Stín jménem DOPING

Jan Caha
Jan Caha 8. 6. 2014
Uložit článek
Stín jménem DOPING

Řeknu vám popravdě, často jsem konfrontován s dopingem a jeho užíváním. Tato situace mne nebaví. Mnoho neznalých kulturistických odborníků tvrdí, že naturální kulturistika je spíše snahou o maximální ututlání použití dopingu a podvádění. Nechtějte být naivní. V kulturistice nejsou peníze, o to méně v naturální, lidé nejsou slavní ani příliš známí a ani nemají možnost ze svých výsledků na soutěži příliš profitovat. Není tedy důvod, aby podváděli. Pohybuji se na naturání scéně (na kulturistické scéně se snahou o potlačení užití dopingu) tak dlouho, že mohu otevřeně říct, že 99 % všech, kteří se našich závodu účastní, jsou opravdu celoživotně čistí a dělají naturální kulturistiku z přesvědčení. Dovolte mi tedy pár slov o dopingu.

Stín jménem DOPING

Doping a kulturistika, dvě slova s naprosto rozdílným významem, přesto tak úzce propojená a pro mnohé naprosto totožná. Když jsem přemýšlel nad tímto článkem, přemýšlel jsem také, proč tomu tak vlastně je, kde hledat viníky toho, že společnost opovrhuje kulturistikou, jakou bandou „nasteroidovaných“ monster, i nad tím jak tomuto profilu zabránit. Dovolte mi tedy, abych nejprve rozvinul malou polemiku, nebo snad úvahu nad tímto tématem a poté se až dobral ke konečným varováním, doporučením a informací, které, jak doufám, odradí každého mladého sportovce, který za dopingem a zejména pak za anabolickými hormony vidí slávu velkých svalů a růst svého ega.

Nejprve je nutné říct, že doping není roven anabolikům. To je častý mýtus, nad kterým se laická veřejnost neváhá ani rozmýšlet. Anabolické steroidy jsou podskupinou látek, které nazýváme dopingem. Tvoří tedy pouze jednu z částí nelegálně užívaných substancí, pro kulturistiku je však tato skupina, tou nejpodstatnější a nejvíce využívanou.

Proč tomu tak je?

Otázka je jednoduchá, účinek anabolických steroidů je jasný již z názvu. Jedná se o látky s anabolickou povahou, napomáhají tedy (v kulturistice) růstu svalové hmoty. Jedná se o uměle vytvořené substance, které suplují nebo napodobují lidské anabolické hormony. Nejčastěji je to pak mužský pohlavní hormon testosteron. Jistě vám není neznámá doba (muži), kdy jste byli ve svém mládí nabití testosteronem. Dívky před vámi nestíhali utíkat, a zátěže na tréninku, jakoby nevážili ani deko. Růst svalové hmoty je snadný, stejně jako udržení tělesného tuku na hezké „plážové“ hladině. Zkuste si ale představit přesně tady toto, a ještě to třeba zdvojnásobit, nebo dokonce ztrojnásobit. Jak se pak budete cítit, bude z vás král posilovny, vaše kůže bude praskat pod náporem nových přírůstků na svalové hmotě, budete pro vaše okolí (ve svých očích) atraktivnější, dokonce si dovolíte oslovit dívku, na kterou jste dříve pouze koukali. Ano přesně tak působí anabolické steroidy. Bohužel, zde vaše uvažování končí a povrchové vjemy jsou přeci lepší než ty, co jsou skryty. Co na tom, že se vám na zádech udělalo akné, které nepamatujete ani z puberty. Čert také vezmi fakt, že vám začíná žloutnout bělmo v očích a objevují se první vypadané vlasy. Stav, kdy jste prostě „pánem tvorstva“, tak jak jste si vždy přál, je přeci tak opojný. Co tímto krátkým příběhem chci říct. Do DOPINGU je velmi snadné spadnout, je proto tedy nutné zastavit projevy snahy o užívání anabolik již v začátku, nemyslet si, že použiju-li anabolika, budu ten nejlepší a nechat se unášet na pohádkách „zkušenějších“ kolegů z posilovny, kteří přece taky berou a jsou na oko zdraví. V případě dopingu a anabolik zvlášť totiž platí jedna poučka, pokud je jednou začneš brát, už se z nich budeš strašně těžko dostávat. A pokud se z nich dostaneš, chce to velké sebezapření, možná se dostaví i stavy úzkosti nebo deprese, takže se na to připrav.

Jaké jsou nejčastěji užívané látky v kulturistice?

Podívejte se na soutěžního kulturistu, co na něm vidíte. Je to hora svalů, která na sobě zdánlivě nemá žádný tuk. Takový je ideál kulturisty. Samozřejmostí je, že se všichni uživatelé zakázaných látek snaží, aby jejich postava byla alespoň podobná té, kterou vidí na obrázcích z profesionálních pódií a soutěží. Tomu odpovídá i výběr látek, které se zneužívají mezi kulturisty. Nejčastěji jsou to jak jinak než anabolika, tedy látky, které nahrazují lidské pohlavní hormony a látky, které mají vliv na růst svalové hmoty, na metabolismus a energetický obrat v organismu i na využívání tuku jako paliva pro pracující svaly. ANABOLIKA a PEPTIDOVÉ HORMONY jsou nejvyužívanější skupinou látek z dopingového seznamu v kulturistické praxi. Samozřejmostí je, že většina z těch (nebo alespoň doufám, že rekreačních sportovců užívajících anabolika není tolik), kteří používají anabolika, chce své nově získané svaly prezentovat na soutěžním pódiu. V tomto případě přichází na řadu látky, které jsou tzv. maskovací nebo látky, které pomáhají odvádět tekutinu z organismu a doslova „vysuší“ podkoží daného sportovce. Těmto látkám říkáme DIURETIKA. Velmi často používanou skupinou látek, a to zejména v předsoutěžní dietě se stávají STIMULANCIA. Možná si řeknete, že se jedná i o kategorii sportovní výživy, není tomu tak. Ve sportovní výživě můžeme použít určité stimulanty (povolené, bez negativních vedlejších účinku při standardním dávkování – např. kofein). STIMULANCIA mají podobný efekt, avšak o mnoho silnější v porovnání s legálními prostředky, od toho se také odvíjí jejich vliv na lidský organismus i vedlejší účinky.

Opět nechci tímto článkem změnit dějiny. To ani nejde a žádný z pisálků to ani nikdy nedokáže, nicméně chci poukázat na skutečnost, že doping v kulturistice jednoduše je. Fandíme profesionálům i když víme, že zde není ani jeden čistý sportovec. To je fakt, který je třeba si uvědomit a podívat se na svůj ideál z trochu jiného pohledu. A na závěr dodám, tento článek bude mít svoje pokračování.

Doping

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________