bych pouze poznamenal malou chybu v popisku nebo snad tah k lepšímu jménu L-forem. Aminokyselina glycin jako jediná nepolarizuje světlo, nemůžeme ji tedy dělit na L a D formu. Ale to je jen taková malá drobnost. Glycin je neuropřenašečem, napomáhá tedy správné funkci nervového systému. Je také podstatnou součástí kolagenu. L-Alanin je aminokyselinou nejčastěji se vyskytující v běžné stravě. Má vliv na růst svalové hmoty, stejně jako odplavení amoniaku ze svalů. Podle nejnovějších studií však existuje vztah mezi vysokou hladinou alaninu a vznikem vysokého krevního tlaku. Citrulin malát je známou složkou předtréninkových směsí. V organismu se přetváří na arginin, má vasodilatační funkci v organismu a podporuje prokrvení svalů. L-karnitin je jedním ze základních tukových mobilizátorů. Usměrňuje tok mastných kyselin přes buněčnou membránu. V buňce jsou pak mastné kyseliny využity jako energetický zdroj. Poslední složkou této energetické směsi je koenzym Q10. Látka podobná vitamínům hraje důležitou roli v energetickém metabolismu. Dá se říct, že se jedná o malý elixír mládí. Koenzmy Q10 je také velmi silným antioxidantem, ničí tedy volné radikály, které se podílejí na buněčném stárnutí.

Poslední skupinou látek je Amino Hydrate System. Abych pravdu řekl, musel jsem hodně hledat, abych všechny látky, které jsou zde obsažené, rozklíčoval a úplně dokonale se mi to nepovedlo. První látkou je nám dobře známý taurine. Látka, která se zpravidla používá jako stimulant, je zde zastoupena pro svoji schopnost podporovat správnou hydrataci organismu a udržovat správný poměr minerálních látek ve svalové buňce. Druhou velmi podstatnou složkou je kokosový prášek. Ač jsem se snažil najít opravdové opodstatnění toho, proč má být kokosový prášek obsažen v tomto produktu a zda jeho zařazení stojí na opravdových vědeckých základech, nedopídil jsem se valného výsledku. Budu však vycházet z popisku výrobce, ten udává, že kokosový prášek obsahuje vysokou dávku minerálních látek a také se svojí osmolalitou podobá krevní plazmě. Tím přispívá ke správné rehydrataci organismu. Poslední látkou, kterou proberu je extrakt ze sladké řepy s obsahem betainu. Betain je součástí různých metabolických procesů. Chrání buňky a tkáně před dehydratací a osmotickou inaktivací a umožňuje úspory energie nutné k zachování rovnováhy vody a iontů. Betain dodává metylové skupiny k syntéze mnoha nezbytných metabolických produktů jako jsou fosfolipidy, karnitin a kreatin.

Celkově na mě AMINO 1 působí poměrně zajímavým dojmem a jsem rád, že společnost MUSCLEPHARM opět obohatila suplementační průmysl novinkami, na které nejsme zase tak úplně navyklí.

Rozpustnost

Nyní již přestupme k našemu tradičnímu hodnocení. Měl jsem možnost vyzkoušet celou řadu aminokyselinových produktů, stejně tak jsem měl možnost zkusit dvě přichutě AMINO 1. Rozpustnost byla téměř bez problémů. Což mě udivilo i v případě samotných aminokyselin BCAA. Sypké aminokyseliny vytváří pouze malý sediment, který se usazuje na stěnách sklenice a celkově se dá říct, že se jedná o jeden z nejlépe rozpustných přípravků, které jsem ve své tréninkové praxi měl možnost vyzkoušet. Neblahou vlastností aminokyselin je jejich nesmáčivost ve vodním prostředí, proto se tato vlastnost těžko hodnotí, každopádně AMINO 1 z tohoto vychází poměrně dobře. Pokud necháte aminokyseliny chvíli odstát, většina účinné látky se vám usadí na dně sklenice. Je tedy třeba míchat a míchat, ale jak říkám, u nesmáčivých aminokyselin se není čemu divit.

AMINO1 MusclepharmAMINO1 Musclepharm

Chuť

Již jsem to tu několikrát říkal. Nemám rád přeslazené příchutě a je pravdou, že tato je na mě trochu sladší. Pokud ale navýším ředění, dostanu se tedy někam za 500 ml, což na druhou stranu není vůbec špatně, tak můžu říct, že AMINO 1 chutná výborně. Už jsem naznačil, že jsem měl k ochutnání dvě příchutě. Tou první byla příchuť limeta/citron. Příchutě podobné tomuto mám opravdu rád, pochutnal jsem si tedy a pil pravidelně 3-4x denně. Škoda jen, že to balení bylo tak malé a produkt mi vystačil pouze na chvilku. Velmi mi tato příchuť připomínala čerstvou citronovou limonádu a letní měsíce, opravdu povedená. Jako další jsem zvolil AMINO1 v příchuti višeň/limeta. Tato příchuť je spojením něčeho, co absolutně nemám rád, což jsou višně a něčeho, po čem bych sáhl kdykoliv, kdybych měl možnost, tedy limety. I tato příchuť mě však překvapila, není cítit po višních a dominuje zde limeta, ostatně stejně jako v případě citron/limety. I když višně zrovna nemiluji, tuhle bych si klidně dal znovu. Sytě růžová barva dává znát, že se bude jednat o pochoutku na vašem předtréninkovém stole. Obě příchutě hodnotím velmi dobře, nejsou dráždivé a uspokojivě hydratují během tréninku.

