Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Doplňky stravy pro svalový objem (I.část)

11. 3. 2010
Komentáře
Doplňky stravy pro svalový objem (I.část)

Začněme hezky od začátku a zopakujme si základní pravidla pro budování svalové hmoty. Pokud chcete docílit růstu svalové hmoty, potřebujete dostatek energie pro pokrytí potřeb organismu (energie na fyzickou aktivitu, normální chod těla a energii navíc na růst svalové hmoty). Právě dostatek energie vám zaručí anabolický stav.

Sval je ve své podstatě bílkovina. Jejich dostatečný příjem je velmi důležitý. Bílkoviny můžete dodávat v komplexní formě (proteinové přípravky), nebo můžete dodávat jejich jednotlivé části, a to aminokyseliny.

Pokud již máte dostatek bílkovin a energie, je na čase růst. Ale pozor, nerostete v posilovně. Ke zvětšování svalů dochází právě v době po ukončení tréninku a ve chvílích odpočinku. Tomuto procesu se říká regenerace svalové hmoty a následná superkompenzace. Pokud chcete tento proces podpořit, musíte do jídelníčku zařadit další suplementy podporující regeneraci. Dost ale teorie, přistupme ke konkrétním produktům.

Proteinové přípravky

Označení pro skupinu produktů, které zajišťují našemu tělu dostatečnou dodávku bílkovin. Na trhu se objevuje mnoho různých proteinů, lišících se složením, chutí, rozpustností apod. Zde je krátký přehled, kdy, které a kolik proteinů dávkovat. Více o proteinech naleznete v článku věnovanému přímo proteinům: https://aktin.cz/clanek/11‑proteiny‑i‑cast

Ráno po probuzení (30 min. před snídaní): Syrovátkový protein (koncentrát izolát, hydrolyzát)

Náhrada denního jídla: Mléčný protein, Sójový protein, Vaječný protein, Syrovátkový protein  

Před tréninkem (asi 60 min.): Syrovátkový protein (koncentrát, izolát, hydrolyzát)

Po tréninku (do 30 min.): Syrovátkový protein (izolát, hydrolyzát)

Noční jídlo (těsně před spaním): Kaseinový protein, Vícesložkový protein (mix jednotlivých proteinů)

Dávkování proteinů

Dávkování je u každého proteinu do 30g čistého proteinu na dávku (např.: 40g 75% proteinu). U nočního proteinu můžete dávkování navýšit, a to na 40g čistého proteinu.

Gainery

První a základní součást jídelníčků vyznavačů fitness a kulturistiky. Jedná se o proteinovo‑sacharidový koncentrát. Tzn., Obsahuje směs bílkovin a sacharidů. Při budování svalů má v suplementačním plánu nezastupitelné místo. Jejich hlavní úlohou v jídelníčku je dodávka energie, zrychlení potréninkové regenerace a doplnění glykogenových rezerv.

Ráno po probuzení (před snídaní nebo jako rychlá snídaně): Volte víceprocentní gainer (20% proteinu a více), s obsahem syrovátkové bílkoviny.

Po tréninku (ihned po tréninku): Gainer se syrovátkovou bílkovinou

Náhrada stravy: Gainer složený z polysacharidů (pomalé cukry) a směsi bílkovin.

Dávkování gaineru

U gainerů je dávkování složitější. U potréninkového kokteilu byste měli přijmout 1g sacharidů na kilogram tělesné hmotnosti. Tzn. 70kg vážící borec bude suplementovat 100g gaineru, který obsahuje 70g sacharidů ve 100g dávce. U tohoto výrobku platí, že musíte číst etiketu a jeho dávkování je založeno na zkoušení.

Kreatin monohydrát

Kreatin je látka tělu vlastní. Je označována jako aminokyselina, i když jedná o sloučeninu 3 základních aminokyselin (arginin, methionin a glycin). Tyto tři složky jsou biochemickými pochody na sebe navázány a za působení enzymů vzniká kreatin. Naše tělo si kreatin dokáže syntetizovat samo. Vzniká v játrech, slinivce a ledvinách odkud je krví transportován do svalové tkáně, zde slouží jako energie pro svalový stah. Naše tělo za den spotřebuje asi 2g kreatinu, které jsou poté nahrazeny zvýšenou syntézou anebo právě cílenou dodávkou. Základní filosofií kreatinu je zvýšený přísun svalového paliva ATP do svalové buňky a tak její energetizaci a schopnost lépe pracovat. ATP se přednostně využívá při krátkodobých zatížení. Suplementací kreatinu dosáhneme zvládnout více fyzické práce s nižší hladinou laktátu. Kreatin vede k nárůstu tělesné hmotnosti a nárůstu množství kreatinu ve svalech.

Dávkování kreatinu monohydrát:

Zatěžovací (plnící) fáze – 30 g/denně po dobu jednoho týdne

Udržovací fáze – 5‑10 g/denně po dobu 4‑6 týdnů. U mohutnějších sportovců je předpokládaná dávka 20‑25 g/denně. Důležité je dávku rozdělit do několika denních dávek.

Zvolit můžete samozřejmě i jiné formy kreatinu např.: kre‑alkalyn, kreatin ethyl ester, kratin‑pyruvát… Jednotlivé formy si probereme v samostatném článku o kreatinech.

Glutamin

Jedná se o nejrozšířenější aminokyselinu v našem těle. V kosterním svalstvu je zastoupen z 60 % z celkového množství zastoupených aminokyselin. Jde o aminokyselinu semiesenciální .V lidském těle je glutamin syntetizován z kyseliny glutamové.

Glutamin a cvičení

Spotřeba glutaminu během cvičení roste, a to úměrně s intenzitou tréninku. Hodnoty spotřebovávaného glutaminu jsou až 5 násobné než za klidového stavu. Glutamin se při tréninku vyplavuje ze svalů do krevního řečiště. Reaguje tedy na trénink. Její přirozená hodnota se poté obnovuje v době regenerace, a to v období několika hodin po tréninku. Pokud se nestihne hladina glutaminu, mezi tréninky obnovit dochází ke snížení její hladiny a k přetrénování.

Dávkování glutaminu

Jako optimální dávka se uvádí 20 g den, a to v tréninkových i netréninkových dnech. Limitující hranicí dávkování je hodnota, kdy dochází k velkému nahromadění amoniaku v těle.

Tímto ale nekončíme, zanedlouho se zde objeví pokračování článku a vy budete moci ještě více podpořit svoje svalové přírůstky.

Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.