Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

50 nejčastějších mýtů o hubnutí (II. část)

Jan Caha
Jan Caha 3. 5. 2013
50 nejčastějších mýtů o hubnutí (II. část)

Druhá část článku, který u vás vyvolal poměrně zajímavý ohlas a který tak torchu boří mýty v hubnoucím procesu a ve fázi snižování množství tuku. Vyvarujte se těm nejzažitějším chybám.

50 nejčastějších mýtů o hubnutí (II. část)

Minule jsme naznačovali, že se v dnešním článku dostaneme o kousek dál, a je to přesně tak. Budeme se zajímat o hubnutí a začneme rouvnou omyly v dietách. Jaké jsou ty největší?

1.       Zhubnu díky dietě: Diety stojí na omezení některých potravin z našeho jídelníčku. Většina diet má hned několik zásadních chyb. Zhubnout se dá díky navození správného životního stylu. Ostatní diety mohou omezovat látky, bez kterých tělo zkrátka fungovat nemůže. Ať už to jsou tuky, cukry (při jejichž nedostatku začne tělo spalovat svalovou hmotu), bílkoviny (které jsou naopak zásadní pro budování svalové hmoty) nebo jiné potřebné živiny (zásadní pro správné fungování organismu). Pokud už má dieta vyvážený jídelníček, velmi časté je při ní hladovění, při němž se v konečném důsledku tloustne díky jojo efektu. S menší dávkou živin také zhoršujete svou kondici.

 • Cambridská dieta: Je založená na bílkovinách, koktejlech na hubnutí a je nízkoenergetická. Rychle se po ní hubne a nedostavuje se hlad. Tato metoda přináší výsledky. Bohužel ale přináší také jojo efekt, protože dieta nepěstuje žádný návyk na zdravý životní styl a po skončení diety se tak snadno vše může vrátit do starých kolejí.
 • Doberského dieta: Spočívá v povolení jednoho druhu potraviny denně, vznikají kontrastní dny v důsledku, čeho může člověk zhubnout. Velký úbytek na váze tu ale znát není. Pokud není jídelníček sestaven na výbornou, může navíc docházet k úbytku některých živin a minerálů. Dalším mínusem je, že jen málokdy někomu opravdu chutná jíst celý den to samé. A dieta s nechutí se jen těžko vyrovnává.
 • „Tukožroutská polévka“: Díky této dietě se nám dostane do těla hodně zdravých látek jako je vláknina, vitamin C a další antioxidanty. Silně se odvodní organismus což zapříčiní hubnutí. Po skončení diety, se ale voda opět dostane do našeho těla, takže nastane jojo efekt. Pokud je navíc tato dieta aplikovaná déle než jeden týden, dochází k výraznému snížení svalové hmoty. Další chybou této metody je, že tu převažuje hodnota sacharidů nad proteiny.
 • Dělená strava: Může být účinná, ale je třeba ji pochopit. Dá se po ni totiž velmi jednoduše přibrat, pokud to přežene s množstvím dovolených kombinací potravin. Je velmi složité dosáhnout potřebné hladiny bílkovin i vápníku. Pustit se do této diety vyžaduje pravidelný kontakt s odborníky a přísné dodržování pravidel, nebo velmi dobrou znalost složení potravin. Největší chybou však je, že tato dieta není pestrá, a naše strava musí být pestrá, zábavná a přitom střídmá a vyvážená, jedině tak nás může zdravá strava „bavit“.

Hubnutí

2.       Hodně vlákniny nahradí stravu: V lékárně se dá koupit vláknina, která nám pomáhá při hubnutí. Musí se na ni pít hodně vody, ale také (a na to hodně lidí zapomíná) se doplňovat vhodným výběrem potravin. Vláknina tlumí hlad a podporuje vyprazdňování. Je spíše ale pomocnou berličkou, zásady zdravé výživy a pravidelného pohybu tu platí pořád stejně.

3.       Pomůže držet půst při úplňku: V tyto dny se má náš organismus nejlépe pročistit. Samotná myšlenka půstu, ale není příliš oprávněná. Jednou za čas je sice dobré tělo pročistit polévkami a ovocnou šťávou, ale stačí jednou za rok. Při půstu se hladoví, tělo ubírá se zásob tuky a bílkoviny – a tedy i svalovou hmotu. Na hubnutí přitom takový půst nemá příliš vliv, po pár dnech se kila ztracená především z vody, zase vrátí díky jojo efektu. Půst se rovná hladovění, ať je to při úplňku, nebo bez něj.

