Beta-alanin ve sportovní výživě

Jan Caha
Jan Caha před 6 lety
4 minuty čtení
Beta-alanin ve sportovní výživě

V poslední době se ve výživě uskutečnilo poměrně hodně nového. Jednou z těchto nových věcí je i látka s názvem beta-alanin. Namluvilo se o ní mnoho, ne všemi však zůstala tato látka pochopená. V tomto článku si dovolím trochu své vlastní intervence a řeknu, co si o dané látce myslím a jak ji já sám používám.

Beta-alanin ve sportovní výživě

Abych řekl pravdu  poprvé jsem se s beta-alaninem setkal při studiu na vysoké škole, kdy mi první přípravek právě s touto látkou dovezl jeden z předních odborníků na výživu v ČR Ing. Ivan Mach, Csc. Zkoušel jsem ji a nejprve si myslel, že mám nějakou alergickou reakci, svědění po celém těle a zarudnutí kůže, i to byl efekt první suplementace beta-alaninem společně s niacinem. Další produkty v té době na sebe nenechaly dlouho čekat a tak se dnes můžeme těšit z mnoha velmi zajímavých produktů právě s obsahem beta-alaninu.

Beta-alanin

Beta-alanin je neesenciální aminokyselina, která se přirozeně nachází ve spektru beta aminokyselin. Neměla by být zaměňována s aminokyselinou alanin, protože se jedná o jinou látku. Je klasifikována jako nebílkovinná aminokyselina. Chcete-li porozumět, jak funguje beta-alanin, musíte pochopit funkci carnosinu. Beta-alanin totiž vede k vyšší syntéze carnosinu. Až ten má vliv na naše svaly a schopnosti podat výkon. Carnosin pomáhá stabilizovat pH svalů a zrychleně odplavuje vodíkové ionty, které jsou vydávány během cvičení. Naše tělo vyrovnává pH přirozeně, ale pokud se dostane pod určitou úroveň (při tréninku), není již organismu schopný odolávat a zhorší se schopnosti podat výkon. Právě tomuto stavu se pokouší zabránit suplementace beta-alaninem prostřednictvím přetvorby na carnosin. Koncentrace carnosinu v našem těle po suplementaci beta-alaninu rapidně roste. Výzkumy ukazují, že po 4 týdenní suplementaci beta-alaninem, se zvýšilo množství carnosinu v našem organismu o 42 – 65 %. Po 12 týdnech se koncentrace carnosinu zvýšila na 85 %. Tento stav již značně ovlivňuje náš výkon a schopnost budovat svalovou hmotu.

 Beta-alanin je získáván z přírodních zdrojů, které obsahují dipeptidy s obsahem této aminokyseliny (carnosin, anserine,  balenine). Na tyto dipeptidy jsou bohaté následující zdroje bílkovin: kuřecí, vepřové a hovězí maso, ale i ryby. Samozřejmě pro sportovce je efektivnější řízená suplementace potravním doplňkem.

Suplementace beta-alaninem může mít tento efekt:

  • Zvýšení svalové síly
  • Zlepšení výkonu 
  • Zvýšení svalové hmoty
  • Zvýšení anaerobní vytrvalosti
  • Zvýšení aerobní vytrvalosti
  • Oddaluje svalovou únavu

Kolik beta alaninu? I zde se odehrála velmi bouřlivá diskuze a mnoho zkoušení. Od dávek v řádech mikrogramů jsme se dostali až k dávkám přesahujícím 5 gramovou dávku. Nyní jsme se ustálili na množství 2 g v jednorázové dávce, u kterých je patrný vliv na zlepšení sportovního výkonu ve své aktuální i chronické podobě.


Jendovo doporučení: "Nazval jsem svoje okénko trochu jinak než obvykle, nicméně i tak doufám, že pro vás bude dostatečně seriózní. Beta-alanin je pro mě osobně poměrně zvláštní věc, ještě jí dostatečně nerozumím a snad i nevěřím. Diskutuji s lékaři a kardiology o tom, zda nemůže být beta-alanin pro organismus škodlivý v kombinaci s látkami podporujícími vasodilataci. Ani oni nejsou jednotní. Ukáže tedy budoucnost. Já sám jej využívám před výkonem, lehké štípání po celém těle mě povzbuzuje minimálně k tomu, abych nestál během tréninku na místě a rychle spěl ke svému cíli. Dle mého, až mnoho sportovců v dnešní době spoléhá právě na podobné látky a zapomínají na bazální základy. Vraťte se k nim. U beta-alaninu používám právě 2-4 g denně."

beta-alanin

Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku