Exoti v posilovně

23. 11. 2013
Komentáře
Exoti v posilovně

Dnes naše téma lehce odlehčíme a podíváme se na "exoty", kteří se nám pohybují stále po posilovnách a na to, jaké nejčastější chyby dělají.

Exoti v posilovně

Jistě se vám to již stalo. Přijdete do posilovny a najednou je tam člověk, kterého můžeme charakterizovat velmi jednoduše, a sice jako „exota“. Co tím myslím? Je to jednoduché. Tento člověk, ač chodí do posilovny již poměrně dlouhou dobu, za celou tuto dobu prozatím nic z tréninkové techniky a rutiny běžného života v posilovně nepochopil. Je stále na začátku, a to i přes to, že v kontextu „obyvatel“ posilovny, může být brán za mazáka. Zaručeným poznávacím znakem jsou také otrhané rukavice, zašlé tričko a neměnící se účes. No snad i čelenka, když dojde do tuhého, ale to už je opravdový extrém. Na tyto lidi, je třeba si dávat pozor. Ne snad z toho důvodu, že by byli pro svoje okolí nějakým způsobem nebezpeční, ale spíše z toho důvodu, že mohou strhnout jinak poměrně dobře cvičícího sportovce na svoji úroveň. Svým vtíravý radami, o tom jak by to „opravdu nemělo být“, dokážou každou dobrou tréninkovou rutinu a techniku cviku, dokonale zhatit. Neberte si z nich příklad a nechte se před nimi varovat. Stejně jako před jejich zvyky. Jaké jsou?

Něco málo ze silového tréninku …

 • Chci mít ohromná spodní prsa – co na tom, že na benchpressu zvednu sotva 50 kilogramů. Vždyť na benchpressu hlavou dolů zvednu téměř o polovinu víc, tak proč bych si trochu nepohonil ego a neukázal všem, že 70 kg pro mě není číslo a ohromná spodní prsa za to přeci stojí. Vždyť zkusme pohlédnout do historie na všechny, co měli skvělá spodní prsa. Byli to…no a zde narážíme, nenechme se tedy zlákat pohodlným cvikem a protrénujme prsní svaly raději komplexně.
 • Hlavně s pořádným záklonem – chci mít paže jako Arnold a už mi k tomu zbývá pouze málo. Vždyť zvedám stejnou hmotnost a na pažích už mi chybí jen ubohých 18 cm navíc. To doženu během roku. Hlavně nepolevovat z tréninkové hmotnosti. Tu zvednu mohutným pohupem a ejhle, činka je nahoře. Co na tom, že cítím ve spodních zádech večer každý sval. Aspoň je budu mít taky procvičená. Omyl! Tato praktika je v posilovně poměrně častá, nicméně ne tak účinná. Pro dokonalé procvičení bicepsu volte střední váhu, stejně jako počet opakování. Není nad pořádně nalitý biceps krví, a to vám nízký počet opakování a nadlimitní hmotnost nezajistí.
 • Na co dřepy, nohy mám dobré – opravdu myslíte, že vám trénink nohou jednou za dva týdny složený z předkopávání a zakopávání stačí pro rozvoj dolních končetin? Přesně toto je praktika exotů. Ne vy se musíte nadřít, musíte dřepovat při každém tréninku nohou a musíte u toho potit krev, jedině tak se dostanete k opravdovému rozvoji svalové hmoty i síly. Vy se jistě nechcete stát jedním z exotů a budete na svých dolních končetinách pracovat.
 • Břicho si dám až doma – toto, stejně jako věta „pojď, jdeš sám“ jsou největší lži z posilovny. U druhého to berme jako jakousi psychickou vzpruhu, nicméně první věta je uši rvoucí pro všechny fyzioterapeuty a lékaře, kteří poté musí čelit všem s bolestí zad – zejména pak beder. Břicho si opravdu doma nedáte, i když vám opravdový exot bude tvrdit, že ho cvičí každé ráno, jenom to prostě není vidět. Vždyť není přeci aktuálně vyrýsovaný.
 • Stahuji, stahuji. Stahuji – už viděli někdy mrtvý tah na spodní kladce. Že to nejde? Ale bez problému. Exoti to zvládají, jako by se nemetlo a ještě se u toho tváří tak, že byste snad věřili, že opravdu tomuto cvičení věří. Nepleťte si přítahy na spodní kladce s mrtvým tahem. Opravdu nemusíte mohutně zaklánět a předklánět trup, abyste dosáhli maximální kontrakce pracujících svalů.
 • Váha nade vše – je jedno co dělám za cvik, hlavně že používám maximální možnou hmotnost. Co by to bylo za trénink, kdybych si nevyzkoušel přeci maximálku. Bez toho se trénink nedá odjet a ani svalům bych nedal takový impulz jako bych chtěl. Přesně takto myslí exoti. Jistě je tedy každý týden najedete u toho, jak zkouší svoji maximálků na bench. Co kdyby se náhodou skvěle vyspali a tento blahodárný spánek již přidal dalších 5‑10 kg na osu činky. Bohužel, takový spánek nikdy nezažili. I tak však věří.

