Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Michal Velkov: "chceme tým spartských bojovníků"

Jan Caha
Jan Caha 10. 4. 2013
Michal Velkov: "chceme tým spartských bojovníků"

CrossFit vzal svět fitness útokem a dnes se již jen málokdo zeptá, co je vlastně CrossFit. Stejného rozmachu jako ve světě, se mu dostalo i v Brně. Právě odtud pochází jeden ze zapálených nadšenců CrossFitu a teamleader Spartans Big1Fitness Brno - Michal Velkov. Právě jeho jsme si vzali k rozhovoru, který se uskutečnil v době, kdy se odehrávalo první kolo stále populárnějších Reebok CrossFit games.

Michal Velkov: "chceme tým spartských bojovníků"

Do našeho rozhovoru s team leaderem klubu Spartans Big One Fitness Brno vstupujeme právě v době, kdy se konal první WOD Reebok CrossFit Games Open 2013 a brněnští atleti jej měli již zdárně za sebou.

Do CrossFit Games Open se dávají většinou základní cviky. Když si vezmeš, že spousta z atletů Open absolvuje jak v týmových oficiálních afiliačních CrossFit boxech, tak i ve svých vlastních gymech, které mají doma – klasické basement gyms, garáže a podobně. Američané jsou neskuteční srdcaři a velcí zastánci tohoto sportu. Staví si svoje tělocvičny, vzpírárny a cvičí v nich.

To jsem netušil, viděl jsem nějaké videa a fotky z Ameriky, jak jsem pochopil tak asi těch dvou nejlepších borců.

To byli pravděpodobně Rich  Froning a Dan Bailey. Ano, jde o světovou crossfitovou špičku.

Třeba oproti nim jsi si v prvním kole CrossFit Games Open stál jak? Sleduješ to?

Určitě, vím. Já jsem v prvním WOD 13.1 odjel 148 opakování a Froning 197 opakování, takže to je minimálně o dvě třídy víš. Hodně to závisí na technice vzpírání. Technika je obecně alfa a omega všeho. Protože, borci tak, jak my dáváme trhem těch 62 kg, tak oni jezdí i ty následující váhy. Opakování co opakování strojově stejné a technicky výborně provedené. Je rozdíl, když mám například já maximum trhu pro jedno opakování 80 kg a borec, který váží ještě o 10 kg méně a má maximum pro trh 130 kg. Opravdu je to otázka techniky a tréninku - ne na dva měsíce, ale na dva roky a více.

Spartans Big1Fitness

A nějaký rekord, jaký padl při tom prvním kole?

V kategorii žen byl v prvním WOD 13.1 rekord 211 opakování! Neskutečné! Dosáhla toho Kristan Clever, atletka absolutní světové špičky. To už je docela divočina. Hlavně když si vezmeme ten objem vzpěračské práce za daných 17min. Toho je strašně moc!

Ty jsi měl teda 148 opakování a tvůj kolega z teamu Erik Tóth?

Erik Tóth měl 143 opakování. Ale nejlepší score z České republiky drží Martin Štepánek. Ten tam naskládal 159 opakování! Klobouk dolů před jeho výkonem!

Martin, pokud se nepletu, tak se trochu trhl z kulturistiky.

Ano, jsou to asi tři roky, kdy stál naposledy na pódiu. Soutěžil v podobné kategorii jako já (klasická kulturistika), teď si ale nevybavuji, jestli v ČSNS nebo v IFBB.

Upřesním. Startoval u nás, tedy v naturální kulturistice a dokonce jsme proti sobě startovali v jedné kategorii.

Tak si ho pamatuješ. Vidíš, teď je z něj špičkový crossfitový atlet a táta. ;-)

On pokud se nepletu, je také hokejista. Nabyl jsem dojmu, že mezi nimi je to velmi populární.

Přiznám se, že nevím, jestli Martin je bývalý hokejista. Ale obecně dle zkušeností z našeho fitka, nám tady funkční trénink a crossfit cvičí kromě hokejistů spousta bassebalistů, ragbistů a ragbistek, stejně tak i kluci, kteří dělají outdoorové sporty i fighteři, kteří mají tady k tomu sportu velmi blízko. Velice podobným stylem trénují i v klasických boxerských gymech. Tomáš Hron trénuje podobně.

Michal Velkov

Pojďme ale k vašemu týmu Spartans Big One Fitness Brno. Jak vznikla vlastně myšlenka SPARTANS?

Co se týče SPARTANS – měli jsme chuť a myšlenku založit svůj soutěžní tým. Vzniklo to po tom,  co se rozjela celkově soutěžní sezóna CrossFit od září 2012 prvními závody v ČR. A jakmile tady byla nějaká možnost dát dohromady lidi, kteří by chtěli soutěžit, pustili jsme se do toho. Něco se tady odehrálo už od otevření Big One Fitness na Václavské (únor 2012). Již v té době u nás v B1F byl první impuls, že by mohlo něco podobného vzniknout. To se i z mnoha docela důležitých důvodů rozpadlo. Ta myšlenka založit něco vlastního, čistého, pod záštitou Big One Fitness s tou ryze Spartskou filosofií těch na smrt odhodlaných bojovníků, kteří do toho dávají nejen sílu, krev a pot, ale hlavně i srdce, tak ta přišla na konci roku 2012. Jde o týmovou filozofii - myšlenku, kdy atleti vnímají náš sport jako koníček, životní styl a poslání, že se v tom cítí svoji! Vše jsme učesali a Spartans Big One Fitness Brno jsme založili v únoru 2013.

