Cellucor Beta BCAA - recenze

Jan Caha
Jan Caha před 6 lety
Cellucor Beta BCAA - recenze

Pod pojmem recenze, si povětšinou představíme zkoušku nějakého proteinu nebo gaineru, jeho účinnosti a chuti. Dnes se podíváme trochu do jiného soudku, a sice mezi aminokyselinové prostředky. Jedním z nich je i Cellucor Beta BCAA. Vy jste již na našich stránkách měli možnost vidět přípravek z této stáje. Byl jím Cellucor COR-Performance Whey, který si vedl v našem testu poměrně dobře. Pojďme se tedy podívat na jeho menšího bratra.

Cellucor Beta BCAA - recenze

Suplement od společnosti Cellucor jsme zde již měli. Ač je tato značka vnímána ještě stále jako jedna z těch levnějších a dělaných spíše "na oko". Opak je pravdou a my můžeme v portfoliu jejích produktů vnímat velmi mnoho zajímavých produktů, které svojí funkčností a promyšleností sahají někam do sféry "future of supplements". Výjimkou není ani Cellucor Beta BCAA - aminokyseliny, předtréninkovka nebo jejich kombinace?

Ač se tento suplement tváří jako BCAA, není tato jeho definice zcela správná. Jedná se totiž ne pouze o tyto větvené aminokyseliny, ale v jeho složení nalezneme také poměrně vysokou dávku beta-alaninu, aminokyseliny L-citrulin a také HICA. Tento metabolit aminokyseliny leucinu by měl zajišťovat výrazný nárůst svalové hmoty resp. zlepšovat celkový vliv produktu na nárůst svalové hmoty. Pohledem posledních dostupných materiálů je tato kyselina velmi zajímavá, a to hlavně v silových sportech.

Kam tedy tento produkt zařadit, je to něco na pomezí rozpustných aminokyselin a předtréninkovky. Osobně si dokážu představit, že bych na tomto udržel tréninkovou výkonnost. Občas se stane, že chodím trénovat až kolem osmé hodiny večerní. Není tedy divu, že pokud si dám předtréninkovku, nejsem schopen usnout ještě následujících šest hodin. Toto u Beta BCAA odpadá a kvalita spánku tím pádem netrpí.

Složení přípravku a účinné látky

Než se budeme zabývat funkčností produktu, podívejme se na jeho složení, které se vymyká klasické kategorii aminokyselinových produktů, stejně jako není klasickou předtréninkovkou. Podívejme se na množství účinných látek.


1 odměrka (11,5g)
L-Leucine 2,5 g
Citrulin malat 2 g
Beta Alanin 1,6 g
L-Isoleucin 1,25 g
L-Valin 1,25 g
A-Hydroxyisocaproic Acid (HICA)  0,75 g

Jak vidíte, největší objem v přípravku zaujímají větvené aminokyseliny BCAA. Tyto aminokyseliny zaujímají ve sportovní výživě své nepostradatelné místo, a to zejména díky své antikatabolické aktivitě, vlivu na regeneraci svalové hmoty a také díky tomu, že mohou sloužit jako energetický zdroj při dlouhodobě trvajících výkonech. Aminokyseliny jsou v poměru 2:1:1, ten se nezdá z hlediska vstřebávání aminokyselin nejvýhodnější, musíme však uvážit, že zde nalezneme i metabolity leucinu, které celkovou vstřebatelnost také ovlivňují.

Již jsem ji zde nakousl. O co jde, o největší "neznámou" tohoto produktu HICA. Jedná se o metabolit leucinu s názvem HICA (kyselina hydroxyisokapronová). Ta se v produktech sportovní výživy neobjevuje poprvé a můžeme říct, že uživatelé s ní např. v USA mají poměrně dobré zkušenosti. HICA je silným stimulátorem anabolické dráhy a je nezbytný pro přepis informace a vybuzení růstu svalové hmoty. Možná se ptáte, proč nesuplementovat samotný leucin. Ten se při orálním podání degraduje v játrech a není tak přímou cestou pro vznik HICA. HICA má navíc schopnost odbourávat metabolity vzniklé při katabolismu svalové hmoty, tím napomáhá lepší regeneraci a rychlejšímu nástupu anabolické odezvy. Dle dostupných studií se jako účinná dávka ukazuje nejlépe množství okolo 1,5 g denně.

Beta-alanin vede k vyšší syntéze carnosinu. Až ten má vliv na naše svaly a schopnosti podat výkon. Carnosin pomáhá stabilizovat pH svalů a zrychleně odplavuje vodíkové ionty, které jsou vydávány během cvičení. Naše tělo vyrovnává pH přirozeně, ale pokud se dostane pod určitou úroveň, není již organismu schopný odolávat a zhorší se schopnosti podat výkon. Právě tomuto stavu se pokouší zabránit suplementace beta-alaninem prostřednictvím přetvorby na carnosin. Koncentrace carnosinu v našem těle po suplementaci beta-alaninu roste. Výzkumy ukazují, že po 4 týdenní suplementaci beta-alaninem, se zvýšilo množství carnosinu v našem organismu o 42 – 65 %. Po 12 týdnech se koncentrace carnosinu zvýšila na 85 %. Tento stav již značně ovlivňuje náš výkon a schopnost budovat svalovou hmotu. Aktivují se tak systémy zodpovědné za růst svalů, svalovou vytrvalost, sílu a sytící schopnost našich svalů. Denní dávka potřebná ke zlepšení výkonu se pohybuje od 2 g výše.

