Exoti v posilovně

23. 11. 2013
6 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Exoti v posilovně

Dnes naše téma lehce odlehčíme a podíváme se na "exoty", kteří se nám pohybují stále po posilovnách a na to, jaké nejčastější chyby dělají.

Exoti v posilovně

Jistě se vám to již stalo. Přijdete do posilovny a najednou je tam člověk, kterého můžeme charakterizovat velmi jednoduše, a sice jako „exota“. Co tím myslím? Je to jednoduché. Tento člověk, ač chodí do posilovny již poměrně dlouhou dobu, za celou tuto dobu prozatím nic z tréninkové techniky a rutiny běžného života v posilovně nepochopil. Je stále na začátku, a to i přes to, že v kontextu „obyvatel“ posilovny, může být brán za mazáka. Zaručeným poznávacím znakem jsou také otrhané rukavice, zašlé tričko a neměnící se účes. No snad i čelenka, když dojde do tuhého, ale to už je opravdový extrém. Na tyto lidi, je třeba si dávat pozor. Ne snad z toho důvodu, že by byli pro svoje okolí nějakým způsobem nebezpeční, ale spíše z toho důvodu, že mohou strhnout jinak poměrně dobře cvičícího sportovce na svoji úroveň. Svým vtíravý radami, o tom jak by to „opravdu nemělo být“, dokážou každou dobrou tréninkovou rutinu a techniku cviku, dokonale zhatit. Neberte si z nich příklad a nechte se před nimi varovat. Stejně jako před jejich zvyky. Jaké jsou?

Něco málo ze silového tréninku …

 • Chci mít ohromná spodní prsa – co na tom, že na benchpressu zvednu sotva 50 kilogramů. Vždyť na benchpressu hlavou dolů zvednu téměř o polovinu víc, tak proč bych si trochu nepohonil ego a neukázal všem, že 70 kg pro mě není číslo a ohromná spodní prsa za to přeci stojí. Vždyť zkusme pohlédnout do historie na všechny, co měli skvělá spodní prsa. Byli to…no a zde narážíme, nenechme se tedy zlákat pohodlným cvikem a protrénujme prsní svaly raději komplexně.
 • Hlavně s pořádným záklonem – chci mít paže jako Arnold a už mi k tomu zbývá pouze málo. Vždyť zvedám stejnou hmotnost a na pažích už mi chybí jen ubohých 18 cm navíc. To doženu během roku. Hlavně nepolevovat z tréninkové hmotnosti. Tu zvednu mohutným pohupem a ejhle, činka je nahoře. Co na tom, že cítím ve spodních zádech večer každý sval. Aspoň je budu mít taky procvičená. Omyl! Tato praktika je v posilovně poměrně častá, nicméně ne tak účinná. Pro dokonalé procvičení bicepsu volte střední váhu, stejně jako počet opakování. Není nad pořádně nalitý biceps krví, a to vám nízký počet opakování a nadlimitní hmotnost nezajistí.
 • Na co dřepy, nohy mám dobré – opravdu myslíte, že vám trénink nohou jednou za dva týdny složený z předkopávání a zakopávání stačí pro rozvoj dolních končetin? Přesně toto je praktika exotů. Ne vy se musíte nadřít, musíte dřepovat při každém tréninku nohou a musíte u toho potit krev, jedině tak se dostanete k opravdovému rozvoji svalové hmoty i síly. Vy se jistě nechcete stát jedním z exotů a budete na svých dolních končetinách pracovat.
 • Břicho si dám až doma – toto, stejně jako věta „pojď, jdeš sám“ jsou největší lži z posilovny. U druhého to berme jako jakousi psychickou vzpruhu, nicméně první věta je uši rvoucí pro všechny fyzioterapeuty a lékaře, kteří poté musí čelit všem s bolestí zad – zejména pak beder. Břicho si opravdu doma nedáte, i když vám opravdový exot bude tvrdit, že ho cvičí každé ráno, jenom to prostě není vidět. Vždyť není přeci aktuálně vyrýsovaný.
 • Stahuji, stahuji. Stahuji – už viděli někdy mrtvý tah na spodní kladce. Že to nejde? Ale bez problému. Exoti to zvládají, jako by se nemetlo a ještě se u toho tváří tak, že byste snad věřili, že opravdu tomuto cvičení věří. Nepleťte si přítahy na spodní kladce s mrtvým tahem. Opravdu nemusíte mohutně zaklánět a předklánět trup, abyste dosáhli maximální kontrakce pracujících svalů.
 • Váha nade vše – je jedno co dělám za cvik, hlavně že používám maximální možnou hmotnost. Co by to bylo za trénink, kdybych si nevyzkoušel přeci maximálku. Bez toho se trénink nedá odjet a ani svalům bych nedal takový impulz jako bych chtěl. Přesně takto myslí exoti. Jistě je tedy každý týden najedete u toho, jak zkouší svoji maximálků na bench. Co kdyby se náhodou skvěle vyspali a tento blahodárný spánek již přidal dalších 5‑10 kg na osu činky. Bohužel, takový spánek nikdy nezažili. I tak však věří.

