Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

NEJKURIÓZNĚJŠÍ DIETY VŠECH DOB

31. 8. 2013
Komentáře
NEJKURIÓZNĚJŠÍ DIETY VŠECH DOB

Po krásné postavě touží téměř každý z nás. A to už od nepaměti. V našem článku si projdeme ty nejkurióznější diety dějin až do současnosti. Čeho všeho jsou lidé schopni, aby dosáhli své ideální váhy? Jakým „zaručeným“ hubnoucím radám se určitě vyhnout?

NEJKURIÓZNĚJŠÍ DIETY VŠECH DOB

O krásnou postavu usilovali již staří Řekové a Římané. Chtěli mít dobrou kondici na olympijské hry a pyšnit se tak vypracovaným tělem, jako měl Michelangelův David. Ti však o postavu usilovali ještě sportem a zdravou výživou. Skutečné dietní harakiri přišlo asi až v 19. století ve viktoriánské éře. Právě tady dominovaly skličující korzety, kvůli kterým dámy omdlévaly a umíraly v nízkém věku. Po roce 1900 přišla pěvkyně Maria Callasová s nápadem na tzv. tasemnicovou dietu. Jedla prý parazity tasemnice, které ve střevech začaly pohlcovat přijaté jídlo a tak u ní došlo k hubnutí. Callasová se tak chtěla zbavit své nadváhy a vedlejší účinky jako byly průjmy a zvracení přehlížela. Poté, co při tasemnicové dietě člověk dosáhl požadované váhy, vzal si antiparazitickou pilulku, jež ve většině případů parazita zahubila. Tato extrémně nebezpečná metoda, si našla své přívržence i přesto, že tasemnice dorůstá až do délky devíti metrů, její přítomnost způsobuje bolesti hlavy, oční potíže, meningitidu, epilepsii, ale také demenci. To však nebyla jediná nebezpečná dieta dějin.

V 19. století se v hubnutí užívalo i dalších zvrhlostí. Rozšířily se různé pilulky a „lektvary“, to by nebylo nic neobvyklého, to v naší době známe velmi dobře. Jenže v tehdejších lécích se nacházel například i arzenik a strychnin. Tyto látky, měli urychlovat metabolismus a pomáhat tak v hubnutí. Zaručovalo se, že dávka jedovatého arzeniku tu není smrtelná, a je jen „krajně“ nebezpečná. Dnes jen s podivem můžeme kroutit hlavou nad tím, že arzenikové léky se staly opravdu populárními a v případech, kdy lidé zvětšili doporučenou dávku, riskovali smrtelnou otravu arzenikem. Kolik lidí mohla tato dieta usmrtit, ale není podle žádných pramenů doloženo.

Hubnutí

V tomto století přišel se svou dietou také romantický básník Lord Byron. Na své postavě tvrdě dřel a sklízel za ní úspěchy. Vytvořil octovou dietu, která pomáhala hubnout a očistit tělo. Denně se měl ocet pít a jíst se brambory v octu máčené. Cílem byl vyhublý bledý vzhled, který byl v té době v módě. Dieta vyvolávala zvracení a průjem, ale i přesto ji spousta romantiků, ve snaze vyrovnat se svému idolu, vyzkoušela.

Další dějinný omyl nastal v polovině 19. století, kdy se průmyslovou revolucí začala vulkanizovat guma. Z gumy se začalo vyrábět spodní prádlo a také korzety a podle tehdejší společnosti měla guma zázračné účinky. Stahovala tukové polštářky a měla vést k hubnutí, jelikož nutila k pocení. Samozřejmě zcela chybný úsudek – jak víme pocení je proces, který vylučováním vody vede ke kompenzaci tělesné teploty a prvoplánově s hubnutím nesouvisí. Gumové prádlo se ale v této době stalo velmi oblíbené, přesto, že provlhlá kůže stále křehla, praskala a objevovaly se časté infekce. Bůh ví, jak dlouho by se tento trend „nosil“ kdyby záhy gumy nebylo zapotřebí k vojenským účelům a tak ji bylo třeba z oděvního průmyslu stáhnout.