Citrulin je neesenciální aminokyselina, o jejímž významu jako potravního doplňku se toho v poslední době dozvídáme stále více. Plní v těle mnohé důležité: je prekurzorem (předchůdcem) argininu, stimuluje uvolňování energie z ATP a posiluje imunitní systém. Díky své schopnosti měnit se v těle na arginin stimuluje uvolňování oxidu dusnatého NO, který rozšiřuje cévy, takže do svalů doputuje více výživných látek i kyslíku. Tímto pumpováním kyslíku a živin do svalů se další cestou zvýší přísun energie během cvičení. (Rozšiřování cév ovšem může pozitivně ovlivňovat i mužskou potenci.)

Cellucor Beta BCAA

Rozpustnost

U aminokyselinových produktů povětšinou již předem předpokládáme, že to s jejich rozpustností nebude zcela ideální. To se však u tohoto přípravku nestalo a po dvou až třech klepnutí šejkrem ani nepoznáte, že v produktu nějaké aminokyseliny byly. Rozpustnost tedy můžeme hodnotit kladně, stejně jako zanechávání sedimentu nebo usazování rozpuštěných složek na dně shakeru. Nedošlo k němu ve vysoké míře.

Chuť

Jsem na tyto přípravky vysazený. Mají poměrně drsou až radikální chuť, která mě osobně není moc příjemná. Nicméně chuť je individuálním rysem každého člověka. Nemůžu říct, že by mi vodní meloun nějak výrazně přirost k srdci. Na druhou stranu je to jeden z nejlepších vodních melounů co jsem kdy pil, a tak jsem na rozpacích. Zde je rozhodnutí na vás, zda nezvolíte některou z jiných příchutí. Osobně bych preferoval například citrón.

Cellucor Beta BCAA

Stravitelnost

V našem testu zkoušíme jak dávky takové, které budete běžně používat vy, jako koneční zákazníci. Tak i dávky větší, které jsou lehce "nadlimitní". A s jistotou mohu říct, že ani tyto vyšší dávky nezpůsobily nepříjemné trávící obtíže a neduhy. Jak by také mohly, vždyť se jedná o čisté aminokyseliny. Co by mělo být stravitelnějšího. Vy se pouze musíte srovnat s tím, že štípání beta-alaninu nebere konce. To však u tréninku dvakrát nevadí.

Účinnost a účinek

Jak hodnotit tento produkt z hlediska účinnosti. Jak jinak než opět velmi složitě, pro relevantní test by bylo potřeba delšího zkoušení. Nicméně při klasickém testu, kdy produkt zkloušíme v praxi 1-2 týdny, se tento přípravek osvědčil poměrně dobře. Snad lépe se mně osobně osvědčila kombinace Amino1 a předtréninkovky C4 Cellucor. Zde již však musíte mixovat dva produkty, Beta BCAA od Cellucoru kombinuje účinek a efekt obou zmíněných.

Verdikt a závěr

Povětšinou na tomto místě říkám, že je dobře, že tento produkt zavítal na český trh, a že stojí za to jej vyzkoušet. Budu se opakovat. To stejné platí i u Cellucor Beta BCAA, jejichž uplatnění bych viděl jak v klasické kulturistice, tak si tento produkt dokážu představit i u dívek, které nechtějí těžit právě z předtréninkovek a chtějí nějakou "lehčí" verzi. Právě toto a zároveň něco navíc splňuje Cellucor Beta BCAA. Jsem s títmo produktem spokojen a doporučuji jeho užití.

Beta BCAA Cellucor

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
Beta BCAA Cellucor

Složení: zajímavá a velmi použitelná kombinace

9/10

Chuť: sladší než by bylo nutné

7/10
Stravitelnost: bezproblémová
10/10
Účinnost: očekávaná a poměrně vysoká, klasická štípavost, napumpování svalů
9/10
Rozpustnost:  bezproblémů, minimální sediment
9/10
Poměr cena/užitná hodnota: cena odpovídající množství a kvalitě, vždy může být lepší
8/10
Celkem 8,6/10
silver award - musclepharm amino 1  
 
VÝHODY A NEVÝHODY
Beta BCAA Cellucor
Klady [ + ] Zápory [ - ]
+ kombinace účinných látek - chuť
+ 5 g BCAA na dávku - absence velkého balení
+ inovativní HICA - acesulfam
+ účinnost  
Cena na internetu: 640,- za 345 g

Cellucor logo

Děkujeme partnerskému aktin.cz za meteriály k recenzi.

Diskuze k článku