Stravitelnost

Nejsem si jist, zda má vůbec smysl u aminokyselin udávat stravitelnosti. Prazákladní jednodtka bílkoviny a základní stavební složka všech buněk v těle jednoduše musí být dobře vstřebatelná, nebo téměř dokonale. Stejně tomu je i v případě AMINO 1. Nezaznamenal jsem sebemenší poblém při jeho užívání, ani při dávkách překračujících DDD.

Amino 1 pohledem prodejce sportovní výživy

Amino 1, od v posledních 2 letech výjimečně rychle expandujícího výrobce doplňků sportovní výživy MusclePharm, je v daném segmentu další trefou do černého. Je pravda, že MusclePharm neudal tímto výrobkem v ovlasti aminokyselinových intra-workout suplementů, nebo-li při-tréninkových přípravků, jak jim říkáme u nás, vyloženě nový směr. Průkopníkem byla firma Scivation se svým přípravkem Xtend. Taktéž se jedná aminokyselinovou formuli s převahou BCAA. Xtend od začátku vynikal výtečnou chutí a reference byly a jsou stále velmi dobré. V našich končinách je Xtend bohužel velmi drahou záležitostí, poměr cena výkon není moc příznivý a mimořádná chuť podle některých ohlasů už také není to, co bývala.

Pojďme ale zpět k Amino 1. MusclePharm dlouho vyčkával, než uvolnil svůj intra-workout drink, ale soudě dle celosvětových prodejů se vyplatilo. Složení je nadprůměrné, i když ne dokonalé, v rámci možností k udržení ceny si myslím, že i v 1 dávce dostanete obstojné množství účinných látek. V Amino 1 najdete i ingredience, se kterými si MusclePharm dovolil trochu za-inovovat, příkladem budiš vysoká dávka glycinu, integrace citrulin malátu i sypké formy kokosové vody.


Složení rozebral detailně Jenda Caha. Já jenom dodám, že jsem s ním v dané cenové kategorii spokojen a nemám k němu větších výhrad.

Pojďme se přesunout na další poměrně důležité praktické aspekty, mezi které řadíme rozpustnost, chuť a efektivitu, jež je sice subjektivní a velmi těžko v tomto případě měřitelná, nicméně něco se i k tomuto bodu pokusím v dalších odstavcích přispět.

Rozpustnost

Nevím, jakým způsobem Jenda míchal svoje Amino 1, ale mě se jak příchuť citron/limeta, tak višeň/limeta rozpustila dokonale a to nepřeháním. Měl jsem několik balení Amino X od BSN, Spiked BCAA od PHP, BCAA Xplode od Olimpu i BCAA Jet od Trecu. Amino X je co se rozpustnosti týče na stejné úrovni jako Amino 1. U Amino X mi díky počáteční šumivosti ale párkrát vybouchl šejkr, což nebylo nic příjemného (mám pořád svůj oblíbený narážecí šejkr). V případě Amino 1 se mi nikdy nic podobného nestalo, nicméně u obou dvou je rozpustnost velmi dobrá. V případě Olimpu i Trecu je rozpustnost podstatně horší, Spiked BCAA jsou o něco lepší, ale sediment na povrchu zůstává také, ale je jemnější než u BCAA Xplode a nikdy mi nijak nevadil, chuť je dobrá taktéž.


Pro jistotu jsem si při psaní recenze jednu dávku Amino 1 v litru vody rozmíchal a ani na dně jsem žádný sediment při podrobném zkoumání nenašel. Za sebe tedy rozpustnost Amino 1 hodnotím plným počtem bodů.

Chuť

Zde opět MusclePharm udělal to stejné, jako v případě Assaultu i Re-Conu. Chuť je dle mého názoru příliš koncentrovaná a sladká. Jednu odměrku musíte rozmíchat v alespoň 1litru vody, aby limonáda byla opravdu chutná. Osobně tohle vidím jako negativní bod, který jde ale velmi jednoduše eliminovat, jelikož jsou sporty, pro které je Amino 1 vhodnější (intenzivní tréninky na vytrvalost), než je např. trénink v posilovně. Při takových výkonech je běžné při tréninku vypít litr i více tekutin.


Obě příchutě citron/limeta a višeň/limeta jsou i díky onomu prášku z kokosové vody velmi chutným a osvěžujícím nápojem. Chuť je velmi dobře vyvážená, zcela bez syntetických ocasů, jemná, svěží. Dle mého názoru jsou obě tyto příchutě nejlépe chutnajícím aminokyselinovým nápojem vůbec. I v porovnání s Amino X mi vychází Amino 1 podstatně lépe. Všechny tyto superlativy však platí pod podmínkou, že Amino 1 adekvátně zředíte vodou, nebo dáte lehčí odměrku, skutečně je dochucení velmi koncentrované a při menším podílu vody není Amino 1 zdaleka tak dobré.

Efektivita

Obecně platí, že efektivita čistých aminokyselin během výkonu je opodstatněná buďto v období diety - nižší kalorický příjem a s ním spojené snížení výkonnosti, nebo při cvičení na lačno (typicky ranní tréninky). Dále bych považoval za efektivní užívat Amino 1 pro fyzicky náročné intenzivní tréninky např. na bojové sporty, HIIT, crossfit, dobře vedený spinning apod..

Závěr

Amino 1 je kvalitní produkt, o tom žádná. Při vyšším podílu vody na odměrku prášku lze získat chuť lepší než v případě drtivé většiny z pravidla bohužel velmi neefektivních tekutých iontových nápojů. Poměr cena/výkon, při současné internetové ceně okolo 500,- za střední balení se 30ti dávkami, je taktéž velmi slušný.

Celkově bych Amino 1 nedoporučoval do tréninků v posilovně v „objemových fázích“. V takovém případě byste měli mít všech živin dostatek a efektivita Amino 1 se tím pádem tak neprojeví. Pokud si ale rádi držíte postavu s nízkým procentem podkožního tuku, cvičíte velmi intenzivně, nebo na lačno, chcete nadále zvyšovat fyzickou kondici, Amino 1 pro vás může být efektivním doplňkem stravy stejně jako skutečně účinným i chutným při-tréninkovým nápojem.

Moje hodnocení: 9/10

autor: Michal Hubík

Účinek

Účinek je poměrně zajímavý. Při dvoutýdenním užívání jsem zaznamenal poměrně hezkou odezvu v napumpování svalů a v jejich prokreslení i plnosti. Byl jsem mile překvapen. Pokud bych hodnotil akutní výsledek suplementace, tak jsem pozoroval samozřejmě zvýšenou a kvalitnější hydrataci organismu, oddálení pocitu vyčerpání i strachu z katabolismu. Také jsem nekončil trénink s pocitem hladu, tak jak se mi to občas stává. Možná je to pouze mým pocitem, ale AMINO 1 mi pomohlo udržet napumpování po celý trénink na poměrně vysoké úrovni a stejně tak i po tréninku. Mohu ho jen doporučit.

AMINO1 Musclepharm

Verdikt a závěr

Finální verdikt nebude žádným reklamním klišé, ale spíše faktem, který plyne z užívání AMINO 1 MUSCLEPHARM. Tento produkt mě mile překvapil, jak svoji chutí, kterou prozatím nedokázal žádný jiný výrovek vyrovnat, tak i účinností případně schopností rozpustnosti aminokyselin v tekutině. Oproti svým konkurentům z této nepříliš široké kategorie, přináší některé zajímavé a inovativní změny ve složení, které mohou zákazníka na jednu stranu poměrně hodně obohatit, přesto by však nebylo od věci trochu více odůvodnit zařazení některých z nich do produktu. Dávka 3 g BCAA v předtréninkovém koktejlu i při tréninku plně postačí k potřebným odezvám organismu v podobě lepší regenerace a hydratace při výkonu. Dodatečné aminokyseliny jsou pouze třešničkou na dortu a musím uznat, že výsledky v podobě lepšího napumpování jsou dobrým důkazem toho, že tento produkt opravdu něco dělá.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
MusclePharm Amino 1

Složení: inovativní s vyskou dávkou aminokyselin, pro těžší sportovce malá dávka BCAA

9/10

Chuť: ani oproti jedné z testovaných nemám výhrady, sladší v tradičním ředění

9/10
Stravitelnost: bezproblémová
10/10
Účinnost: lepší napumpování svalů, energizace, zastavení katabolismu a hydratace během výkonu
9/10
Rozpustnost:  lehký sediment a ulpívání na stěnách
8/10
Poměr cena/užitná hodnota: dobrá
9/10
Celkem 9/10
silver award - musclepharm amino 1 Great taste award - MusclePharm Amino 1
MusclePharm Amino 1 - final verdict
VÝHODY A NEVÝHODY
MusclePharm Amino 1
Klady [ + ] Zápory [ - ]
+ design obalu - podrobnější popis účinných látek
+ chuť - sediment a usazeniny
+ funkčnost  
+ celkové množství aminokyselin  
Cena na internetu: 428g: 490,- až 655,- Kč

MusclePharm logo

Děkujeme autorizovanému distributorovi pro střední Evropu - společnosti Revasport s.r.o. za zprostředkování produktu.

aktin.cz - internetový obchod se sportovní výživou, proteiny, spalovače tuků

Děkujeme našemu týmu partnerského eshopu za poskytnutí MusclePharm Amino 1 k recenzi.

Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku