Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Omyly v posilovně (I.)

6. 9. 2013
Komentáře
Omyly v posilovně (I.)

Podívejme se s lehkou nadsázkou na to, co se v posilovně opakuje s pravidelnou zvyklostí. Tedy na chyby, které přečkaly generace, a které se budou ve fitkách a posilovnách objevovat stále a vždy. Omyly v posilovně, to je to, co nás neustále provází.

Omyly v posilovně (I.)

Ve fitness centru nebo posilovně se pohybuji dnes a denně, dokonce se dá říct, že ji můžu považovat téměř za druhý domov. Se stejnou pravidelností pozoruji, v čem lidé nejčastěji chybují a jaké dělají "nelogické" věci jen pro to, aby se ve své snaze za dokonalým tělem, posunuli o něco dále. Možná se ptáte, co mě motivuje k tomu, abych psal tento článek, vždyť mi musí být jasné, že se mnoho na tomto faktu nezmění. Je to přesně tak, nezmění, ale lidé, kteří si tento článek přečtou, si alespoň uvědomí, že nechybují pouze oni, ale téměř celá kulturistická veřejnost.

Omyly při tréninku hrudníku

1 / Bench na negativní lavičce

Možná je to mou nevědomostí nebo nezkušeností, ale může mi někdo tento cvik vysvětlit? Nepochopil jsem ho a za celých deset let svého tréninku vyzkoušel snad třikrát. Proč bych v tréninku prsou měl zatěžovat úzký proužeček svalu (celkem asi 2 cm) na dolní straně mých prsou, když jej můžu vytížit stejně společně s dalšími mnoha vlákny zbytku prsního svalu? Tato část je velmi dobře zatížena při jakémkoliv pohybu a cviku na prsní svaly. Důvodem je hrudní koš, v lehu na rovině má negativní postavení, je pro něj tedy přirozené větší zapojení spodní části. Věřím, že zvedáte těžkou váhu a vaše ego se jen dme nad úspěchem, ale tento cvik opravdu nemá v tréninku svoje opodstatnění. Co víc, asi si dokážete představit, jaký tlak se najednou dostane do hlavy. To asi nebude zcela zdravé a bez následků.

Omyly2 / "Mostování"

Tato stará technika silových trojbojařů se v rukou kulturistů stala parodií na benchpress neboli tlak s velkou činkou na rovné lavičce. Podobně jako u předchozího, pokud chcete zvednout co nejvíce, klidně si mostujte, s růstem svalové hmoty ale příliš nepočítejte, a pokud ano, tak pouze v oblasti spodní části hrudníku. Jste‑li rozumný kulturista, spokojíte se s tím, co vám nabízí benchová lavice a nebudete na ní spočívat pouze horní částí lopatek. Hezky si lehnete, vytížíte celou oblast prsních svalů a můžete domů odcházet s pocitem dobře odvedeného tréninku.

3 / Rozpažky nebo tlaky?

Rozpažování na prsa je úžasný cvik, který spojuje maximální smrštění svalů a jejich maximální protažení v nejnižší části pohybu. To všechno se ztrácí s supramaximální hmotností břemena. O čem mluvím? Jednoduše si vezmete dvojnásobnou hmotnost, než jste schopni korektně zvednout a myslíte si, že děláte rozpažování, přitom si však nevšimnete, že jste právě odjeli sérii tlaků s paralelním úchopem. Rozpažování tedy není o tom, abyste maximálně pokrčili lokty a tlačili vším možným, dokud nebude činka nad vaším čelem, je o maximálním protažení a smrštění.

4 / Pozdrav slunci

Možná jste si někdy všimli sportovců, kteří do svého tréninku zařazují kliky, tedy alespoň by chtěli. Občas se to nepovede trochu a občas zcela, takže úplně nevíte, jestli se jedná o jogínský "pozdrav slunci" nebo nějaký modifikovaný klik. Všem těmto bych dal ke zhlédnutí armádní filmy, kde vojáci klikují do zčernání. Pokud klikujete, držíte bedra pevná, zatnuté břicho, podsazenou a zpevněnou pánev a tlačíte prsními svaly k tomu, abyste dosáhli maximálního zvednutí. Žádné prohnutí v zádech, žádný vystrčený zadek.

5 / Maximální hmotnost a rolování činky

Tento neduh je spíše než se cvikem, spojen s tréninkovou filosofií. Jednu dobu jsem chodil do nejmenované posilovny v Brně. Zde byli mladí sportovci, kteří pravidelně každý týden cvičili hrudník. Na tom by nebylo nic špatného, přeci jen jednotýdenní cyklus je poměrně ustálený a mnoho vyznavačů železné hry se ho drží. Zarážející však na tom bylo to, že v každém tréninku jeli tito borci na maximum a dokonce za něj. V každém tréninku si zkoušeli maximální zvednutou hmotnost jako by doufali, že jim jejich nesystematický trénink s maximální zátěží měl pomoci toto maximum zvednout. Chyba. Pokud chcete, zkoušejte maximální zátěže, ne však více jak jednou za dva měsíce, a to v tom případě, že vás na tuto hmotnost připravuje řádný trénink. To ani nemluvím o tom, že rolování činky z hrudníku, přes břicho až pasu není příjemné.

Nehody v posilovně

To je pro dnešek vše. Těchto neduhů a chyb v posilovně najdeme mnoho, příště tedy budeme pokračovat a budeme doufat, že jich nebude ještě více.

zdroj: youtube.com
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.