Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

DYNAMIC YOGA

Aktin Redakce
Aktin Redakce 19. 8. 2013
DYNAMIC YOGA

Pryč se spojením jógy a pomalými pohyby! Dynamic Yoga je nekonvenční zajímavé cvičení, které vás dostane rychle do formy. Naučte se ovládat své tělo a získejte vypracovanější postavu!

DYNAMIC YOGA

Trenérka jógy Leah Kim vytvořila novou formu jógy, která se opírá o pět základních pilířů sportu – kardio, sílu, rovnováhu, pružnost a stabilitu. Pomáhá rozvíjet všechny tyto ohledy fyzické kondice a současně zvyšovat uvědomování si pohybů vlastního těla. Dynamic Yoga posiluje stabilizační svaly trupu a vylepšuje pružnost, zlepšuje také držení těla a vyrovnává svalové dysbalance.  Nečekejte, že se jedná o relaxační cvičení, i z Dynamic Yogy budete odcházet příjemně unavení.

Dynamic Yogu může vyzkoušet každý muž i žena. Nejsou tu omezení věku ani fyzické kondice a zdatnosti. Je běžné, že ze začátku přijdete na pár problémů – ať už s rovnováhou, pružností, výdrží nebo celkovou kondičkou. Lektor je tu ale od toho, aby na chyby (například prohnutá nebo vyboulená záda) upozorňoval a pomohl vám postupně se zlepšovat. Nebuďte tedy z počátečních neúspěchů zklamaní, a dejte Dynamic Yóze šanci.

Dynamic Yogu můžete vyzkoušet i doma za pomocí knižních nebo internetových průvodců. Pokud jste ale úplní začátečníci, kteří nikdy nevyzkoušeli ani hodinu klasické jógy, bude lepší, abyste z počátku trénovali s lektorem. Ten dohlédne na případné chyby, jak ve cvičení, tak v dýchání, které byste si doma nemuseli uvědomit. I když jak se v józe říká, cvičení je bezpečné, nasloucháte-li pozorně svému tělu.

Jak lekce Dynamic Yogy vypadá? Trvá asi 60 minut a jako většina lekcí se dělí do třech okruhů – zahřátí, hlavní část a protažení. Rozcvička je dynamická, vaše tepová frekvence se začne zvyšovat, cvičí se kardio a propínají se všechny svaly těla, ty se pořádně zahřejí a připraví na nadcházející část. V té se cvičí jednotlivé cvikové sestavy, které vycházejí z tradičních pozic jógy (pozdrav slunci, bojovník, tanečník, židle apod.). Při těchto sestavách trénujete přechod z dynamických cviků do statických jógových pozic. V každé pozici se trénuje také výdrž, držíte v nich alespoň po dobu pěti nádechů a výdechů. Zapojují se tu stabilizační svaly trupu a také hluboko uložené svaly, postupně se zapojují všechny svalové skupiny, takže se vaše tělo stává všestranně propracovanější. V hlavní části se učíte i rovnováze a osvojujete si jednotlivé jógové pozice. Zvláště z počátku je těžké naučit se správné rovnováze, lektoři tu doporučují najít si jeden bod a soustředit se na svůj dech. Jako další se tu rozvíjí pružnost (budete zapojovat kolenní šlachy, spodní část zad, kyčle, páteř), a poté přejdete i k „běžnému“ posilování břišních svalů, boků nebo zad. Třetí částí lekce je relaxace. Při ní se fyzicky i duševně uvolníte a načerpáte nové síly. Každý lektor určuje dobu pro relaxaci jinak dlouhou, někde to mohou být tedy jen 2, jinde i 10 minut. Při relaxaci si buď sednete do tureckého sedu, nebo lehnete na záda a budete relaxovat při uklidňující hudbě nebo za úplného ticha.

V současnosti si v Čechách získala Dynamic Yoga dvě tváře – jednak je tu Dynamic jóga, která vychází z Hatha Yogy a Asthanga Yogy. Oproti klasické józe tu zapojuje po celou dobu cvičení kardiovaskulární systém a klade důraz na plynulé přecházení z jednoho pohybu do druhého. Někteří ji nazývají dynamickou nikoli kvůli dynamice vnější, ale vnitřní – tento druh jógy má tedy zvyšovat pociťování vlastního těla. Druhým odvětvím je Nike Dynamic Yoga, která je modernější a méně konveční. Obě odrůdy Dynamic Yogy, se ale v praxi spojují (spolu s dalšími odrůdami Yogy), takže se dá říci, že v současnosti nelze přesně připravit cvičence na to, co ho na lekci Dynamic Yogy čeká, a jaké primární cíle se během lekce kladou – v nejlepším případě by se tu ale měli skloubit obě hlavní mety – nalezení duševního míru a posílení těla.

Dynamic yoga - videa

zdroj: youtube.com

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________