Fitness deníček

Aktin Redakce
Aktin Redakce 8. 5. 2014
Uložit článek
Fitness deníček

Dnes se chci zaměřit na, podle mého názoru, podceňovanou část života cvičenců. Schválně se zamyslete, jak často už jste někde četli o zapisování pokroků apod. Troufám si říct, že aspoň 95% trenérů, a nejen trenérů, ale i zkušenějších cvičenců, radí svému okolí, aby si dělalo poznámky, protože paměť si neuchová všechny informace. A teď, ruku na srdce! Zapisujete si? A pokud si již zapisujete, víte co všechno byste si měli zapisovat? Máte ponětí, proč je to tak podstatné?

Fitness deníček

Pojďme se nyní podívat na pár důvodů proč si dělat poznámky. Jakmile si řekneme proč, řekneme si také co. Vím, ze své zkušenosti, že i když si člověk dělá poznámky, tak je po dopsání deníčku jednoduše vyhodí. A pokud je nevyhodí, většinou při zpětném nahlédnutí nenajde údaje, které hledá. Nenajde je, protože si je jednoduše nezapsal. Tak pojďme se na to vrhnout!

Proč si zapisovat?

Tuhle otázku si na začátku každý položí. Já sám jsem si cca první dva roky cvičení nezapsal ani čárku. Po dvou letech jsem zjistil, že si nepamatuji kolik byla moje váha před začátkem mého cvičení. Najednou nebylo v mých silách si vybavit kolik opakování a cviků jsem dával. A tehdy jsem si řekl dost! Koupil jsem si deníček v pevném přebalu a začal jsem si zapisovat. Zprvu to byla pouze váha a cvičení. Jelikož mám v oblibě každých 4-6 týdnů měnit svůj cvičební plánek, přišlo mi zapisování opravdu vhod. Ale později mě přepadl pocit, že nestačí mít zaznamenáno pouze tyhle dva údaje. Začal jsem si připisovat i svoje pocity a dojmy z jednotlivých tréninkových plánků a mnohem víc dalších údajů.

Ovšem hlavním důvodem zapisování není jen zapomnětlivost, ale i motivace! Chodí mezi námi spousta lidí, kteří přestali navštěvovat posilovnu, protože zkrátka ztratili motivaci. A proč? Protože neměli svůj deníček! Takový deníček je neuvěřitelným zdrojem motivace! Pokud začnete ztrácet vůli jít dál, otevřete svůj deníček a zalistujte o několik stránek zpátky. Podívejte se na svoje výsledky, kterých jste od té doby dosáhli. Pokud tohle nebude dostatečný zdroj motivace, foťte se v průběhu svojí dlouhé cesty a porovnávejte fotky. Já sám bych bez mého deníčku už několikrát přestal, jelikož mě potkalo pár těžkých období a já ztratil důvod navštěvovat posilovnu. Ale moje poznámky mluvily jasnou řečí!

Co si zapisovat?

Už jsem to nakousl, ale nedokončil. Zde se musí porušit pravidlo „Méně je více“, protože čím více si napíšete, tím více důvodů pokračovat budete mít, až je budete hledat! Tak tedy co všechno si zapsat?

Cvičební plánek

Rozhodně si zapisujte co a jak cvičíte. Poznamenejte si počty opakování a sérií pro každý cvik zvlášť. Nezapomeňte uvádět délku přestávek mezi jednotlivými cviky.Váhy si připište také, protože nikdy nevíte, jaký impuls vás nakopne. Je dobré mít vše napsáno i pro větší koncentraci při cvičení. Člověk nemusí přemýšlet nad věcmi jako: co teď cvičit; jakou váhu si vzít; kolik opakování mám dělat apod.

Já osobně si váhy nepíši. Cvičím totiž podle pocitu. Dříve jsem „jel“ striktně počty opakování s napsanou váhou, ale dnes je tomu jinak. Víte, když přijdete do posilovny a necítíte se v plné síle, není dobré se přemáhat. Musíte poslouchat své tělo a podle toho cvičit. Proto přidávám dokud můžu a potom ubírám. Cítím se mnohem lépe po každém takovém tréninku, než po trénincích dříve, a zapisuji si pouze maximální váhy. Nesnažím se je zvyšovat co nejčastěji, ale občas se mrknu kolik jsem měl „maximálku“ na daný cvik, a když se cítím dobře a plný sil, zkouším ji překonat.

Je dobré vědět i jakým stylem člověk cvičil, nejen co cvičil, takže si připište i v jaké dny a kolikrát týdně cvičíte daný plánek, např.: 2+1; 3+1; Korte; 4x týdně apod.

Štefan HavlíkTělesná hmotnost + rozměry

Spousta lidí si zapisuje pouze hmotnost. I já si zapisuji pouze hmotnost, i když vím, že to nestačí. Ovšem hmotnost je jedním z údajů, které nesmějí chybět ve vašem deníčku. Doporučuji vám koupit si váhu, která umí vážit v librách, protože vaše záznamy budou mnohem přesnější. Je dobré zvážit se na začátku tréninkového plánku a na konci. Během něj se važte maximálně jednou týdně.

Co se týče zmiňovaných rozměrů, je dobré vědět jaké děláte pokroky v jednotlivých partiích. Pokud se fotíte, abyste mohli porovnávat fotky, je dobré přeměřit si jednotlivé partie ve stejnou dobu, kdy pořizujete své fotky pro pozdější porovnávání. Kromě obvodu bicepsů si změřte obvod hrudníku, pasu, stehen a třeba i lýtek.

Postřehy a zkušenosti

Tahle část je pro mě tou nejdůležitější! Zapisuji si zde všechny moje pocity, názory apod. Vždy, když si vymyslím nějaký nový trénink, jsem plný očekávání, jak bude nebo nebude účinný. Z toho důvodu si v průběhu celého plánku zapisuji, jak se cítím apod.

Dále jsem si nedávno začal zapisovat zkušenosti se suplementací. Zapíši si vždy značku a příchuť a svoje hodnocení. Hodnotím jak mi chutnal, ale hlavně jak jsem se po něm cítil. Je to pro mě docela užitečná pomůcka při rozhodování se, jaký suplement zvolit příště. Rád zkouším nové příchutě a značky, ale občas se spálím a těžko dopíjím zbytky proteinů.

Shrnutí

Rád bych zde uvedl v bodech co si zapisovat a potom i ty nejdůležitější důvody zapisování.

Co si zapsat:

 • Cvičební plánek (počty opakování, počty sérií, délku přestávek, váhy a cvičební dny)

 • Tělesná hmotnost (nejlépe v librách, protože jsou přesnější)

 • Rozměry (obvody jednotlivých partií)

 • Postřehy a zkušenosti (každý plánek a suplement si pamatovat nebudete, tak si pište)

Proč si zapisovat:

 • Výborný zdroj motivace

 • Snadné sledování pokroků

 • Výborný zdroj informací o chování vlastního těla

 • Souhrn informací o vámi již zkoušených suplementech

 • Hlavně své poznámky nevyhazujte!

Doufám, že vám tento článek aspoň trochu pomohl při rozhodování zda si zavést podobný deníček. Doufám, že i lidé, kteří si již svůj deníček vedou, zde naleznou inspiraci pro obohacení. Hodně zdaru a zlepšení!

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________