Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Aspartam - nutnost nebo jed v potravinách?

8. 10. 2013
Komentáře
Aspartam - nutnost nebo jed v potravinách?

Aspartam je jistě každému z nás velmi znám, dokonce si pamatuji dobu, kdy jsem si bez něho nedokázal představit složení potraviny. To se dnes částečně mění, přesto nalezneme stále mnoho těch, kteří na něj nedají dopustit. Jedná se neškodnou látku v potravinách nebo o lobby potravinářských firem?

Aspartam - nutnost nebo jed v potravinách?

Aspartam, poměrně neškodné umělé sladidlo, pomyslíte si. Nicméně zdání někdy klame a my se musíme zamyslet nad tím, jaká je vlastně historie této látky. Tato látka byla nejdříve vyrobena jako neurotoxická účinná zbraň, která měla dávat USA výhodu nad svým nepřítelem. Dnes se jedná se o nejrozšířenější umělé sladidlo, podobně jako aspartam byl nalezen pouhou náhodou. Aspartam, který může být až 220 krát sladší než cukr. Možná to je také hlavní důvod, ve spojení s cenou, proč ho potravináři tak rádi používají. Přemýšlejte, je pro vás cennově výhodnější použít 4,5 g aspartamu nebo 1 kg běžného cukru. A teď si představte, že tento objem cukru sypete každou sekundu do svých potravin nebo nápojů a vaše náklady se zvyšují. Jistě neekonomické, zdraví jde v tomto případě na druhou kolej. Aspartam vstoupil do hlavního proudu trhu poté, co získal schválení FDA v roce 1974 a byl upraven na začátku roku 1980 po dalších studiích vyvracejících četné kritiky na jeho nepříznivé účinky na zdraví. Nyní se opět spekuluje nad jeho zdravotními účinky. Podívejme se na velmi zajímavou historii tohoto umělého sladidla, která nám jistě napoví své o jeho zdravotní nezávadnosti.

