Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Proteiny (II.část)

9. 3. 2010
Komentáře
Proteiny (II.část)

Kaseinát

Jak již bylo naznačeno v předchozím sloupku o syrovátce, kasein je další bílkovinou (právě vedle syrovátky) nacházející se v kravském mléce. Oddělíme‑li pevnou část mléka od tekuté, nalezneme zde dvě složky. Již zmiňovanou syrovátku a tvarohu podobnou hmotu, nazývanou kasein (může zastupovat až 80% bílkovin mléka). Biologická hodnota kaseinu je však oproti syrovátce nižší a pohybuje kolem hodnoty 80.

            Hlavní devizou tohoto proteinu je jeho pomalé vstřebávání. Absorpce může trvat až 7 hodin. To se zdá, jako klíčové pro oddálení katabolismu v obdobích, kdy nejsme schopni organismu dodat dostatečnou zásobu aminokyselin. Všichni jistě známe proklamovaný „tvaroh na noc“. Ano, to je ono. Kasein vytvoří v žaludku jakousi želatinovou sraženinu, z té se poté potupně uvolňují aminokyseliny využívané pro výstavbu příp. ochranu svalové hmoty během spánku.

Jak je to u syrovátky s vlivem na naše zdraví? Jak už jsme si řekli, syrovátka pochází z mléka. Je tedy kvalitním zdrojem vápníku. Ca je nezbytný v boji proti osteoporóze, osteomalacii a má významný vliv na kvalitu zubů. Další nespornou výhodou je schopnost snižovat krevní tlak a rozšiřovat cévy (vazodilatace).

Jak kaseinát využít a kdy ho podávat? Kaseinát je díky své dlouhé době vstřebávání vhodné zařazovat před spaním. Dnes se již prodává mnoho výrobků se společným označením „night“, a není tak třeba cpát se kyselým avšak ekonomičtějším tvarohem. Pokud ho navíc doplníte o 15‑20g syrovátkového proteinu dostanete komplexní bílkovinné jídlo, které nastartuje váš noční anabolismus.

            Kaseinu se nemusíte bát ani během dne, zejména pak jeho hydrolyzované formy. Opět v dávce 30‑40g ho použijte jako náhražku jídla či lehkou svačinku.

Sójový protein

            Kulturisty často opomíjenou surovinou je sója, stejně jako všechny produkty z ní. Jedná se o protein získaný ze sójových bobů. Jde se tedy o rostlinný protein, a tomu odpovídá i jeho biologická hodnota pohybující se kolem 70.

            Často se zmiňuje vliv sójové bílkoviny na poměr testosteron/estrogen (jen pro upřesnění testosteron= mužský pohlavní hormon, estrogen= ženský, jednotlivé hormony jsou však vyplavovány u obou pohlaví). Vědecké studie však prokázaly, že hladina testosteronu se i s vysokým příjmem sóji nesnižuje. Nemusíte se tak obávat zvýraznění ženských znaků natož zastavení svalového růstu (testosteron je zde klíčový). Naopak sójový protein je velmi rychle vstřebatelný a může sloužit jako vynikající rychlý protein. Navíc obsahuje významné množství argininu rozšiřujícího cévy. Napomůže nám tedy k lepšímu napumpování.

Má sója nějaký vliv na naše zdraví? Zde musím uvést, že sója se ze všech proteinů uvedených v článku, jeví jako zdaleka nejlepší pro podporu pevného zdraví. Jeho konzumace je doporučována jako prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny prsu, prostaty a konečníku.

Jak sójový protein použít? Sójový protein je možno použít jako vynikající svačinku či náhradu jídla. Díky své rychlosti vstřebávání může být také použit jako před či potréninkový koktejl. (zde bych volil náhradu syrovátky sójou jen v případě nouze).

Vaječný protein

Každý z nás jistě zná ranní vaječnou omeletu, ale proč se vlastně každé ráno ládujeme těmito slepičími produkty a jak se vaječný protein získává.

            Vaječný protein je extrahován z čistých vaječných bílků, může dosahovat až hodnoty 80% proteinů v sušině. Vejce jako takové má vynikající biologickou hodnotu 100. Jedná se však o celé vejce (nejkvalitnější proteiny jsou ve žloutku), a tak samotný vaječný bílek ji má o něco menší. I přesto se protein získaný z vaječných bílků řadí mezi ty nejlepší a jeho suplementace je nanejvýš vhodná. Pouze upozorním na vyšší obsah sodíku v sušině, na který je jistě důležité dávat pozor.

Kdy vaječnou bílkovinu dávkovat? Nejvhodnější dobou kdy použít vaječný bílek není doba snídaňová, kam by se spíše hodil syrovátkový protein, ale jako náhražka jednoho denního jídla s odstupem více jak 90 min. od tréninku. Vaječný protein je možno použít i jako noční protein, protože je po kaseinu druhým nejpomalejším proteinem.

Kolagen

            Objevuje se v proteinových přípravcích většinou jako vepřový či hovězí. Nejčastější formou je jeho hydrolyzovaná varianta. Této protein zdánlivě zvyšuje obsah bílkovin v konečném produktu, avšak ke zvýšení jeho kvality nevede. Biologická hodnota kolagenu je 25, jeho cílená suplementace za účelem zisku svalové masy je tedy značně komplikovaná až nesmyslná. Jedinou výjimkou je požadavek na zdravé klouby, vazy a úpony. Zde bych cílené doplnění z vlastní zkušenosti doporučil.

Prošli jsme si celou řadu proteinů. Uvedl jsem zde pouze ty nejpoužívanější a pro naše tělo nejpřínosnější. Nebudu vás zatěžovat jednotlivými proteinovými přípravky a dělat tak rozhodčího v marketingové bitvě o nejlepší protein. Tento článek byl zaměřen hlavně na konečného spotřebitele, a měl by posloužit k proklestění si cesty mezi nepřeberným množstvím produktů na našem trhu. V příštím díle se podrobněji podíváme na další doplněk výživy. A co to bude? Volba pro první „kolo“ byla jasná-proteinový přípravek. Pro druhý díl však bude tato volba složitější, je zde mnoho opravdu kvalitních a ověřených výrobků. Nechám si tedy otevřená vrátka a nechám vás vyčkávat, ne snad že bych chtěl poškádlit čtenáře, ale proto že jsem se vlastně ani sám ještě nerozhodl.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.