Něco málo z aerobního tréninku …

 • Rozdělujeme celkem dva typy exotů, kteří se pohybují po aerobním poli. Tím prvním jsou ti, kteří aerobní trénink neuznávají. Obchází aerobní stroje ve velkém oblouku a snaží se, aby se na něj snad ani nepodívali. Co kdyby náhodou něco shodili? Pokud už se na něj podívají, opovrhují lidmi, kteří se zde trápí: „běžci, tanečníci …“ pomyslí si a jdou dále.
 • Druhou skupinou jsou exoti, kteří naopak nedají na aerobku dopustit. Nicméně v takové míře. Že jdou do posilovny v krásném parném létě, sednou na kolo a šlapou. Šlapou půl hodiny, hodinu, dvě hodiny a stále nemají dost. Co takhle kamarádi jednou vytáhnout paty z fitka a zkusit si třeba zaběhat venku nebo se projet na kole po kopcích. Nebojte, jistě to nebude bolet a bude vám to vyhovovat.

Něco málo z oblečení …

 • Trénink není tím jediným, jak můžeme klasického exota identifikovat vyvarovat se tomu, co právě provádí. Takovým dalším bodem je jeho oblečení. Což je možná ještě prokazatelnější důkaz, jak jej poznat.
 • Hlavně to pořádně utáhnout – všimli jste již člověka, který nasadí opasek hned v šatně a sundá ho zase až v šatně, kdy odchází z posilovny. Hlavně aby byl pořádně utažený, a abych ho nemusel za žádných okolností sundávat. Nebudu přeci riskovat, že by se mi při chůzi poškodily spodní záda, nebo se mi snad rozjel pas. No a co kdybych náhodou zapomněl si ho nandat, než půjdu cvičit.
 • Ošumělé tílko nebo pozůstatek komunismu – co na tom, že existuje funkční oblečení, které se bez problému dostává již i do světa fitness. Já jsem přeci kulturista, ne žádná baletka a je mi jedno co nosím. Vezmu si tedy tepláky od Zubra (smyšlená značka) a tílko s pořádným výstřihem, podmínka je taková, že to oblečení bude pořádně páchnout, nejlépe z předchozích dvou tréninků. Aby přece každý viděl, jak tvrdě trénuji.
 • Pantofle – tak toto je opravdu neduh. Opravdu si připadám občas jak na pláži. Žluté tričko, havajské kraťasy a pantofle nebo snad žabky. Doufal jsem, že toto již v posilovně nebudu spatřovat, ale nedávno mě jeden exot vyvedl z omylu, když v tomto obutí vstoupil na běžící pás a v poklidu si jej zapnul na lehký klus. Občas se nestačím divit. Čekal jsem jen na situaci, kdy poletí jedna žabka, druhá a za ní zmíněný pán a skončí několik metrů od pásu společně na zemi.

Nebojte, tím nejsme na konci, ale teprve na začátku. Pokračování exotů je nasnadě, a tak se podíváme na další neduhy v posilovně, na to, jakým stylem si exoti skládají trénink nebo jak se stravují.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?