Jak suplementují plavci

29. 11. 2013
5 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jak suplementují plavci
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Plavání je velmi často využíváno pro svůj pozitivní vliv na rozvoj obratnosti celého těla a pro pozitivní vliv na zdraví. Při jedné minutě plavání spálíte až 185 kJ. To představuje energii, kterou naleznete např. v polovině jablka.

Jak suplementují plavci

Plavání je individuálním sportem, pro který je typický cyklický pohyb ve vodním prostředí. Plavec je ve vodě vystaven hydrostatickému tlaku, vztlaku vody i zvýšené tepelné vodivosti prostředí. Cílem soutěžního sportovního výkonu je uplavat danou trať v co nejkratším čase. Rozeznáváme čtyři základní plavecké způsoby: prsa, kraul, znak, motýlek. Zatížení během plaveckého výkonu je kontinuální a intenzita se mění podle délky tratě. Olympijským sportem je plavání již od roku 1896, tedy od Atén, na MS se poprvé objevilo v roce 1973.

Soutěžní disciplíny na 50m bazéně:

 • 50,100, 200, 400, 800 a 1 500 m volný způsob (kraul)
 • 50, 100 a 200m motýlek
 • 50, 100 a 200m znak
 • 50, 100 a 200m prsa
 • 200 a 400 m polohový závod (kombinace všech 4 plaveckých způsobů v tomto pořadí: motýlek, znak, prsa, kraul)

Štafety:

 • 4x 100m, 4x 200m volný způsob
 • 4x 100m polohový závod (kombinace všech 4 plaveckých způsobů v tomto pořadí: znak, prsa, motýlek, kraul – každý člen štafety plave jiným způsobem)

Základní pravidla

 • závody se konají v bazénu (25 m nebo 50 m)
 • cílem závodu je nejlépe se umístit mezi ostatními závodníky a zaplavat trať v co nejkratším čase
 • Jsou definovány závodní plavky, skok do vody i přesné provedení plaveckého způsobu

Metabolická charakteristika výkonu

Typem zátěže je plavání kontinuálním výkonem. Soutěžní disciplína může trvat od 50 s až po minuty a dokonce i hodiny. V rekreačním sportu se nejčastěji setkáváme s hodinovou dotací sportovního výkonu. Intenzita zatížení může být nízká (rekreační sport) až vysoká (maximální zatížení). Podle intenzity zatížení určujeme míru jednotlivých metabolických krytí, nejčastěji je to anaerobní glykolýza a aerobní fosforylace. Energetické krytí se značně lyší u plavecký stylů i u intenzity. Není tedy možné přesně určit podíl anaerobního a aerobního energetického krytí.

Energetický výdej: až 3500% nál. BM, 185 kJ/min - 100m kraul
Z energetického hlediska je nejefektivnější disciplínou kraul (vyžaduje jen 71% energie vynakládané na prsa)

Suplementační plán

Pitný režim – Ač se vám to možná nezdá, i v bazéně při plavání ztrácíte tekutiny a intenzivně se potíte. Navíc, pokud ve vodě strávíte více jak 1 hodinu, ztratíte mezi 1‑2 litry potu (závisí také na intenzitě). Pokud trávíte v bazéně více jak 30 min., stává se ideálním prostředkem pro krytí potřeb iontový nápoj. Iontový nápoj doplní energii vašemu organismu a stejně tak i ztracené minerální látky (sodík, draslík, hořčík), které jsou nutné k udržení rovnováhy tekutin a jako prevence křečí.

Energie – Energie je dalším důležitým faktorem sportovního výkonu, stejně tak i výkonu v bazéně. Budeme‑li předpokládat, že si nejdete zaplavat proto, abyste spálili tělesný tuk a vyformovali postavu, musíte doplňovat energii. Vaše svaly intenzivně pracují, vy jim tak musíte předložit substrát pro tuto práci. V průběhu výkonu doplňujte energii prostřednictvím energetických gelů. Na každých 30 min. výkonu by měl přijít 1 zdroj energie.

Proti křečím – Křeče jsou běžným a ochranným jevem svalové práce. V bazénu či jakékoliv jiné vodní ploše se však můžou stát osudným momentem nahrávajícím tomu, že se začnete topit.  

Stimulace k výkonu – Máte- li problém s nabuzením na výkon, využijte stimulanty fyzické i psychické činnosti.  Stimulanty podpoří vaše tělo i mysl k lepším výkonům a podpoří tak vaši výkonnost. Doplňky stravy, které podporují váš výkon, jsou kofein, guarana, inosin nebo taurin.

Potréninková regenerace – Optimální regenerace po tréninku podporuje procesy ve vašem organismu vedoucí k rychlému obnovení fyzických i psychických sil. Po vytrvalostním výkonu, kterým můžeme označit aktivitu delší 30 min. (ne z fyziologického hlediska) Je vhodné využívat jednoduché sacharidy společně s minerální směsí a větvenými aminokyselinami (BCAA).

Spalovače tuku – Mnoho lidí chodí do bazénu za účelem spalování tuku a zformování postavy. Není to nemožné, dokonce pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou, je pro vás plavání ideální startovní fyzickou aktivitou. Pro podporu spalování tuku v bazénu využijte jeden z efektivních spalovačů tuku, na výběr máte z thermogenních spalovačů FatZero a Fat Burner Thermogenic. Ty jsou pro vaše cíle ideálním řešením.

Suplementační plán - shrnutí

 • V suplementačním plánu je nutné zaměřit se na dostatečnou dodávku sacharidů před, během i po výkonu.
 • Je taktéž nutné zajistit optimální pitný režim, který zajistí svěžest organismu během celého výkonu.
 • Optimální regenerace po výkonu slouží k znovu obnovení vnitřní rovnováhy (homeostázy), k obnově sil a rychlému návratu energetických zdrojů do rovnováhy.
 • Chraňte se proti křečím, které omezují váš výkon.
 • Pokud chcete hubnout, využívejte spalovače tuku

Doplněk stravy

Doba užití

Proč je v seznamu?

Směs minerálů (cramp)

60 min. před výkonem

Prevence proti křečím

BCAA

30‑60 min. před výkonem

Ochrana svalové hmoty

Stimulant

30‑60 min. před výkonem

Nabuzení na výkon

Spalovač tuku

30‑60 min. před výkonem

Podpora spalování tuku

Iontový nápoj

Během výkon s vodou

Pitný režim a energie

Magnesium

Během výkonu

Prevence proti křečím

Energetický gel

Během výkonu

Doplnění energie

Energetická tyčinka

Během výkonu

Doplnění energie

BCAA

5‑10 min. po výkonu

Regenerace svalové hmoty

Regenerační nápoj

30 min. po výkonu

Obnova glykogenových zásob

Multivitamin

Během celého dne

Doplnění vitaminů a minerálů

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek