Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

SAMBO - PRO HUBNUTÍ I SEBEOBRANU

Martina Vašáková
Martina Vašáková 9. 3. 2013
SAMBO - PRO HUBNUTÍ I SEBEOBRANU

Chcete si vytvarovat svou postavu, docílit skvělé kondice a navíc se naučit sebeobraně? Vyzkoušejte si lekce samba!

SAMBO - PRO HUBNUTÍ I SEBEOBRANU

Sambo je staré sovětské bojové umění, jehož lekce se u nás začaly provozovat teprve nedávno. Cílem tohoto sebeobranného cvičení není celkové zneškodnění nebo ublížení útočníkovi. Snaží se především o rychlé a účinné omráčení protivníka, během kterého může napadená osoba utéct a přivolat pomoc. Právě proto si sambo oblíbily především ženy, které se některým bojovým uměním vyhýbají pro nedostatek tělesné síly nebo kondice. Sambo zvládnou i ty nejkřehčí z nich.  Naučí se základním sebeobranným praktikám a principům, jak a kam protiútok směřovat s minimální silou a maximálním efektem.

Sambo je označení pro sebeobranu beze zbraně (Samozaščita bez oružija).  V sambu je zakázaná jen jediná věc a tou je škrcení. Cvičení vyvinul ruský profesor Ošenkol, který zkombinoval různé asijské a národní sportovní odvětví a vytvořil systém o asi 350 chvatech, úderech a kopech.  Toto cvičení zažívalo největší věhlas během druhé světové války, když ho používali sovětští výsadkáři. Rozmach tohoto bojového umění nastal až po válce díky bezpečnostním složkám a sportovcům. Dnešní podoba cvičení kombinuje prvky jednotlivých bojových sportů a snaží se vytvořit co nejjednodušší a nejúčinnější systém. Čerpá například z juda, jiu-jitsu, karate, kickboxu nebo boxu. Pochopitelně tu tak můžeme očekávat různé výkopy, údery ale také grappling – páčení, podmety nebo přehozy. Naučíte se bojovat vestoje, na zemi i na kolenou. Kromě fyzických aktivit se lekce zaměřují i na ty psychické – při hodinách se nacvičuje rychlé odstranění šoku a strachu při napadení a schopnost rychlé reakce.

Proč vyzkoušet sambo?

 • Osvojení si základů sebeobrany
 • Komplexní formování postavy – zatěžování velkých svalových skupin
 • Zlepšení koordinace pohybů, síly, rovnováhy
 • Redukce tělesné hmotnosti
 • Posílení kardiovaskulárního systému i metabolismu
 • Odbourání stresu, zvýšení sebevědomí

Sambo pomůže nejen naučit sebeobraně, ale také perfektně vytvarovat postavu, protože při cvičení zapojíte maximum svalových skupin. Jednotlivé pohyby zapojují dolní i horní končetiny, břišní, zádové a hýžďové svalstvo, přitom se ale žádná z partií nezatěžuje natolik, aby mohlo vzniknout přetížení některého ze svalů nebo svalové dysbalance. Navíc je trénink aerobní, takže se spalují kalorie a shazují kila. Další výhodou je posílení kardiovaskulární systému, metabolismu a motoriky. Příznivý je i vliv samba na psychiku. Učí duševní pohodě a pomocí osvojení si sebeobrany se zmírňují deprese, zvyšuje se sebevědomí a zlepšuje se paměť a koncentrace. Lekce samba by se měli navštěvovat pravidelně, usiluje se totiž o pokrok ve vašem cvičení a sebeobraně. Pokud budete navštěvovat lekce samba 2x týdně, budete prý po dvou až třech měsících schopni ubránit se napadení i při boji na zemi. V sambu se provozují i zápasy v kruhovém prostoru. Západy trvají většinou pět minut a kontrolují je rozhodčí, kteří udělují body za držení soupeře na lopatkách.

Sambo

Sambo je vhodný pro každého, mohou ho vyzkoušet ženy, muži i děti od 6 let. Cvičí ho dokonce i důchodci. Neexistují tu ani žádná zdravotní omezení. Pro zvládnutí základních technik nepotřebujete zvýšenou sílu nebo kondici. Sambo usiluje o vyvedení protivníka z rovnováhy, získání všech možných výhod pro stranu napadeného a kontrolování svých vlastních pohybů, právě proto je možné, aby se ho účastnil každý.

Jak taková hodina samba vypadá? Jako všude je na počátku krátké rozehřátí. Toho se při lekcích samby dosahuje různými cestami – během, poklusem, skákáním přes švihadlo, pokud to místo cvičení dovoluje tak i jízdou na rotopedu. Poté následuje protažení jednotlivých svalů, čímž se tělo připraví na zátěž a předejde se tak případným zraněním. V hlavní části lekce se nejprve nacvičují techniky sebeobrany. Vždy se probírají asi dvě techniky v průběhu celé lekce, pokročilejší skupina cvičenců jich může zvládat i více. Trénink je ale stále rychlý a intenzivní. Lektor pohyby pečlivě ukazuje a u ostatních dohlíží na jejich precizní provedení. Poté se nacvičují výkopy a údery na pytli, pokročilejší už se učí různé přehozy a podmety ve dvojicích. Konec hodiny je věnován strečinku a krátké relaxaci. Celá lekce trvá hodinu a půl, takže se zapotíte, ale na druhou stranu se nemusíte bát, že cvičení nevydržíte. Sambo je totiž svázáno i s vnitřní pohodou, a proto si vy sami můžete určit, kdy už máte dost.  Trénink je smíšený, což je výhoda především pro ženy, které si mohou zkusit „reálné“ napadení od mužského protivníka různé tělesné konstituce.

Nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí pohodlné tričko, kalhoty či kraťasy, ručník a láhev vody. Cvičí se většinou bez bot. Pokročilejší návštěvníci samba si poté pořizují bandáže, což jsou chrániče na zápěstí a klouby, případně i prsa. Boxerské rukavice tu nevyužijete, ruce musí být volné. Dnes vznikly už i různé odnože sebeobrany sambo – známé je především sportovní sambo, které je podobné judu, a sambo combat který stojí na agresivních reakcích a označuje se jako tradiční.

SAMBO - zápas

 

SAMBO - trénink

zdroj: youtube.com

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________