Činky versus stroje

Martin Křeček
Martin Křeček 18. 6. 2014
Uložit článek
Činky versus stroje

Opět zdravím naše čtenáře, dnes s často omílaným tématem, a to je: mám cvičit raději na strojích (kladkách) nebo s činkami (volnou váhou)? Dnes se vám pokusím nastínit, jak to vidím já.

Činky versus stroje

Tuhle otázku si po prvním příchodu do fitness centra položí každý začátečník. Docela pochopitelně půjde a vyzkouší si co nejvíce strojů, ne-li všechny. Není na tom nic špatného, aspoň člověk pozná, jaký stroj zabírá na jaký sval. Pokud se tohle opakuje celý první týden, lze to stále tolerovat. Pokud takovéto chování pokračuje i na dále, je potřeba zasáhnout. Nesmyslné přecházení od stroje ke stroji je pouhou ztrátou času. Vaše výsledky se budou dostavovat pomaleji a pomaleji a možná právě vaše neznalost zapříčiní i ztrátu motivace a konec vašich návštěv „fitka“.

V případě, že spadáte do téhle skupiny, nemusíte se ničeho děsit. Každé „fitko“ má svého trenéra, kterého můžete oslovit a on vám pomůže s prvními krůčky k vysnění postavě. Pokud se ovšem stydíte, a nechcete se nikoho na nic ptát, je tento článek přesně pro vás!

Činky (volná váha)

Obrovskou výhodou cvičení s volnou váhou je zapojení pomocných svalových vláken. Pokud cvičíte například bench-press na lavičce v zóně volné váhy děláte dobře. Vaše práce, kterou vykonává prsní svalstvo, totiž není pouze kontrolovaně spouštět a zase zvedat činku, která vás v případě selhání přimáčkne na lavičku. Současně totiž zapojujete i přední deltové svalstvo, nebo-li svaly ramen, které udržují činku v rovnováze. Tudíž při cvičení prsního svalstva dochází také k procvičení svalů ramen.

Ovšem tak jako má tohle cvičení své výhody, má také nevýhody. Jednou z hlavních nevýhod je náročnost některých technik. Na rozdíl od cvičení na strojích, se musíte soustředit i na správnou techniku, a to po celou dobu provádění cviku. Při nedodržení mohou nastat bolestivé problémy. Když si zase vezmu za příklad bench-press, nejčastějšími problémy bývá právě bolest ramen. Je to způsobeno jednak špatnou technikou, ale také velikostí odporu, který díky nezvládnuté technice pouze ubližuje vašemu tělu. Musíte si uvědomit, že nelze cvičit s velkými váhami, dokud nemáte dokonale zvládnutou techniku. Přetěžováním předních delt může docházet k bolestem ramenního kloubu, což může mít nepříjemné následky nejen při cvičení prsou a ramen, ale i během všedního života.

Stroje (kladky)

Abych zase začal kladným slovem, musím zmínit mnohem nižší náročnost technik. Díky konstrukci kladek, jasně danému místu pro cvičence a v neposledním místě i jasné dané dráze pohybu, je cvičení na kladkách mnohem bezpečnější a kontrolovanější. Pro vás, jako pro začátečníky, jsou kladky výbornou průpravou pro pozdější přechod na volnou váhu. Ovšem nechci tímhle říct, abyste cvičili pouze na strojích, spíše bych vám radil mít jeden cvik na danou partii s volnou váhou a další na nějakém vhodném stroji. Pro příklad se nádherně hodí prsní svalstvo. Všemi oblíbený bench-press je vhodné cvičit spíše s volnou váhou a jako další cvik může následovat peck-deck (rozpažování na stroji).

Jako u všeho, i zde máme jisté nevýhody. Pro mě je především obrovským problémem zaměření na jeden daný sval. Ano i to má své výhody, například v případě, že sval zaostává, se na něj můžeme plně soustředit a dát mu pořádně zabrat. Ovšem jak jsem výše zmiňoval striktně danou dráhu pohybu, zde ji musím zmínit znova, nejde totiž vždy o jasnou výhodu. Na mém oblíbeném příkladu, bench-pressu, lze krásně vidět důvod. Při cvičení na multipressu nemusíte zapojovat deltové svalstvo pro stabilizaci činky, protože to zde za vás vykonávají pomocné osy. Ovšem tyhle pomocné osy určuji přesnou dráhu pohybu, která není naprosto přirozená pro ramenní kloub. Zase to může vést k bolestem a jistým omezením.

Další plusy/mínusy

Další výhodou strojů oproti volným vahám je snadnější „nakládání“. Na stroji pouze vytáhnete a posunete železný kolík podle potřeby, kdežto například při dřepech (ať tu nemáme pořád ten bech) musíte nosit kotouče ke kleci a po docvičení je zase odnášet na své místo.

Člověk někdy přijde do posilovny a není zcela ve své kůži. Tehdy nastupují na scénu právě naše stroje. Díky menší náročnosti na techniku jsou mnohdy výborným zpestřením našeho tréninku. Díky nim lze kvalitně odcvičit i přes jistou únavu. Tenhle fakt je bohužel často přehlížený.

Ovšem kvalitní výpady nenahradí žádný stroj. Shyby na hrazdě? Ano existuje „mašinka“, co dopomáhá, ale pořádné shyby s vlastní vahou jsou nenahraditelné. Žádný cvik nenapumpuje prsa jako procítěné kliky s vlastní vahou. Bicepsové zdvihy velké činky jsou taktéž jedinečné a nenahraditelné.

V neposlední řadě chci uvést výhodu „cheatingu“ („podvádění“). Tahle zavrhovaná a odsuzovaná metoda, kterou vidíte hlavně ve videích předních kulturistů, umí napumpovat nejen vaše bicepsy a tricepsy, ale také velké svalové partie. Tímto vás nechci nabádat k provádění „cheatingu“, ale upřímně jej sám zařazuji ke konci posledních dvou sérií, kdy dochází síly. Je to úžasný pocit, když odhodíte činku s pocitem totálního napumpování svalů.

Shrnutí

Já osobně preferuji cvičení s volnou váhou. Ideálním základem každého tréninkového „splitu“ jsou cviky s volnou váhou, jako jsou například dřepy, mrtvý tah (lze nahradit přítahy T-osy či přítahy velké činky v předklonu) a bench-press (ať už s velkou osou nebo s jednoručními činkami). Dále tlaky na ramena ve stoje i v sedě, s velkou osou i s „jednoručkami“. A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Zkrátka tím chci říct, že podle mého názoru, pokud toužíte po pořádném procvičení a procítění svalstva, následované kvalitním nárůstem, jsou pro vás ideální volbou cviky s volnou váhou. Ano existují metody předunavení svlastva, kde lze kvalitně využít práci na strojích, ale to sem nebudu motat.

Pokud byste byli mými klienty a já vaším trenérem, sestavil bych vám tréninkový plánek, skládající se ze 70% ze cviků prováděných mimo stroje.

A co vy? Preferujete stroje nebo naopak?

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________