Něco málo z aerobního tréninku …

 • Rozdělujeme celkem dva typy exotů, kteří se pohybují po aerobním poli. Tím prvním jsou ti, kteří aerobní trénink neuznávají. Obchází aerobní stroje ve velkém oblouku a snaží se, aby se na něj snad ani nepodívali. Co kdyby náhodou něco shodili? Pokud už se na něj podívají, opovrhují lidmi, kteří se zde trápí: „běžci, tanečníci …“ pomyslí si a jdou dále.
 • Druhou skupinou jsou exoti, kteří naopak nedají na aerobku dopustit. Nicméně v takové míře. Že jdou do posilovny v krásném parném létě, sednou na kolo a šlapou. Šlapou půl hodiny, hodinu, dvě hodiny a stále nemají dost. Co takhle kamarádi jednou vytáhnout paty z fitka a zkusit si třeba zaběhat venku nebo se projet na kole po kopcích. Nebojte, jistě to nebude bolet a bude vám to vyhovovat.

Něco málo z oblečení …

 • Trénink není tím jediným, jak můžeme klasického exota identifikovat vyvarovat se tomu, co právě provádí. Takovým dalším bodem je jeho oblečení. Což je možná ještě prokazatelnější důkaz, jak jej poznat.
 • Hlavně to pořádně utáhnout – všimli jste již člověka, který nasadí opasek hned v šatně a sundá ho zase až v šatně, kdy odchází z posilovny. Hlavně aby byl pořádně utažený, a abych ho nemusel za žádných okolností sundávat. Nebudu přeci riskovat, že by se mi při chůzi poškodily spodní záda, nebo se mi snad rozjel pas. No a co kdybych náhodou zapomněl si ho nandat, než půjdu cvičit.
 • Ošumělé tílko nebo pozůstatek komunismu – co na tom, že existuje funkční oblečení, které se bez problému dostává již i do světa fitness. Já jsem přeci kulturista, ne žádná baletka a je mi jedno co nosím. Vezmu si tedy tepláky od Zubra (smyšlená značka) a tílko s pořádným výstřihem, podmínka je taková, že to oblečení bude pořádně páchnout, nejlépe z předchozích dvou tréninků. Aby přece každý viděl, jak tvrdě trénuji.
 • Pantofle – tak toto je opravdu neduh. Opravdu si připadám občas jak na pláži. Žluté tričko, havajské kraťasy a pantofle nebo snad žabky. Doufal jsem, že toto již v posilovně nebudu spatřovat, ale nedávno mě jeden exot vyvedl z omylu, když v tomto obutí vstoupil na běžící pás a v poklidu si jej zapnul na lehký klus. Občas se nestačím divit. Čekal jsem jen na situaci, kdy poletí jedna žabka, druhá a za ní zmíněný pán a skončí několik metrů od pásu společně na zemi.

Nebojte, tím nejsme na konci, ale teprve na začátku. Pokračování exotů je nasnadě, a tak se podíváme na další neduhy v posilovně, na to, jakým stylem si exoti skládají trénink nebo jak se stravují.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek