Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Trénink při cukrovce?

4. 10. 2013
Komentáře
1
Trénink při cukrovce?
  • Diabetes mellitus 2. typu je spojen s narušením rovnováhy mezi sekrecí a účinkem inzulinu.
  • Cvičení a posilování hrají klíčovou roli v prevenci a řešení tohoto onemocnění.
  • Diabetici by měli při cvičení dbát na kontrolování hladiny cukru v krvi a komunikovat se svým lékařem.

Diabetes melitus je jedním z onemocnění, které se v posledních letech velmi rozmohlo a to v přímé korelaci s nárůstem obezity v rozvinutých zemích. Ne nadarmo je toto onemocnění, která pro vás může mít fatální následky, spojováno s nezdravým životním stylem a přejídáním. Abyste tomuto zamezili, je třeba trénovat a kvalitně jíst. My se podíváme na první faktor zabraňující rozvoji diabetu.

Trénink při cukrovce?

Než začneme s jednotlivými doporučeními, zkusme si diabetes druhého typu co nejvíce přiblížit a vymezit si tento pojem. Diabetes druhého typu je označovaný také jako non‑inzulin‑dependentní (NIDDM). Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které je podmíněno nerovnováhou mezi sekrecí a účinkem inzulinu v metabolismu glukózy. To znamená, že slinivka diabetiků 2. typu produkuje nadbytek inzulinu, avšak jejich tělo je na inzulin více či méně „rezistentní“ (relativní nedostatek). Léčí se perorálními antidiabetiky, což jsou ústy podávané léky, které zvyšují citlivost k inzulinu.
Vzhledem k závažnosti onemocnění, může být rozvinutá inzulínová rezistence léčena kombinovanou terapií. Tato terapie spočívá v podávání antidiabetik a hormonu inzulínu v injekcích. K tomuto kroku se uchyluje především v momentě, kdy riziko rozvinutí DM 1. typu na pokladě DM 2. typu je zvýšené. Tento stav nastává obzvláště v případe, kdy buňky slinivky břišní jsou již vyčerpány z nadměrné tvorby inzulínu a dochází k jejich zániku. Hladina inzulínu v krvi poté prudce padá.
Diabetes 2. typu je označován diabetem dospělých (po 40. roce života), avšak vzhledem k současnému sedavému způsobu života tuto nemoc mohou dostat i děti. Často jsou vlohy k diabetu 2. typu dědičně přenášeny z generace na generaci.

Pojďme ale dále k diabetu. Diabetes postihuje přibližně 5‑10 % populace ve vyspělých zemích. Odhaduje se, že zhruba polovina z nich o své nemoci poměrně dlouhou dobu neví a nepřikládají jejím náznakům větší důležitost. Problémem současné společnosti je fakt, že výskyt diabetu se v posledních letech velmi rapidně zvyšuje. Diabetem druhého typu trpí přibližně 90 % všech nemocných.

Cvičení, trénink a posilování může hrát velmi podstatnou roli v případě prevence i řešení problému zvaného diabates mellitus 2. typu. Během cvičení musí diabetik zabránit významnému poklesu hladiny cukru v krvi. Diabetik se musí naučit rozlišovat stavy způsobené vyšší fyzickým zatížením a dopady diabetu. Oba způsobují vyšší srdeční frekvenci, pocení a  další příznaky. Problémem je fakt, že některé léky maskují tyto stavy, proto je vždy zamýšlenou fyzickou aktivitu vhodné konzultovat s lékařem.

Diabetik musí při cvičení počítat s tím, že hladina glykémie se může měnit i několik hodin po cvičení. Pokud diabetik cvičí na večer a ještě si vezme lék, hypoglykemie může dosáhnout až ve spánku. Je tedy nutné si po cvičení vzít nějaké menší sacharidové jídlo, nebo raději cvičit v ranních nebo dopoledních hodinách. Pokud cvičíte ve fitness centru, neváhejte o svém stavu informovat obsluhu na baru, která tak bude připravena na nenadálé situace spojené s vaší nemocí. Pokud jdete trénovat sami, nezapomeňte na prevenci, vždy u sebe mějte komunikační technologii, kterou si můžete přivolat rychlou záchrannou službu.

Výhodou posilování je fakt, že na rozdíl od běhu, chůze nebo cyklistiky. Není tedy pravděpodobný vznik puchýřů nebo otlaků. Diabetici by měli při cvičení také dbát na to, aby doplňovali dostatečně tekutiny, a to v množství 0,4 - 0,5 l tekutin za 30‑60 min. výkonu. Hladina krevního cukru by měla před cvičení dosahovat hodnoty 250 mg/ dl. Nevýhodou posilování je dopad na zrak, u diabetiků trpících onemocněním sítnice oka, může dojít ke zvýšení tlaku v oku a zhoršení stavu a případným dalším potížím.

Posilování můžeme u diabetiků doporučit, nicméně je vždy vhodnější konzultovat tento stav s vaším ošetřujícím  lékařem.

Příznaky diabetes mellitus 2. typu: 

Diabetes mellitus se ve svých raných stádiích výrazně somaticky neprojevuje. U DM1 ničení B buněk probíhá latentně po mnoho měsíců až roků do chvíle, kdy je zničeno více než 80 % všech B buněk a slinivka není schopna zabezpečit spotřebu inzulinu v těle. Glykemie přestává nabývat fyziologických hodnot. Od této chvíle lze jednoznačně prokázat diabetes. K tomu se používá glukometr, který by naměřil budoucímu diabetikovi hodnotu glykemie, která by neodpovídala referenčním hodnotám. Protože inzulin umožňuje vstup glukózy do buněk, tělo neléčeného diabetika trpí nedostatkem energie v buňkách, a tu se snaží nahradit jiným způsobem. Jako sekundární zdroj energie pro tělo je energeticky nejvýhodnější rozklad tuků. Katabolismem tuků se uvolňuje požadovaná energie, avšak jako odpadní látky této reakce vznikají ketolátky (např. aceton), které okyselují vnitřní prostředí těla. Tím ovlivňují průběh některých chemických reakcí v organismu a také i jeho metabolismus. Současně tělo ztrácí velké množství vody. Ledviny nedovedou molekuly glukózy při velké koncentraci v krvi udržet v těle a propouští ji do moči. Přebytky glukózy s sebou strhávají molekuly vody. Čím vyšší glykemie, tím větší množství moče. Jediným východiskem je vnést do metabolismu znovu rovnováhu pomocí zevní aplikace inzulinu, který si již tělo nedokáže samo vyrobit. Po zahájení léčby inzulinem se částečně obnoví funkce zbývajících B buněk, čímž se na určitou dobu obnoví vlastní sekrece inzulinu. Tomuto období se říká remise a v tomto období není nutné pokrývat celou spotřebu inzulinu. Remise má přechodný charakter – trvá v průměru jeden rok od manifestace diabetu.
Základní projevy diabetu vyplývající z předchozího textu:
  • hyperglykémie
  • žízeň
  • časté a vydatné močení
  • hubnutí
  • únava
  • poruchy vědomí
  • diabetická ketoacidóza

Kobliha

Co je diabetes mellitus 2. typu?

Je to stav, kdy tělo produkuje nadbytek inzulinu, ale je na něj rezistentní. Léčí se antidiabetiky a někdy i injekcemi inzulinu.

Jaké jsou doporučení pro cvičení u diabetiků?

Diabetici by měli monitorovat hladinu cukru v krvi během a po cvičení, dodržovat vhodný pitný režim a konzultovat fyzickou aktivitu s lékařem.

Jaké příznaky mohou naznačovat diabetes mellitus 2. typu?

Příznaky zahrnují hyperglykémii, časté močení, žízeň, hubnutí, únavu a v některých případech diabetickou ketoacidózu.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?