Začínali jste komerčními lekcemi, jestli se nepletu. Ten tým vychází z lidí, kteří docházeli na komerční lekce nebo i z dalších sportovců?

Jde o kombinaci několika skupin lidí. Úplný základ týmu vzešel ze tří lidí. Spolu s Alešem Blažejem a Romanem Čuperou jsme dali hlavy dohromady a srovnali si myšlenku, kam bychom chtěli tým směřovat a vést. Jak filozofií tak i fyzicky. Na tuto naši myšlenku se nabalili lidé, které to zajímalo, jak z internetu, tak i odsud z Big One Fitness. Sem za námi přicházeli lidé, ptali se, co děláme, jak to děláme a jestli to můžou zkusit taky. Někteří z nich přišli na naše komerční lekce, někteří se přidali i mimo a chtěli si čistě vyzkoušet zatrénovat si s námi. Ale, jak jsi zmínil - je to směs sportovců. Jedni, kteří to berou jako svůj doplňkový sport ke svému prioritnímu sportu, na druhou stranu lidé, kteří to ochutnali na komerčních lekcích a chtěli by to posunout o kousek výš a chtěli by z crossfitu mít svůj prioritní sport. Ve finále je to tedy kombinace sportovců.

Tedy tito dva, které jsi zmiňoval, spolu tebou stáli za založením Spartans Big One Fitness Brno?

Ano, přesně tak.

Začali jste tedy komerčními lekcemi. Jak si myslíš, že se Crossfit dokázal rozvinout tady v Brně. Já osobně jsem o CrossFitu do té doby vůbec neslyšel, ať to bylo v USA rozšířené. Takže, jak se chytl Crossfit v moravské metropoli a jak v ČR.

Já si myslím, že dosud ten největší boom byly opravdu ty první závody v září 2012, které organizoval tým z Ústí v čele s Davidem Egydym. Od té události lidi začali CrossFit registrovat o mnoho víc. Prostřednictvím internetu, FB, Youtube atd. Začali se o tento náš sport zajímat a já si myslím, že nyní v roce 2013 přijde teprve ten silný rozlet a rozkvět tohoto sportu. Konkrétně tady u nás v Brně je nárůst značný. Lidi mají pořád více chuťi a tendeci zapojit prvky crossfitu a obecně funkčního tréninku do svého tréninku. Přichází s tím, že by chtěli otevřít nové lekce funkčních tréninků a podobných aktivit. Konkrétně pro mě a další osobní trenéry je nárůst zájmu značný, cítíme ho a to je jen dobře, protože tento sport je velmi zajímavý, perspektivní a hlavně silně návykový!

Pokud se nepletu tak jsou v Brně tři fitness zabývající se CrossFitem. Proč myslíš, že jich není více.

Zatím si myslím, že tu není taková CrossFitová komunita, aby uživila víc provozoven. Proto říkám, že si myslím, že rok 2013 bude zlomový a počet zájemců o tuto aktivitu poroste velmi strmě. Zatím to není ještě tak rozrostlé, aby tady vzniklo něco velkého ryze crossfitového. Lidé z České republiky jsou dle mého názoru takoví hodně konzervativní a pořád, i když to tu vidí, tak pořád ještě převážně drží u toho kulturistického splitového izolovaného cvičení. Technika klasické posilovny je ještě stále prioritní. Ale jsem přesvědčen, že se to změní. Chce to jen čas.

Vraťme se k týmu. Byl založen nedávno, co máte za sebou za ty dva měsíce. Co vás čeká za akce?

Co se týče týmu, tak teď čítáme kolem 15ti atletů, kteří se připravujeme na sezónu 2013. S tím, že bychom chtěli absolvovat maximum závodů, které v ČR proběhnou. Myslím, že jich bude více než v minulém roce. Protože i zájem roste, jak z pořadatelského, tak závodnického hlediska. Co jsme stihli? Účastnili jsme se Pardubické Cross Challenge 2013, kde jsme soutěžili v týmech a vzhledem k tomu, že tam od nás bylo pár kluků, kteří závodili poprvé, tak můžu říct, že jsme byli úspěšní.

Tam jste dopadli jak na této soutěži?

Skončili jsme na sedmém místě v kategorii mužských týmů, a jedenáctí celkově z 26 týmu.

Takže to byly vaše první závody?
Ano.

Na to co čeká Spartans B1F Brno dále si musíme ještě krátce počkat do dalšího pokračování našeho rozhovoru s Michalem Velkovem.

Big1fitnessCrossFit

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________