Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Doplňky stravy symbolem fitness

Jan Caha
Jan Caha 4. 8. 2013
Doplňky stravy symbolem fitness

O doplňcích stravy se v neodborných kruzích hovoří jako o symbolu fitness. Mnoho lidí za nimi vidí doping a zakázané látky, ti uvědomělejší zase něco, co je tak trochu nad plán jejich běžné výživy. Podívejme se na suplementy společně, vždyť to není tak dávno, kdy se jejich trh rozšířil do takové míry, že je velmi podstatnou součástí fitness.

Doplňky stravy symbolem fitness

Doplňky stravy tvoří na poli sportu velmi významnou kategorii. Ve vrcholovém sportu zasahují do každé oblasti přípravy sportovce a jsou mnohdy rozhodujícím činitelem mezi úspěchem a neúspěchem při podání sportovního výkonu a v závodě. Co by byl dnešní sportovec bez podpůrné berličky, kterou je právě správná výživa a doplňky stravy. Vezměme si příklad z loňských Olympijských her (Londýn 2012). Na nich se objevují pouze sportovci (s výjimkou některých rozvojových zemí), kteří denně plní svoje tréninkové tašky podpůrnými preparáty spadajícími do kategorie suplementů. Neberme teď v potaz, že mnoho z nich může mít nebo dokonce má zkušenost s podpůrnými prostředky z oblasti dopingu. Myslíte, že by tito sportovci byli schopni podat takové výkony pouze o „chlebu a vodě“? Ani omylem, při tréninkových dávkách, které den ode dne zažívají během svého tréninku, by odpadli v prvním týdnu soustavného tréninku.

Inspirace vrcholovými sportovci vede stále častěji k užívání doplňků stravy i mezi běžnou populací. Směle můžeme říct, že stav výživy dnešního člověka (pokud není opravdový všežravec s dokonale vyváženou stravou) nahrává, ba dokonce nabádá k užívání doplňků stravy. U rekreačních a kondičních sportovců ani nemluvě, zde si dovolím říct, že suplementy (z angl. Suplement - doplněk) jsou pro ně určitou nezbytností, aby chránili svoje zdraví a podpořili aktuální i budoucí výkon.

doplňky stravySport by nás přece měl utužovat a ne ničit, bohužel i dnes se najdou tací, kteří odmítají doplňky stravy se slovy: „vždyť v minulosti doplňky stravy neexistovaly a lidé sportovali, byli zdraví a dokonce podávali kvalitní výkony“. Ano, to je pravda. Nicméně stejnými slovy můžeme oponovat. „Dříve nebyla společnost zatížena tak hektickými pracovními, sociálními i psychickými zátěžemi, jako v dnešní době“. Dnešní člověk žije mnohem rychleji, a stejně rychleji také opotřebovává svůj pohybový aparát, je tedy nutné, aby jej dostatečně podporoval a nabízel mu takové palivo, jaké potřebuje.

Základní dělení suplementů dle kategorií

Silový sportovci – jejich snahou je nárůst čisté svalové hmoty, podpora nárůstu síly a zlepšení regenerace

 • Proteiny a aminokyseliny
 • Kreatiny
 • Sacharidy, gainery a zdroje energie
 • Anabolizéry a NO přípravky

Vytrvalostní sportovci – hlavním a primárním úkolem suplementace je zlepšení regeneračních schopností a zajištění dostatečné saturace energií během vytrvalostního výkonu

 • Iontové nápoje
 • Zdroje energie, tyčinky, gely
 • Kloubní výživa
 • Regenerační nápoje, gainery

Samostatnou podkategorií, která jde napříč oběma hlavními kategoriemi, jsou lidé se snahou o snížení tělesné hmotnosti. Právě tito využívají jak aerobních tréninků, které stimulují spalování nežádoucích tukových zásob, tak i silových cvičení, která naopak udržují tonus svalů a jejich vyšší metabolickou aktivitu. Pro tyto osoby jsou stěžejní následující doplňky stravy.

 • Spalovače tuku
 • Aminokyseliny, proteiny a náhrady stravy
 • Kloubní výživa
 • Iontové nápoje

Při použití doplňků stravy si musíme uvědomit, že se jedná opravdu pouze o doplňky ke správné výživě. Pokud nemáte srovnanou stravu, alespoň tedy částečně, protože nic není dokonalé, tak na doplňky stravy zapomeňte a nepřibližujte se obchodu s fitness sortimentem ani na sto metrů. Doplněk zůstane doplňkem, a to za jakýchkoliv okolností.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko-metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________