Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Kranking - trochu jiné kolo

16. 3. 2013
Komentáře
Kranking - trochu jiné kolo

Jogging, běh, chůze, spinning, švihadlo, in‑line brusle – nejen tyto kardio aktivity se zaměřují na dolní polovinu těla. Chcete vyvážit rovnováhu a posílit i horní polovinu těla? Zkuste kardio fitness s názvem kranking!

Kranking - trochu jiné kolo

Kranking je poměrně nový způsob skupinového kardiovaskulárního tréninku, který je zaměřen na horní polovinu těla. Cvičí se na kole, které je poháněné rukama. Krankingu se přezdívá spinning pro horní polovinu těla, protože se stejně jako u klasického spinningu jedná o bicykl a techniku využití kolektivního soutěživého ducha pod vedením lektora a motivační hudby. Vyzkoušet si ho můžete v každém větším fitness centru.

Tvůrcem kadio fitness metody s názvem kranking je Johnny G, tvůrce spinningu. Usoudil, že se procvičování horní poloviny těla, především u žen, zanedbává, a tak navrhl stroj, při kterém se nemusí zvedat pro ženy často neatraktivní činky, ale kde se pouze otáčí klikami ve stylu kardio cvičení, pro které mají cvičenky lepší pochopení. Tento tréninkový program posiluje ramena, ruce, břišní svaly, krk a svaly trupu. Díky svému kardio provedení ale nezůstává jen u posilování, ale také efektivně spaluje kalorie a má blahodárný vliv na celý kardiovaskulární systém. Pevné horní svalstvo pomáhá od bolestí zad, pozitivně ovlivňuje metabolismus a vitalitu a navíc i na ženách dobře vypadá. Ženy se nemusí bát velkých kulturistických rukou, k tomu je třeba speciální trénink a strava, kranking zaručí ideální a zdravé posílení a zpevnění horní poloviny těla. Svaly se totiž posilují točením kliky, takže se příliš nenabírá svalová hmotnost, ale naopak se ztrácí podkožní tuk a sval získá atletický vzhled.

Proč zkusit kranking?

  • Kardio cvičení zaměřené na horní polovinu těla
  • Odstranění bolestí zad
  • Nezapojuje klouby, kyčle a dolní polovinu zad
  • Blahodárně působí na metabolismus a celkovou tělesnou vitalitu
  • Posiluje ramena, ruce, krk, břišní svaly a svaly trup
  • Redukce váhy – kardio cvičení
  • Posílení kardiovaskulárního systému
  • Skupinové cvičení s možností individuálního plánu
  • Zapojení maxima svalových skupin, mnoho možností cvičení a typů tréninků
  • Vhodný pro každého, i pro pacienty po rehabilitaci nebo osoby se zdravotním postižením

Speciální kolo, kde se točí místo pedálů dvěma klikami, se jmenuje krankycle a zaměstnává naše ruce. Výšku klik lze upravovat, stejně jako lze měnit zátěž při tréninku. Dá se také přizpůsobit, na jaké svaly chcete zrovna cvičení zaměřit, může se točit pouze jednou klikou nebo i oběma současně, točí se dopředu i dozadu. Rychlost si volí každý sám, stejně jako na spinningovém kole, když šlapeme do pedálů. Klikami se točí vestoje i vsedě, v nízké i vysoké výšce, čímž se zaručuje rozmanitost cvičení a zapojení maxima svalových skupin. Zátěž ovlivňuje efektivitu tréninku, ale i zaměření se na svalové skupiny – malé zatížení např. téměř nepůsobí na zádové svalstvo a trénuje jen paže a ramena (to i trénink vsedě). Vysoká zátěž vyžaduje stabilizaci svalstva, zapojení zad a břišních svalů (to také i trénink vestoje).

Kranking

Krancycle umožňuje silový, intervalový a vytrvalostní trénink. Intervalový trénink spočívá v rychlém střídání tempa a zátěže. Trénink silový je zaměřen na vyrýsování určitého svalu, a tak si cvičenec vybírá takové pohyby, které zaručují změnu vzhledu některého ze svalů. Vytrvalosti se dosahuje cvičením s malou zátěží a v menším tempu, aby měl cvičenec nižší tepovou frekvenci. Kolo má možnost monitorovat tepovou frekvenci na LCD obrazovce. Pásma jsou individuálně nastavena podle maximální tepové frekvence, pohlaví a cíle cvičení. Tepová pásma jsou barevně oddělena, takže je jednoduché poznat, k jakému výsledku se směřuje i pro ty, kteří nemají v číslech tepové frekvence zcela jasno. Modrá barva tu například ukazuje nízkou intenzitu cvičení, červená vysokou – anaerobní.

Důležité je správné provedení jednotlivých pohybů. Začátečníci mají většinou problému s vytáčením loktů do nesprávných úhlů a se špatným držením těla. Od toho je tu lektor, aby cvičencům pomohl a poradil. Při krakingu není běžné riziko nějakého zranění, naopak se v mnoha zemích užívá při krancycle při rehabilitaci. Kranking je vhodný pro každou ženu i muže všech věkových kategorií a úrovní tělesné kondice. Oblíbí si ho především ti, kteří mají problémy s dolními končetinami., bát se ho nemusí ani ženy těhotné nebo léčící se z rakoviny prsu. Nezatěžuje totiž kolena, kyčle a dolní část zad.

Lekce krankingu jsou skupinové, vedené lektorem, ale každý si může zvolit svůj individuální cíl – někdo např. vyrovnává určitou svalovou dysbalanci, a tak si může cvičení uzpůsobit, a točit jen jednou klikou apod.  Krancycle může doplnit i lekce běžného indoor cyclingu nebo se využít při kruhových trénincích jako rozehřívač horní poloviny těla. U nás je velmi běžně spojení spinningu a kraninkingu – většinou 30 x 30 minut, nebo 40 x 20 minut, takové cvičení chce v poměrně krátkém čase komplexně posílit celé tělo.

 

Kranking - cvičení video

zdroj: youtube.com, glamour.com, jithna.chcefly.net
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.