Přelom 19. a 20. století byl znám dietou Horace Fletchera – „fletcherismem“. Tato metoda spočívala v rozžvýkání a následném vyplivnutí jídla. Žvýkalo se tak dlouho, dokud mělo sousto chuť, a následná hmota se vyplivla. Fletcher udával i počty, kolikrát jakou potravinu žvýkat (pro představu například jednu šalotku bylo třeba žvýkat 700 krát). Tuto metodu vyzkoušel i Franz Kafka nebo Henry James. Metoda se provozovala společně i na dobových večírcích, kdy spolu osobnosti tehdejší kultury žvýkali, stopovali a plivali. Po této dietě se hublo, ale samozřejmě – velice nezdravě. Člověk trpěl hlady a měl stolici jednou za dva týdny, která byla prakticky bez zápachu.

Okénko do historie můžeme pomalu uzavřít a podívat se na ty dnešní nejkurióznější a nejnebezpečnější diety, které ale stále nacházejí několik obdivovatelů. Těchto diet je celá řada. Za pochybné diety se vlastně mohou považovat všechny ty, které slibují zhubnout za krátký čas, ty které nemají vyváženou stravu, a nepotřebujete u nich sladit příjem a výdej energie.

Dieta absolutně popírající vyváženost stravy je jednostranná dieta. Kolik těchto diet známe! Jablková, ananasová, rýžová, tvarohová a ta nejnebezpečnější – celerová. Celek má tzv. negativní kalorie, má minimum energie, obsahuje hodně vody, vlákniny a jeho trávením se kalorie spalují. Vznikem celerové diety ale začali umírat lidé. Celerová dieta způsobila podvýživu, vysílení, dávala minimum energie pro fungování těla. Po úmrtí prvního dietáře se začala americkými laiky doporučovat celerová dieta s arašídovým máslem (6 šálků celeru a 12 lžic burákového másla denně zaručovalo minimální hodnotu 1200 přijatých kalorií). Jednostranné diety jsou vždy pro tělo špatné. Nedodávají dostatek energie a živin, které tělo pro správné fungování potřebuje. Navíc i po držení tak drastické diety vás nutně musí zasáhnout jojo efekt, když se vrátíte k běžné /byť už zdravé a vyvážené/ stravě.

Dalším velkým hitem posledních let je a byla koktejlová dieta (např. „lighter life diet“). Pít hubnoucí koktejly, tyčinky, pudingy, polévky, nemusí být samo o sobě špatnou volbou. Ale opět, tato strava nemůže být jednostranná a založená právě jen na těchto jídlech. Právě ale zmíněná Lighter Life diet, se opět ukázala jako smrtelná. Strava se skládala jen ze tří jídel denně – nutričního koktejlu, polévky a dietní tyčinky a strávník ji přijal pouze 530 kalorií. Tato dieta trvala 12 týdnů. Dvě ženy následkem této diety zemřely. Jakákoliv dieta pod 800 kalorií denně trvající déle jak 3 týdny je životu nebezpečná. Nízkokalorické mohou být pouze očistné kůry trvající maximálně 3 dny. Jinak bychom neměli (bez lékařského vedení) přijmout méně jak 1200 kalorií za den.

Kromě diet lze do dnešních nebezpečných trendů zmínit i bandáž žaludku. Je riskantní a podstoupit ji může jen málokdo. I když některé obézní tato operace zachránila, jiné zásadně ohrožuje (už i ohrozila) na zdraví.

Na závěr ještě pár jednoduchých tipů, dle kterých můžete poznat, jaké dietě nevěřit. Příjem kalorií nesmí být ani u diety nižší než 1200 den. Nevěřte dietám, které slibují rychlé nastartování metabolismu (to se děje za přítomnosti efedrinu, který je bez lékařského vyšetření nebezpečný užívat – ohrožuje srdeční činnost). Vyhněte se dietě, která se skládá jen z vitaminů – těmi se můžete předávkovat a navíc vám. Nikdy nesmíte vynechat bílkoviny, sacharidy, nebo zdravé tuky, pokud je dieta dlouhodobě vyloučí, znemožní tělu jeho přirozený chemický proces. Nechtějte zhubnout rychle a bez námahy. Maximální životu bezpečné množství kilogramů, které můžete během týdne zhubnout je 1,5 (běžné je ale spíše 0,5 – 1). Nevyhledávejte kuriózní diety, a zvolte raději tu jedinou cestu, s kterou se nedočkáte žádného jojo‑efektu – zdravý životní styl.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?