Historie ASPARTAMU
  • Prosinec 1965 - James Schlatter, chemický pracovník GD Searle náhodně objeví Aspartam. Látku, která je 180 krát sladší než cukr a nemá žádné kalorie.
  • Jaro 1967 – Společnost GD Searle začíná s bezpečnostními testy, které jsou nezbytné pro uvedení Aspartamu na trh, které je nutné schválit vládní agenturou FDA.
  • Podzim 1967 – Dr. Harold Waisman, biochemik univerzity ve Wisconsinu, který provádí bezpečnostní testy Aspartamu na opičích mláďatech a jménem společnosti GD Searle dojde k závěru, že ze sedmi opic, které byly krmeny Aspartamem smíchaným s mlékem jedna zemřela a pět dalších mají záchvaty.
  • Listopad 1970 – Aspartam je stažen z trhu pro podezření vědců, že způsobuje rakovinu. Množí se otázky také kolem sacharinu (jiného umělého sladidla).
  • 18. prosinec 1970 – Vedení GD Searle předložila novou strategii „Food and Drug Sweetener Strategy“ popisující psychologické taktiky, které by měly být použity k nápomoci schválení Aspartamu vládní agenturou FDA.
  • Jaro 1971 – Neurolog Dr. John Olney (Jeho průkopnická práce kolem glutamátu sodného byly zodpovědné za jeho odstranění z kojenecké výživy) informuje GD Searle, že kyselina asparagová (jedna ze složek Aspartamu) způsobuje díry v mozku malých myší z mateřského mléka. Toto GD Searle potvrdil jednou z vlastních studií.
  • Únor 1973 – Po bezpečnostních testech, které stály několik desítek milionů dolarů, zažádá společnost GD Searle o schválení Aspartamu vládní agenturu FDA a předkládá více než 100 studií, které podporují bezpečnost Aspartamu.
  • 5. 3. 1973 – První vědec vládní agentury FDA, který je pověřen studiem bezpečnosti Aspartamu uvádí, že bezpečnostní testy společnosti GD Searle jsou nedostatečné k vyhodnocení potenciální toxicity Aspartamu. Ve své zprávě mimo jiné uvádí, že pro určení bezpečnosti Aspartamu jsou zapotřebí další klinické testy.
  • Květen 1974 – Advokát, Jim Turner (obhájce spotřebitelů zodpovědný za stažení cyklamátu z trhu) se setkává se zástupci GD Searle k prodiskutování studie DR. Olneye z roku 1971, která dokazuje, že Aspartam, respektive kyselina asparagová způsobuje myším kojencům díry v mozku.
  • 26. červenec 1974 – FDA schvaluje omezené použití Aspartamu v suchých potravinách.
  • Srpen 1974 – Advokát Jim Turner a Dr. John Olney podali první námitky proti schválení Aspartamu.
  • 24. března 1976 – Advokát Turner a Dr. Olney svým návrhem zahajují vyšetřování FDA použití laboratorních postupů výrobce Aspartamu, GD Searle. Při vyšetřování se zjistí nedostatečné postupy a manipulace výsledků testů společnosti GD Searle, výrobce Aspartamu. Vyšetřovatelé uvádějí, že nikdy neviděli tak nedostatečné postupy testování jako v tomto případě.
  • 10. 1. 1977 – FDA formálně zažádá o vyšetřování s velkou porotou s cílem zjistit, zda GD Searle vědomě zkreslovala výsledky testů týkající se bezpečnosti Aspartamu. Stane se tak poprvé v historii FDA, kdy je výrobce vyšetřován.
  • 26. ledna 1977 – Zatímco je vyšetřování v plném proudu, tak advokátní kancelář Sidley & Austin, která zastupuje GD Searle začíná jednat s prokurátorem U.S. Attorney’s office (Americká advokátní kancelář, která je součástí ministerstva spravedlnosti federální vlády Spojených států, pozn. redakce) Samuelem Skinnerem mající na starosti vyšetřování.
  • 8. 3. 1977 – GD Searle si najme nového generálního ředitele Donalda Rumsfelda. Bývalého člena kongresu a bývalého ministra obrany.
  • 1. 7. 1977 – Samuel Skinner opustí U.S. Attorney’s office a nastupuje do advokátní kanceláře společnosti GD Searle. (viz 26.ledna)
  • 1. 8. 1977 – Zpráva vyšetřovatelů FDA konstatuje, že během testů společnosti GD Searle zemřelo 98 zvířat ze 196. Na těchto 98 zvířatech nebyli podrobeny lékařské pitvy, nebo až v pozdějším termínu. V některých případech rok i více po jejich smrti. Např. potkan, jehož nahlásili mrtvého, pak živého a to několikrát po sobě s nálezy nádorů a výrůstků i u dalších zvířat, které nebyly ve zprávě předložené GD Searlem vládní agentuře FDA vůbec předloženy.
  • 8. 12. 1977 – U.S. Attorney’s office reaguje na Skinnerovu rezignaci a zastavuje vyšetřování společnosti GD Searle.
  • 1. 6. 1979 – Vládní organizace FDA zveřejnila na úřední desce rozhodnutí o bezpečnosti Aspartamu, který je také známý pod obchodním označením NutraSweet.
  • 30. září 1980 – Při vyšetřování NutraSweetu se dospělo k názoru, že k jeho schválení o jeho bezpečnosti v potravinářském průmyslu je zapotřebí dalších testů.
  • Leden 1981 – Donald Rumsfeld, generální ředitel společnosti GD Searle uvádí na meetingu společnosti, že vytvoří velké úsilí ke schválení Aspartamu a že k tomu spíše využije své politické kontakty z Washingtonu než vědecké výzkumy. Schválení Aspartamu by chtěl zvládnout ještě v průběhu roku.
  • 21. ledna 1981 – Ronald Reagan se stává prezidentem Spojených států. V Reaganově týmu působí také Donald Rumsfeld, generální ředitel společnosti GD Searle. Dr. Arthur Hull Hayes Jr. se stává novým komisařem FDA.
  • Březen 1981 – Nový FDA komisař má přezkoumat proces vyšetřování Aspartamu.
  • 19. května 1981 – Tři ze šesti vědců FDA, kteří byli zodpovědní za kontrolu nádorů na mozku způsobené Aspartamem, Dr. Robert Condon, Dr. Satya Dubey a Dr. Douglas Park nedoporučují díky nespolehlivým testům GD Searlu jeho schválení.
  • 15. července 1981 – V jednom ze svých prvních oficiálních úkonů se Dr. Arthur Hayes Jr., jakožto nový komisař FDA, kdy ignoruje doporučení svého interního týmu FDA, veřejně schvaluje NutraSweet v suchých potravinářských produktech. Hayes tvrdí, že byl Aspartam podroben pečlivému a opakovanému přezkoumání a navrhovaný způsob používání je bezpečný.
  • 15. října 1982 – FDA oznámila, že GD Searle podal žádost, která by měla schválit Aspartam jako sladidlo v sycených a jiných nápojích.
  • 1. 7. 1983 – Národní Nealko asociace (NSDA) žádá FDA oddálení schválení Aspartamu a jeho přidání do sycených nápojů až do dalšího testování, protože je Aspartam v tekuté formě velmi nestabilní. Důvodem je fakt, že při zahřátí nápojů/tekutin nad 85 °C, které obsahují Aspartam vznikají toxiny formaldehyd a DKP.
  • 8. 7. 1983 – Národní Nealko asociace (NSDA) vypracuje námitku proti konečnému rozhodnutí, která umožňuje používání Aspartamu v sycených nápojích a sirupech. Asociace tvrdí, že GD Searle prozatím neposkytl žádné jistoty ohledně bezpečnosti Aspartamu pro používání v nealkoholických nápojích.
  • 8. 8. 1983 – Advokát spotřebitelů, Jim Turner a Dr. Woodrow Monte – ředitel pro potravinářskou vědu a výživu Arizona State University – podali žalobu na FDA s námitky proti schválení Aspartamu na základě nevyřešených bezpečnostních otázek.
  • Září 1983 – FDA komisař Hayes rezignuje. Jeho odstoupení z funkce souvisí s veřejnou diskuzí o jeho neoprávněných letech na palubě letounu patřící společnosti General Foods (významný odběratel NutraSweetu). Společnost Burson‑Marstellers (další významný odběratel NutraSweetu), která působí pro GD Searle jako poradce pro PR (public relation) si Hayese okamžitě najímá jako svého vedoucího vědeckého poradce.
  • Podzim 1983 – První sycené nápoje s obsahem Aspartamu se začínají prodávat spotřebitelům.
zdroj: svetlkolemnas.info

Aspartam

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?