Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Trénink ve fitness centru - dobrá volba?

Jan Caha
Jan Caha 4. 7. 2013
Trénink ve fitness centru - dobrá volba?

Trénink ve fitness centru je jednou z nejčastěji vykonávaných aktivit, které se v poslední době rozšiřuje stále více mezi sportující veřejnost. Proč cvičit ve "fitku" a jaké to pro nás má přínosy?

Trénink ve fitness centru - dobrá volba?

Fitness centrum je svět sám pro sebe. Svět, ve kterém neplatí běžná pravidla, a který je velmi silně ovlivněn zdravým životním stylem a spojením ducha a těla. Možná se ptáte, zda je pro vás lepší cvičení ve fitness centru nebo jiná aktivita, například spojená s pobytem na čerstvém vzduchu. Možná byste také rádi zvolili nějakou aktivitu, která není tak silně spojena s individualitou a neklade takové nároky na vlastní sebekázeň a schopnost trénovat a vytvářet si tréninkové plány sám. Vše se dá zjednodušit, stejně tak se dá zobecnit trénink ve fitness centru. Není to rozhodně nic, čeho byste se měli bát, a to i za předpokladu, že nejste zrovna sportovní typ nebo neoplýváte nějakým velkým sportovním umem. Ten do posilovny zrovna dvakrát nepotřebujete. Nebudu popírat, jistě jsou zde i aktivity, které potřebují velkou dávku pohybového nadání. Pokud ale trénink ve fitness centru zobecníme, nemusíte se bát, že by vám „jedna až dvě“ návštěvy nestačily k tomu, abyste se stali téměř nerozeznatelným od zkušeného cvičence.

Štefan HavlíkMnoho lidí si pod návštěvou fitness centra představí posilovací stroje a těžké kovové kotouče, které musíte za každou cenu zvedat, dřít se a utužovat tak svoje svaly. Mnoho dívek se dokonce bojí, že pokud na posilovnu ba jen pomyslí, tak jim naskáčou svalnaté boule po celém těle a stanou se z nich kulturistky. Není tomu tak. Fitness centra v dnešní době již nejsou proslulými bouchárnami prosycenými potem a prachem, kde naleznete na každém rohu zahozenou činku nebo těžký kotouč a spoustu řvoucích chlapů. Dnešní fitness centra se dají přirovnat k wellness zařízením nebo dokonce soukromým lékařským klinikám vyznačujících se čistotou a upraveným prostředím. Dnešní fitness centra také nejsou vyloženě o návštěvě posilovny a zvedání těžkých činek nebo cvičení na strojích. Velmi častou zábavou nebo dokonce již častější než klasické posilování jsou formy aerobního tréninku a různé techniky odvozené od zdravotní tělesné výchovy nebo aerobiku. Ať jsou to lekce BOSU, funkčních tréninků, TRX nebo populární taneční hodiny a mnoho dalších, vždy se jedná o určitou formu fitness, která jistě stojí za vyzkoušení.

Jak trénovat v posilovně

Opusťme ale na chvíli různé aerobní formy cvičení a posilování s nezvyklými pomůckami. Podívejme se na klasické posilování v podobě zvedání železa a činek, tak známé již od dob pradávných, ale dnes již v trochu pozměněné podobě efektivním tréninkovým programem zaměřeným na rozvoj celého těla a rozvoje svalové hmoty.

Začněme hezky od začátku. Vaše první návštěva v posilovně a první kroky by rozhodně neměly vést k pro vás neznámému stroji. První krok udělejte směrem k obsluze fitness centra. Dnes by již každý, kdo pracuje tzv. na baru v posilovně, měl znát základy anatomie a fyziologie těla, stejně jako samotné techniky cvičení na strojích a s činkami. Nechte si poradit, co a jak cvičit, případně jaké zvolit zátěže, úhly pohybu, série a opakování u daného cviku.  Nebojte se říct si o prezentaci celého fitka. Čím dříve se naučíte, jak na kterém přístroji cvičit, tím dříve budete schopni odvádět kvalitní výsledky a váš organismus začne ze cvičení prosperovat. Fitness trenér přítomný v posilovně by vám měl vše vysvětlit a cvičení i ukázat, i to je známka kvalitního fitness centra. Pokud na nikoho takového nenarazíte, zkuste si u obsluhy vyžádat člověka, který vám s cvičením poradí, pokud se i tak nestane, na toto fitko zapomeňte a jděte jinam. Nezapomínejte, že fitness centrum je tu pro vás, ne vy pro něj.

Už znáte fitness centrum a stroje. Stejně tak jste dostali nějaké informace o tom, jak často byste měli chodit trénovat, příp. jaké máte dělat cviky a cvičení pro to, abyste se co nejvíce přiblížili vašim vysněným cílům. I tak si na vás dovolím apelovat. Na prvních pět až deset tréninků si pronajměte osobního trenéra. Je to pro vás ideální řešení. Osobní trenér vidí každou chybičku, dokáže ji eliminovat a opravit. Vy tak nedojdete k riziku, že byste si navykli na špatný pohybový stereotyp a poté jej aplikovali u dalšího cvičení, třeba už s těžšími vahami nebo se zranili a vypadli z tréninku úplně. Naučit se správně techniku, posílit svalový korzet a hluboké stabilizační svaly, to je pro vás to hlavní, co byste měli od prvních dvou měsíců tréninku očekávat.

Poté již můžete přejít k tréninku, který vám udáváme níže. Jedná se o základní kruhový trénink, který rovnoměrně zatěžuje všechny partie těla a je jakýmsi základem pro všechna sportovní odvětví. Dokonce bych řekl, že pokud neusilujete vyloženě o výsledky ve sportovní kulturistice, měli byste se ho držet zuby nehty. Zkušenosti s klienty mi vždy dávaly za pravdu. Zatížení vašich svalů třikrát do týdne dává dostatečný prostor regeneraci svalové hmoty, stejně jako udržení jejího tonu a podpoře nárůstu síly. Už jsem to nakousl, praktikujte trénink třikrát týdně vždy alespoň s jedním dnem volna po tréninku. Dodržujte přestávky v rozmezí 90-120 sekund.

Kruhový trénink

Cvik a série

Opakování

Stahování kladky za hlavu

3

10

Tlaky s velkou činkou na rovné lavici

3

10

Tlaky na ramena na stroji

3

10

Bicepsový zdvih s jednoručkami

2

10

Stlačování kladky na triceps

2

10

Tlaky nohama

4

12

Zakopávání

3

10

Výpony na lýtka ve stoji

3

15

Zkracovačky

3

20

Tento trénink je klasickým začátečnickým splitem a opravdu bych rád na začátečníky apeloval. Držte se ho a nemyslete si. Po dvou měsících tréninku jste ještě čistým začátečníkem. Ze svého začátečnického kabátu se dokážete vysvléct až po roce nebo dvou systematického tréninku. Začněte tedy od začátku a nechtějte vše umět hned při vstupu do posilovny. Musíte se stále učit.

Štefan Havlík

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko-metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________