Motivace jako zdroj energie?

Martin Křeček
Martin Křeček 18. 2. 2014
Uložit článek
Motivace jako zdroj energie?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co je vlastně motivace? Co nám dává, či naopak bere? Kde a jak se rodí a zaniká? Zda-li ji člověk potřebuje k životu? Pokud ano, proč? Pokud ne, proč ji někteří stále vyhledávají?

Motivace jako zdroj energie?

Ano, motivace je sama o sobě zahalena neuvěřitelným množstvím otázek. Existuje spousta knih, jenž na některé z nich odpovídají. Je také mnoho autorů, kteří se snaží nalézt odpovědi. Já jsem zatím jen „filosofem“, co neustále přemýšlí o motivaci ze všech úhlů pohledu. Hlavní mojí myšlenkou, spíše mými myšlenkami, je zdroj motivace a motivace v souvislosti s energií člověka. Také přemýšlím o důvodech jejího vyhledávání, ale tento článek nechci věnovat svým nekonečným úvahám. Prostě se s vámi chci podívat na pár „proměnných“ ohledně motivace a na závěr bych uvedl menší motivační příběh.

Co je to motivace?

Motivace je vnitřní nebo vnější faktor nebo soubor faktorů vedoucích k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.

Tohle je jedna z mnoha definic. Kdybych měl říci svými slovy, co je to motivace, znělo by to následovně: Motivace je vnitřní hlas (impuls), který nám pomáhá vykonat/nevykonat určitou činnost. Myslím, že tohle je krátké, stručné, ale dozajista výstižné. Ovšem co vyvolá ten impuls, který nám pomáhá?

U každého člověka je to něco jiného. Každý z nás má totiž jiné potřeby a jiné zvyky. Všichni (nebo aspoň většina z nás) si jdeme za jistými cíli. Cestou se musíme motivovat, abychom vydrželi a neodbočili z cesty. Ovšem kde stále brát motivaci?

Zdroje motivace

Motivaci můžeme načerpat úplně kdekoliv. Stačí se rozhlédnout kolem nás a nechat se nadchnout. Mnozí „fitnesáci“ a kulturisté se nechávají motivovat svými vzory a videi na internetu. Za vzor si můžeme vzít naprosto kohokoliv, například: svého otce; svého dědu; někoho z naší posilovny, kdo je větší než my; jakoukoliv osobnost vrcholového sportu atd. Co se týče videí, myslím není třeba komentáře.

Ovšem motivace se dá získat i z negativních vlivů. Například, když žijete v rodině, kde to vůbec nefunguje. Motivuje vás to k tvrdé práci za vidinou lepšího života a víte, čemu se chcete vyvarovat. Nebo v případě šikany. Spousta úspěšných lidí, je úspěšných právě díky tomu, že jako mladí byli šikanováni. A takto se dá jmenovat do nekonečna.

Já osobně mám několik zdrojů, protože kdyby nějaký selhal, hned ho můžu nahradit dalším. Tím nejdůležitějším jsou krátkodobé cíle. Já osobně je potřebuji, abych věděl proč dělám, to co dělám. Pokaždé když dosáhnu nějakého z nich, naplní mě pocit radosti a zadostiučinění a stanovím si ihned další. Poslední dosažený „mini“ cíl byl naprostou prkotinou. Šlo pouze o větší napumpování nohou během tréninku než kdykoliv předtím, a to o pouhé 2 cm. Tím jsem chtěl pouze poukázat na to, že motivovat se můžete opravdu čímkoliv a kdekoliv!

Na závěr jsem vám slíbil motivační příběh a nehodlám vás o něj ochudit. Ovšem nebudu jej vypisovat. Prostě a jednoduše vám ho doporučím. Kdo jste neviděli film „Pokojný bojovník“, podle autobiografické knihy Dana Millmana, rozhodně neváhejte a podívejte se! Kdyby někdo měl zájem, kniha se nečte vůbec špatně. Sám jsem viděl film a měl rozečtenou knihu, ale nedočetl jsem. Upřímně, tento příběh mě motivuje mnohem více než příběh samotného Arnolda. Jde pouze o moje vlastní pocity, ale vřele doporučuji! A ještě jeden film: Coach Carter, jenž je taktéž podle pravdivé události.

A na úplný závěr přikládám pár inspiračních videí.

Tohle video zná asi spousta z vás, ale i přesto ho sem dám. Zkrátka se mi líbí.

Jedno z nejznámějších motivačních videí.

A tohle je moje nejoblíbenější. Přesně z tohoto důvodu si nikdy předem neurčuji trasu běhu. Prostě vyběhnu a běžím kudy mě napadne. Až na rozcestích se rozhoduji kudy se dám. Doufám, že se vám bude líbit!

;

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________