4.       Alkohol spaluje tuky: Nikoli, tuky se díky alkoholu nespalují, ale ukládají v těle. Navíc alkohol zvyšuje chuť k jídlu – vždyť už jen kvůli tomu, vzniknul „aperitiv“.

5.       Pokud nebudu jíst přílohy, zhubnu: Jíst pouze maso se zeleninou nám zajistí menší příjem kalorií. Strava bez příloh ale není nikdy vyvážená. Organismus postrádá vitaminy, minerální látky, sacharidy a vlákninu, které z příloh přijímáme nejčastěji. Je tak třeba uměle tyto živiny nahrazovat, pokud se chceme takto stravovat dlouhodobě.

6.       Po polévkách se tloustne: To rozhodně neplatí u všech polévek. Při hubnutí naopak pomáhají zeleninové polévky bez jíšky.

7.       Zhubnu, pokud vynechám tuky: Tuk je pro fungování našeho těla velmi důležitý. Tuky by měli ideálně tvořit asi 20%  - 30% naší stravy. 2/3 tuků by mělo být nenasycených, 1/3 nasycených. I když existují zdravé tuky (rostlinné oleje) i jejich příjem je potřeba omezit, protože i ony jsou kalorické (a mnohdy stejně kalorické, jako ty nezdravé).

8.       Ananas spaluje tuky: Ananas opravdu obsahuje enzymy, které pomáhají při spalování tuků. Žaludek ale může tyto enzymy zcela zničit. Na ananas tedy nesázejte, kromě toho, že může být neúčinný, obsahuje jednoduché cukry, po kterých se také lehce přibírá.

9.       Jsou potraviny, po kterých se hubne: Žádné minusové kalorie neexistují, po žádné potravině nezhubneme. Jsou potraviny kaloričtější a méně kalorické, ale i při těch méně kalorických musíme dávat pozor, v jakém množství je přijímáme. Jednou z potravin, po kterých se téměř nepřibírá, je celer, protože obsahuje asi 90% vody. To, že nemusíte přibrat, ale není to samé, jako když hubnete.

10.   Hodinu po větší svalové aktivitě se nemá jíst ani pít: To také není zcela pravda. Svaly zásoby glykogenu doplňují nejrychleji právě první hodinu po svalové aktivitě. Jídlo a pití dodá svalům výživu potřebnou pro svalový rozvoj. Bez pití a jídla se svaly ani nezregenerují. Nejíst po tělesné zátěži se doporučuje spíše kvůli tomu, aby nám nebylo nevolno.

11.   Při hubnutí stačí jíst jen zeleninu: To určitě ne. Jídlo musí být vyvážené – musíme přijímat dostatečný příjem bílkovin, cukrů a tuků (+ dalších potřebných živin), přičemž největší podíl by měli zaujímat bílkoviny. Zelenina je zdravá a pro tělo nutná, v konzumaci například s masem i zvyšuje pocit nasycení. Jíst pouze zeleninu je ale pro zdravé tělo nevhodné.

12.   Zhubla takto kamarádka, zhubnu takto také: Jídelníček i tělesná aktivita se u každého jednotlivce mění. Každý má jinou stavbu těla a jiné tělesné pochody. Každému také chutná a baví ho něco jiného. A to je pro hubnutí zásadní – nuda, nutnost mohou způsobit psychický blog a tělo nemusí na hubnoucí snahy reagovat.

13.   Hotová nízkokalorická jídla jsou pro dietu nejlepší: I když mohou mít malý obsah tuku, často obsahují hodně soli. Zatímco jejich výživová hodnota zůstává nízká, mohou mít více kalorií, než by se zdálo.

14.   Zdravá strava je drahá: Existují určité sezónní potraviny, které bývají v některých měsících dražší, ale zdravá strava může být velice pestrá, takže se dá obejít i bez těchto „ne-sezónních“ potravin. Zdravý životní styl navíc učí střídmosti, takže nakonec projíte mnohem méně peněz, než při normálním nebo dokonce obézním způsobu stravování.

15.   Zhubnout se nedá bez jojo efektu: Dá, pokud přestanete věřit zázrakům a vsadíte na zdravý životní styl. Nemusí to být tak rychlá cesta, jakou slibují různé reklamy a „zaručené“ diety. Stojí úsilí naučit se jíst zdravě a naučit se sportovat. Nakonec se vám ale tato cesta, a především její cíl, bude líbit. Zdravý životní styl je jedinou účinnou cestou ke zdravé a štíhlé postavě.

A s hubnutím nekončíme, i ve třetím pokračování se můžete těšit na to, co se s vaším tělem děje a neděje, pokud opravdu držíte svoji dietu správně a jakých největších omylů se dopouštíte.

zdroj: facebook.com, health.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________