Křeče čas od času sužují každého sportovce, znají to zejména vytrvalostní sportovci, kteří se v určité fázi dostanou do takového stavu, kdy jejich svaly řeknou jednoduše dost. Stejně tak, ale křeče pocitují i návštěvníci posiloven. Jak se jim vyhnout a proč vlastně vznikají?
Proč mám křeče?
Nastupují náhle, často při sportu, po prochladnutí či dokonce v noci a způsobují prudkou několikaminutovou bolest. Příčina křečí se někdy nedá zjistit. Jindy je způsobují onemocnění cév, nervů, látkové výměny nebo nerovnováha vnitřních tekutin, vitamínů a minerálů. Křeče vznikající v důsledku cévního onemocnění:
Křeče vznikající v důsledku onemocnění nervů:
Křeče v důsledku nedostatku hořčíku:
Křeče v důsledku nedostatku vitamínu B, především vitamínu B6:
Křeče v důsledku nedostatku vitamínu E:
První pomoc při vzniku křečí: |
Křeč konkrétního svalu nebo svalové skupiny může být způsobena nahromaděním kyseliny mléčné při dlouhotrvající námaze. V první pomoci uvedeme sval to maximálního natažení, druhá osoba může sval masírovat. Osvědčilo se také podání lžičky kuchyňské soli. Pokud křeč odezní, není třeba lékařského ošetření, naopak neustávající křeč si kvůli bolesti zřejmě vynutí zásah záchranné služby. Obdobně toto platí pro křeče způsobené špatnou funkcí odpovídajícího nervu (např. při onemocnění páteře).
Celotělové (generalizované) křeče mohou být spojeny s mnoha různými onemocněními, především centrální nervové soustavy. Jedná se o epilepsii, cévní mozkovou příhodu, nádorová onemocnění, záchvaty hysterie, otravy, infekce (meningitida a tetanus), akutní ztráty minerálů, poruchy metabolismu vápníku a jiné. Jde vždy o závažný stav, ke kterému přivoláme ZS.
Známé jsou febrilní křeče u malých dětí, které souvisejí s horečnatým onemocněním. Pokud se nejedná o první příhodu a pediatr vybavil rodiče čípkem s obsahem diazepamu, lze tento čípek do konečníku podat a křeče v naprosté většině případů odezní. Opakující se stavy vyžadují umístění na dětském oddělení ke sledování.