Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Jak cvičením opravdu zhubnout?

Komentáře
Jak cvičením opravdu zhubnout?

Rad ohledně správného tempa při hubnutí jste už mohli slyšet nespočet. Nejrozšířenější je dnes tvrzení, že se hubne při sto třiceti tepových úderech za minutu. Platí to ale pro každého?

Jak cvičením opravdu zhubnout?

Měřiče tepové frekvence se v oblasti fitness hojně prodávají, a téměř každý, kdo se rozhodne shodit pár kil, hlídá při pravidelné vytrvalostní aktivitě právě sto třicet tepů za minutu. Tato poučka je ale velmi zobecněná. Když začíná sportovat někdo obézní nebo úplný sportovní začátečník, nejbezpečnější je, poradit mu výkonnost právě v tomto tepovém rozmezí aby bylo jisté, že jeho srdce zátěž vydrží. Je ale stále více těch, co se tohoto zlatého pravidla drží i přesto, že určitou kondici už mají. Po měsíci pravidelného běhu v mírném tempu jsou smutní, že se ručička váhy zastavila. V jiném případě se možná ani vůbec nepohnula. Toto moudro o sto třiceti tepech za minutu totiž zdaleka neplatí pro každého. Většina z nás totiž pro hubnutí potřeba čas od času zapojit i vyšší intenzitu.

Sport a cvičeníPojďme si fenomén „sto třiceti tepů“, nebo také 60% maximální tepové frekvence rozebrat. Tepová frekvence udává počet stahů srdce během jedné minuty. Frekvence se liší podle intenzity aktivity, kterou provádíme. Čím je cvičení náročnější, tím více sahá k maximální tepové frekvenci, kterou bychom neměli překračovat (obecný vzorec MTF = 220 – věk). Výzkumy ukázaly, že tělo při vytrvalostní aktivitě, která probíhá v nízké či střední intenzitě, získává mnoho energie tím, že velmi účinně spaluje tuky (ale asi až po 30 minutách aktivity). Proto se hubnoucí poučky nastavily na hodnotu, která je o něco vyšší než klidová hodnota tepové frekvence, ale zároveň o mnoho nižší než maximální tepová frekvence. Je to asi 55 – 65% maximální tepové frekvence, což je v průměru právě asi sto třicet tepů za minutu. Trénovaní jedinci ale mají tuto hranici posunutou až na 70% jejich maxima, zatímco netrénovaní mají spíše tu nižší hranici 56% maxima. Žádné studie ale spolehlivě neprokázaly, že se ve střední intenzitě vždy hubne. Naopak je jasně prokázané, že vyšší intenzita zefektivňuje hubnutí. Výzkum kanadských vědců testoval dvě skupiny dobrovolníků na cyklistickém trenažéru. První skupina cvičila dvacet týdnů a jezdila střední intenzitou, druhá cvičila patnáct týdnů intervalový trénink, takže se střídající vyšší a nižší intenzitou. Zapojení vyšší intenzity mělo ten výsledek, že druhá skupina, ačkoliv cvičila o čtvrtinu kratší čas, spálila devětkrát více tuku. To je jasný důkaz, že větší intenzita hubnutí napomáhá a navíc zvyšuje kondici. Dnes však především cvičí ženy, jako by nestály o kondici, ale pouze o to, shodit těch pár kil navíc. Zapomínají ale na jeden důležitý fakt, totiž že bez zvyšování intenzity si brzy tělo na pohyb nízké intenzity zvykne, a jejich sto třicet tepů za minutu bude bez zvýšení zátěže či doby trvání tréninku vlastně zcela zbytečných.

Jak již jsem jednou předeslala, snížený limit tepové frekvence je opodstatněný u začátečníků a lidí s nadváhou. Vyšší zátěž by totiž vydrželi jen omezenou dobu a mohla by být pro ně i zdraví nebezpečná. Nastolením nízké či střední intenzity ale získají lepší vytrvalost a tělo si zvykne na pravidelný pohyb, což způsobí zvýšenou aktivitu enzymů, které jsou potřebné pro oxidaci tuků. Trénovaní jedinci už ale tyto tuky využívají jako zdroj energie mnohem efektivněji. Trénovaní vytrvalci mohou spálit během minuty i gram tuku, zatímco u začátečníků je to sotva polovina. Schopnost spalovat tuky si tělo osvojí asi po měsíci pravidelné vytrvalostní aktivity nižší či střední intenzity. A tady je začátečník nadšen, že vidí pokrok. Tady se rodí toho pravidlo sto třiceti tepů. Tělo čerpá z tukových zásob, zatímco při zvyšující tepové frekvenci už čerpá ze sacharidové energetické zásoby.

Zapojením vyšší intenzity, nebo alespoň intervalového tréninku, svému tělu velmi pomůžete. Spálíte sice méně tuků, zato více energie. Metabolismus bude pracovat na mnohem vyšší obrátky nejen při zátěži, ale i dlouho po ní (a to až 24 hodin). A tady opět sahá i do tukových zásob. Podobné je to i při posilování. Vytrvalostním pomalým běháním sice spalujete tuky, což při posilování mnohem méně ale je tu jedno velké ALE. Při posilování v těle roste svalová hmota a ta vyžaduje značné množství energie. Opět tu tak tělo pracuje i po posilování. Pokud budete mít jen tři čtvrtě kila svalového objemu, spálíte za den o třicet pět kalorií více, což je za deset dní tři sta padesát spálených kalorií, které spálíte bez jakékoliv námahy v klidovém stavu. Stejný počet kalorií spálíte za půlhodinu běhu střední intenzity. Nemusíte posilovat s těžkou vahou, ale pokud jednou za čas zkusíte posilovat cca s 80% toho, co jste schopna maximálně unést, zvýšená produkce růstového hormonu způsobí urychlení metabolismu a větší spotřebu energie. Zvýšení intenzity by se neměly bát hlavně ženy po třicítce, jejichž růstový hormon s přibývajícím věkem klesá a tak začíná náhlé přibírání na váze.

Na spalování jsou skvělé cviky, které zapojují hluboký stabilizační systém, velké svalové skupiny jako jsou hýždě či stehna, intervalové a kruhové tréninky. Změňte svůj zajetý systém cvičení o střední intenzitě tím, že přidáte pětiminutové kardio cvičení o vyšší intenzitě, a delší kardio cvičení na úplný závěr tréninku. Při cvičení tak bude tělo nuceno čerpat energii ze zásob svalů (sacharidová zásoba), a po jejím vyčerpání i z tuků. Buďte ve cvičení pestří, a intenzity i podobu pohybu pozměňujte. Po cvičení s vyšší intenzitou nezapomeňte sacharidy opět doplnit vhodnými cukry.

Tvarujeme postavu s Markét

zdroj: youtube.com
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.