Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Michal Velkov: "chceme tým spartských bojovníků" (II.)

Jan Caha
Jan Caha 19. 5. 2013
Michal Velkov: "chceme tým spartských bojovníků" (II.)

CrossFit vzal svět fitness útokem a dnes se již jen málokdo zeptá, co je vlastně CrossFit. Stejného rozmachu jako ve světě, se mu dostalo i v Brně. Právě odtud pochází jeden ze zapálených nadšenců CrossFitu a teamleader Spartans Big1Fitness Brno - Michal Velkov. Dnes vám přinášíme druhou část rozhovoru s Michalem i pozvánku na CrossFitové klání, které se bude konat v červenci v Brně.

Michal Velkov: "chceme tým spartských bojovníků" (II.)

Co vás čeká nyní, nejbližší akce, soutěžní, nesoutěžní.

Co nás čeká nyní? Konkrétně tady v Big1Fitness nás čeká rozšiřování funkční zóny a zóny pro Cross - Fitness o nové vybavení, které přispěje kvalitnější přípravě a lepší práci s atlety a klienty. Co se týče soutěžních plánů, tak jsme se Účastnili letošních Crossfit Games Open 2013. Tato událost je svátkem crossfitery – vrcholem sezóny – taková Crossfitová Olympiáda! V Open bylo letos přihlášeno víc jak 140 tisíc atletů z celého světa. (pozn. Redakce: CrossFit Games Open 2013 – první kolo soutěže bylo již ukončeno. Bohužel zástupci ČR dále nepostoupili). Zde jsme soutěžili s týmovým kolegou a sparingem Erikem Tóthem.

U nás v ČR je už nyní v kalendáři hned několik zajímavých soutěžních akcí. První je Summer Cross Challenge Pardubice, která se koná 22.6.2013 pod Kunětickou horou. Soutěž týmů outdoor, takže to bude paráda. Dále na to navazujeme naší domácí akcí tady v Brně. V sobotu dne 6.7.2013 organizujeme s týmem Spartans Big One Fitness Brno a vedením našeho domovského Big 1 Fitness první ročník soutěže Big One Cross Fitness Challenge 2013. Jde o úplně první crossfitové závody tady v Brně, takže se na tuto událost pečlivě připravujeme a těšíme se. Dále nás v září čeká Czech Beast Challenge v Ústí nad Orlicí a v říjnu No Excuses Challenge v Hradci Králové. Počítáme ale s tím, že toho bude určitě více v průběhu roku i sezóny a dostaneme se konečně ven a zaboucháme doma v České republice i mimo ni.

Co vás čeká jako vaše vlastní akce nebo závody regionálního charakteru?

Michal VelkovVzhledem k tomu, že idea Spartans Big One Fitness Brno není sdružovat jenom soutěžní Crossfitery, ale celkově lidi, co mají zájem o sport. Pro takzvané nadšence a fitness fanatiky máme v plánu  organizovat akce s více či méně atlety na základě nezávislých výzev. První z nich je tzv. Burpee Mile. Jde o absolvování absolvování 1600m (jedné míle) systémem burpee broad jump – angličák a skok z místa snožmo. To bude první akce, která se bude konat již v sobotu 25.5. od 13:00 v atletickém areálu Pod Palackého vrchem. Akci jsme vypsali pro každého, kdo má chuť toto absolvovat, posouvat své hranice a porvat se se sebou samým! Jde o pekelnou výzvu a těšíme se na to! Desítka atletů je již přihlášena a věřím, že se naše skupina ještě rozroste. Akci možno nalézt na Facebooku pod názvem „The Burpee Mile“.  

Další již zmíněnou vrcholnou akcí brněnského crossfitového léta je Big One Cross – Fitness Challenge 2013. Jde o soutěž, která se bude konat v sobotu dne 6.7.2013 v prostoru Big One Fitness zde na Václavské 6. Půjde o soutěž jednotlivců. Vypsali jsme kategorie mužů i žen, začátečníků i elite. Půjde o tříkolovou celodenní soutěž v Cross – Fitness, která prožene startovní pole atletů možným i nemožným. Registrace atletů je aktuálně v plném proudu a velmi rychle se startovní listiny plní. Již nyní jsou registrována jména republikové špičky, takže věřím, že úroveň bude vysoká a nepochybně bude na co koukat. Rád bych využil příležitosti a tímto vás, čtenáře, atlety a atletky, fanoušky a další příznivce sportu na tuto naši letní akci srdečně pozval. Informace o naší challenge najdete na webu www.big1fitness.cz, facebooku www.facebook.com/SpartansBigOneFitnessBrno a také na portálu Aktin.cz, který je hlavním mediálním partnerem naší akce.

Já se ještě vrátím k vašemu teamu. Ty jsi tady mluvil o určité filosofii, jaké je tedy to hlavní motto nebo definice Spartans Big1fitness Brno?

To hlavní je priorita v kvalitě, snažíme se učit všechny členy teamu, klienty i nadšence okolo k 100% technice cvičení. Prioritou je pro nás to, aby ten člověk dělal daný pohyb se 100% technikou, ať je jakýkoliv - je technicky správně. Aby to tělu prospívalo a aby ho to neničilo. To je priorita. Učíme lidi spojovat cvičení i se životním stylem, učíme je jak jíst, proč dobře spát, učíme je jak při tréninku pít, otevíráme jim další spojení mezi tréninkem a klasickým každodenním životem. To je priorita.

Dalším stavebním kamenem naší filozofie je fakt, že Spartans jsou pro nás srdcová záležitost z pohledu historického - byli to starověcí bojovníci, kteří nikdy nic nevzdávali a kteří si vždy šli za svým cílem, a kteří byli vždy 100% féroví a drželi vždy při sobě. A v tom je celá síla naší myšlenky a filosofie. Ostatně „team spirit“ a naše síla je výborně vykreslena v našem logu.

Jsem rád za takový komplexní přístup. Ten se mi líbí. Přestupme k tobě, jako bývalému kulturistovi. Proč zrovna CrossFit a proč ne kulturistika.

Proč jsem upustil od kulturistiky a šel do CrossFitu? Kulturistiku jsem si vyzkoušel ve federaci IFBB. Soutěžil jsem v klasické kulturistice a odjel jsem si jednu sezónu ve třech závodech. Naplňovalo mě to, bavilo mě to, ale vzhledem k tomu, že ten zdravotní aspekt oproti jiným aspektům cvičení, a i to samotné uspokojení z tréninku u mě nikdy nebyl takový jako u CrossFitu, zvolil jsem ten. Prioritní příčinou bylo i zranění kolene, které mě oddálilo od kulturistiky. Neměl jsem v pořádku koleno a neustále mě to omezovalo, jak v průběhu přípravy tak i po ní, a také proto, že mě živí trenérství, instruktorská činnost a moje tělo je mým pracovním nástrojem, tak jsem si další zranění a zdravotní komplikace nemohl dovolit. Jakmile si ho zničím, tak můžu skončit. Zde jsem začal více přemýšlet o funkčním tréninku, a když jsem zkusil první tréninky z crossfitových videí na youtube, začal jsem se o tom zajímat a zkoušet. Řekl jsem si že změním pohled na trénink, cíle, přínos a uvidím, jak to chutná. Jedním ze silných aktivátorů tohoto rozhodnutí byl také seminář, který jsme tu měli při otevření B1F na Václavské. Byl zde Zdeněk Weig ještě spolu s Jakubem Hanzlíkem. Organizovali u nás seminární výklad o tom, jak cvičí, žijí a fungují v CrossFit Praha. Měli jsme možnost zkusit si nějaké věci i dva crossfitové tréninky naplno, to by takový ten WOW syndrom pro mě. Do toho dne jsem si myslel, že trénuji tvrdě, ale když jsem se seznámil s crossfitovými benchmarky jako Cindy a Fran - tak ty mě dostaly do kolen takovým způsobem, že jsem si říkal : „teprve nyní vím, jak vypadá vysoká intenzita tréninku“. To byl takový ten první vjem, myšlenka se posunout o kousek dál, protože takovýto pocit jsem nikdy neměl po klasickém kulturistickém tréninku. Absolutní vyčerpání fyzicky a perfektní pocit psychicky. To mě odpálilo k tomu, že bych chtěl svůj trénink diametrálně otočit a realizovat v CrossFitu. Byla to obrovská chuť a výzva - za tento fakt mohu poděkovat dvěma zmíněným pánům  z CrossFit Praha – Zdeňkovi Weigovi a Jakubovi Hanzlíkovi.  Tato myšlenka mě udržela a začal jsem se chystat na první crossfitové závody. Asi dva měsíce před tím jsme se spolu se sportovními přáteli vyhecovali, když byly vypsány první závody Czech Beast Challenge v září 2012 a poslali přihlášky. A bylo nastoleno jasné rozhodnutí, že nyní CrossFit naplno a kulturistika už ne. Když se nyní ohlédnu, jsem rád, že jsem takto učinil, protože mohu hodnotit, že nikdy jsem se necítil lépe. Fyzicky i psychicky. Crossfit mi do života vnesl strašně moc.

Takže nyní se ve svém tréninku crossFitu věnuješ jak dlouho?

Soutěžnímu Crossfitu se věnuji od července 2012.

Když se podívám více do budoucnosti, kam by se měla ta tvoje vlastní práce ubírat?

Já jsem typ člověka, který potřebuje jasně dané cíle nebo akce a události, ke kterým směřuje svůj výkon. Takže pro mě to je spojení zdravotních, soutěžních a pracovních cílů. Chci se cítit dobře. Chci posouvat své hranice, překonávat limity a užívat si maximální výkony na soutěžních akcích spolu s přáteli v té skvělé crossfitové komunitě. Když vím kam to vše směřuji, tak se mi skvěle trénuje. Prioritně se snažím o to, aby moje tělo bylo co nejsilnější, nejrychlejší a zároveň zdravé a funkční. Poměřit své výkony s lidmi, kteří jsou pro mě vzorem v českém i světovém měřítku je pro mě svátkem a vždy se na takové výzvy těším. Pokud vše půjde tak, jako doposud a zdraví dovolí, tak bych se chtěl  soutěžně posouvat i výše. Cíle a sny jsou tím, co mě žene kupředu.. ;-)

Děkuji Miku a budu se těšit na rozvoj CrossFitu v Brně. Tobě osobně přeji hodně pracovních i sportovních úspěchů. Vaše idea je vzorem pro vedení sportovního klubu.

Já děkuji tobě za zájem o náš sport a těším se na další spolupráci s Aktin.cz. Úplným závěrem bych také moc rád poděkoval vedení Big One Fitness za obrovskou podporu našemu sportu a soutěžnímu týmu Spartans ve všech směrech. Ceníme si toho a i nadále budeme hrdě reprezentovat naši domácí půdu zde v Big One Fitness Brno.

CrossFit

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________