Jak suplementují plavci

Jan Caha
Jan Caha 29. 11. 2013
Uložit článek
Jak suplementují plavci

Plavání je velmi často využíváno pro svůj pozitivní vliv na rozvoj obratnosti celého těla a pro pozitivní vliv na zdraví. Při jedné minutě plavání spálíte až 185 kJ. To představuje energii, kterou naleznete např. v polovině jablka.

Jak suplementují plavci

Plavání je individuálním sportem, pro který je typický cyklický pohyb ve vodním prostředí. Plavec je ve vodě vystaven hydrostatickému tlaku, vztlaku vody i zvýšené tepelné vodivosti prostředí. Cílem soutěžního sportovního výkonu je uplavat danou trať v co nejkratším čase. Rozeznáváme čtyři základní plavecké způsoby: prsa, kraul, znak, motýlek. Zatížení během plaveckého výkonu je kontinuální a intenzita se mění podle délky tratě. Olympijským sportem je plavání již od roku 1896, tedy od Atén, na MS se poprvé objevilo v roce 1973.

Soutěžní disciplíny na 50m bazéně:

 • 50,100, 200, 400, 800 a 1 500 m volný způsob (kraul)
 • 50, 100 a 200m motýlek
 • 50, 100 a 200m znak
 • 50, 100 a 200m prsa
 • 200 a 400 m polohový závod (kombinace všech 4 plaveckých způsobů v tomto pořadí: motýlek, znak, prsa, kraul)

Štafety:

 • 4x 100m, 4x 200m volný způsob
 • 4x 100m polohový závod (kombinace všech 4 plaveckých způsobů v tomto pořadí: znak, prsa, motýlek, kraul – každý člen štafety plave jiným způsobem)

Základní pravidla

 • závody se konají v bazénu (25 m nebo 50 m)
 • cílem závodu je nejlépe se umístit mezi ostatními závodníky a zaplavat trať v co nejkratším čase
 • Jsou definovány závodní plavky, skok do vody i přesné provedení plaveckého způsobu

Metabolická charakteristika výkonu

Typem zátěže je plavání kontinuálním výkonem. Soutěžní disciplína může trvat od 50 s až po minuty a dokonce i hodiny. V rekreačním sportu se nejčastěji setkáváme s hodinovou dotací sportovního výkonu. Intenzita zatížení může být nízká (rekreační sport) až vysoká (maximální zatížení). Podle intenzity zatížení určujeme míru jednotlivých metabolických krytí, nejčastěji je to anaerobní glykolýza a aerobní fosforylace. Energetické krytí se značně lyší u plavecký stylů i u intenzity. Není tedy možné přesně určit podíl anaerobního a aerobního energetického krytí.

Energetický výdej: až 3500% nál. BM, 185 kJ/min - 100m kraul
Z energetického hlediska je nejefektivnější disciplínou kraul (vyžaduje jen 71% energie vynakládané na prsa)

Plavání


Suplementační plán

Pitný režim – Ač se vám to možná nezdá, i v bazéně při plavání ztrácíte tekutiny a intenzivně se potíte. Navíc, pokud ve vodě strávíte více jak 1 hodinu, ztratíte mezi 1-2 litry potu (závisí také na intenzitě). Pokud trávíte v bazéně více jak 30 min., stává se ideálním prostředkem pro krytí potřeb iontový nápoj. Iontový nápoj doplní energii vašemu organismu a stejně tak i ztracené minerální látky (sodík, draslík, hořčík), které jsou nutné k udržení rovnováhy tekutin a jako prevence křečí.

Energie – Energie je dalším důležitým faktorem sportovního výkonu, stejně tak i výkonu v bazéně. Budeme-li předpokládat, že si nejdete zaplavat proto, abyste spálili tělesný tuk a vyformovali postavu, musíte doplňovat energii. Vaše svaly intenzivně pracují, vy jim tak musíte předložit substrát pro tuto práci. V průběhu výkonu doplňujte energii prostřednictvím energetických gelů. Na každých 30 min. výkonu by měl přijít 1 zdroj energie.

Proti křečím – Křeče jsou běžným a ochranným jevem svalové práce. V bazénu či jakékoliv jiné vodní ploše se však můžou stát osudným momentem nahrávajícím tomu, že se začnete topit.  

Stimulace k výkonu – Máte- li problém s nabuzením na výkon, využijte stimulanty fyzické i psychické činnosti.  Stimulanty podpoří vaše tělo i mysl k lepším výkonům a podpoří tak vaši výkonnost. Doplňky stravy, které podporují váš výkon, jsou kofein, guarana, inosin nebo taurin.

Potréninková regenerace – Optimální regenerace po tréninku podporuje procesy ve vašem organismu vedoucí k rychlému obnovení fyzických i psychických sil. Po vytrvalostním výkonu, kterým můžeme označit aktivitu delší 30 min. (ne z fyziologického hlediska) Je vhodné využívat jednoduché sacharidy společně s minerální směsí a větvenými aminokyselinami (BCAA).

Spalovače tuku – Mnoho lidí chodí do bazénu za účelem spalování tuku a zformování postavy. Není to nemožné, dokonce pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou, je pro vás plavání ideální startovní fyzickou aktivitou. Pro podporu spalování tuku v bazénu využijte jeden z efektivních spalovačů tuku, na výběr máte z thermogenních spalovačů FatZero a Fat Burner Thermogenic. Ty jsou pro vaše cíle ideálním řešením.

Suplementační plán - shrnutí

 • V suplementačním plánu je nutné zaměřit se na dostatečnou dodávku sacharidů před, během i po výkonu.
 • Je taktéž nutné zajistit optimální pitný režim, který zajistí svěžest organismu během celého výkonu.
 • Optimální regenerace po výkonu slouží k znovu obnovení vnitřní rovnováhy (homeostázy), k obnově sil a rychlému návratu energetických zdrojů do rovnováhy.
 • Chraňte se proti křečím, které omezují váš výkon.
 • Pokud chcete hubnout, využívejte spalovače tuku

Doplněk stravy

Doba užití

Proč je v seznamu?

Směs minerálů (cramp)

60 min. před výkonem

Prevence proti křečím

BCAA

30-60 min. před výkonem

Ochrana svalové hmoty

Stimulant

30-60 min. před výkonem

Nabuzení na výkon

Spalovač tuku

30-60 min. před výkonem

Podpora spalování tuku

Iontový nápoj

Během výkon s vodou

Pitný režim a energie

Magnesium

Během výkonu

Prevence proti křečím

Energetický gel

Během výkonu

Doplnění energie

Energetická tyčinka

Během výkonu

Doplnění energie

BCAA

5-10 min. po výkonu

Regenerace svalové hmoty

Regenerační nápoj

30 min. po výkonu

Obnova glykogenových zásob

Multivitamin

Během celého dne

Doplnění vitaminů a minerálů

Přidej se k 37 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek