Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Trénink ve fitness centru - dobrá volba?

4. 7. 2013
Komentáře
Trénink ve fitness centru - dobrá volba?

Trénink ve fitness centru je jednou z nejčastěji vykonávaných aktivit, které se v poslední době rozšiřuje stále více mezi sportující veřejnost. Proč cvičit ve "fitku" a jaké to pro nás má přínosy?

Trénink ve fitness centru - dobrá volba?

Fitness centrum je svět sám pro sebe. Svět, ve kterém neplatí běžná pravidla, a který je velmi silně ovlivněn zdravým životním stylem a spojením ducha a těla. Možná se ptáte, zda je pro vás lepší cvičení ve fitness centru nebo jiná aktivita, například spojená s pobytem na čerstvém vzduchu. Možná byste také rádi zvolili nějakou aktivitu, která není tak silně spojena s individualitou a neklade takové nároky na vlastní sebekázeň a schopnost trénovat a vytvářet si tréninkové plány sám. Vše se dá zjednodušit, stejně tak se dá zobecnit trénink ve fitness centru. Není to rozhodně nic, čeho byste se měli bát, a to i za předpokladu, že nejste zrovna sportovní typ nebo neoplýváte nějakým velkým sportovním umem. Ten do posilovny zrovna dvakrát nepotřebujete. Nebudu popírat, jistě jsou zde i aktivity, které potřebují velkou dávku pohybového nadání. Pokud ale trénink ve fitness centru zobecníme, nemusíte se bát, že by vám „jedna až dvě“ návštěvy nestačily k tomu, abyste se stali téměř nerozeznatelným od zkušeného cvičence.

Štefan HavlíkMnoho lidí si pod návštěvou fitness centra představí posilovací stroje a těžké kovové kotouče, které musíte za každou cenu zvedat, dřít se a utužovat tak svoje svaly. Mnoho dívek se dokonce bojí, že pokud na posilovnu ba jen pomyslí, tak jim naskáčou svalnaté boule po celém těle a stanou se z nich kulturistky. Není tomu tak. Fitness centra v dnešní době již nejsou proslulými bouchárnami prosycenými potem a prachem, kde naleznete na každém rohu zahozenou činku nebo těžký kotouč a spoustu řvoucích chlapů. Dnešní fitness centra se dají přirovnat k wellness zařízením nebo dokonce soukromým lékařským klinikám vyznačujících se čistotou a upraveným prostředím. Dnešní fitness centra také nejsou vyloženě o návštěvě posilovny a zvedání těžkých činek nebo cvičení na strojích. Velmi častou zábavou nebo dokonce již častější než klasické posilování jsou formy aerobního tréninku a různé techniky odvozené od zdravotní tělesné výchovy nebo aerobiku. Ať jsou to lekce BOSU, funkčních tréninků, TRX nebo populární taneční hodiny a mnoho dalších, vždy se jedná o určitou formu fitness, která jistě stojí za vyzkoušení.

Jak trénovat v posilovně

Opusťme ale na chvíli různé aerobní formy cvičení a posilování s nezvyklými pomůckami. Podívejme se na klasické posilování v podobě zvedání železa a činek, tak známé již od dob pradávných, ale dnes již v trochu pozměněné podobě efektivním tréninkovým programem zaměřeným na rozvoj celého těla a rozvoje svalové hmoty.

Začněme hezky od začátku. Vaše první návštěva v posilovně a první kroky by rozhodně neměly vést k pro vás neznámému stroji. První krok udělejte směrem k obsluze fitness centra. Dnes by již každý, kdo pracuje tzv. na baru v posilovně, měl znát základy anatomie a fyziologie těla, stejně jako samotné techniky cvičení na strojích a s činkami. Nechte si poradit, co a jak cvičit, případně jaké zvolit zátěže, úhly pohybu, série a opakování u daného cviku.  Nebojte se říct si o prezentaci celého fitka. Čím dříve se naučíte, jak na kterém přístroji cvičit, tím dříve budete schopni odvádět kvalitní výsledky a váš organismus začne ze cvičení prosperovat. Fitness trenér přítomný v posilovně by vám měl vše vysvětlit a cvičení i ukázat, i to je známka kvalitního fitness centra. Pokud na nikoho takového nenarazíte, zkuste si u obsluhy vyžádat člověka, který vám s cvičením poradí, pokud se i tak nestane, na toto fitko zapomeňte a jděte jinam. Nezapomínejte, že fitness centrum je tu pro vás, ne vy pro něj.

Už znáte fitness centrum a stroje. Stejně tak jste dostali nějaké informace o tom, jak často byste měli chodit trénovat, příp. jaké máte dělat cviky a cvičení pro to, abyste se co nejvíce přiblížili vašim vysněným cílům. I tak si na vás dovolím apelovat. Na prvních pět až deset tréninků si pronajměte osobního trenéra. Je to pro vás ideální řešení. Osobní trenér vidí každou chybičku, dokáže ji eliminovat a opravit. Vy tak nedojdete k riziku, že byste si navykli na špatný pohybový stereotyp a poté jej aplikovali u dalšího cvičení, třeba už s těžšími vahami nebo se zranili a vypadli z tréninku úplně. Naučit se správně techniku, posílit svalový korzet a hluboké stabilizační svaly, to je pro vás to hlavní, co byste měli od prvních dvou měsíců tréninku očekávat.

Poté již můžete přejít k tréninku, který vám udáváme níže. Jedná se o základní kruhový trénink, který rovnoměrně zatěžuje všechny partie těla a je jakýmsi základem pro všechna sportovní odvětví. Dokonce bych řekl, že pokud neusilujete vyloženě o výsledky ve sportovní kulturistice, měli byste se ho držet zuby nehty. Zkušenosti s klienty mi vždy dávaly za pravdu. Zatížení vašich svalů třikrát do týdne dává dostatečný prostor regeneraci svalové hmoty, stejně jako udržení jejího tonu a podpoře nárůstu síly. Už jsem to nakousl, praktikujte trénink třikrát týdně vždy alespoň s jedním dnem volna po tréninku. Dodržujte přestávky v rozmezí 90‑120 sekund.

Kruhový trénink

Cvik a série

Opakování

Stahování kladky za hlavu

3

10

Tlaky s velkou činkou na rovné lavici

3

10

Tlaky na ramena na stroji

3

10

Bicepsový zdvih s jednoručkami

2

10

Stlačování kladky na triceps

2

10

Tlaky nohama

4

12

Zakopávání

3

10

Výpony na lýtka ve stoji

3

15

Zkracovačky

3

20

Tento trénink je klasickým začátečnickým splitem a opravdu bych rád na začátečníky apeloval. Držte se ho a nemyslete si. Po dvou měsících tréninku jste ještě čistým začátečníkem. Ze svého začátečnického kabátu se dokážete vysvléct až po roce nebo dvou systematického tréninku. Začněte tedy od začátku a nechtějte vše umět hned při vstupu do posilovny. Musíte se stále učit.

Štefan Havlík

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.