Parazité kolem/v nás I.

Jan Caha
Jan Caha 1. 7. 2014
Uložit článek
Parazité kolem/v nás I.

Existují témata, o kterých nemá většina lidí problém se bavit, jako je třeba politika, nebo sport. Ale jsou tu také témata, o kterých si se svým kamarádem u kávy pravděpodobně nepopovídáte. Píšu tuto sérii článků o parazitech, a přemýšlím, kolik lidí osloví, kolik jich obrátí oči v sloup, a kolika čtenářům se obrátí žaludek. Autorem je Jakub Kalus.

Parazité kolem/v nás I.

Je mi jasné, že to nebudou články zaměřeny na širokou skupinu lidí, ale ty, které zajímá jejich obecné zdraví, případně se rádi dozvídají nové věci, snad osloví. Pokusím se podat informace co nejvěrněji, popsat děje tak, jak skutečně jsou, ale zároveň nechci, aby jste ztratili chuť k jídlu na další týden, a proto k tomuto článku nepřidávám obrázky chorob, a některé choroby jen tak „naťuknu“, a věřím, že ti, kteří budou bažit po dalších informacích, si je dohledají na vlastní pěst. V prvním článku této série se společně podíváme na to, co to vlastně parazitismus je, jaké mohou být jeho dopady, a následně se podíváme na první skupinu parazitů. Rozhodl jsem se v prvním dílu popsat parazity, kteří se do hostitele dostávají alimentárně, což znamená potravou, případně vodou, a kteří se zároveň vyskytují v západní civilizaci.

Parazitismus- obecná charakteristika

Parazité jsou živé organismy, které profitují z jiného, většího organismu. Parazit se může konečného hostitele dostat buď přímo (monoxenní), nebo s pomocí mezihostitele (heteroxenní), případně s pomocí vektora (přenašeč). Může se živit tkáněmi hostitele, případně přijímat jeho potravu. Parazity také můžeme dělit na ektoparazity (blechy), kteří napadají hostitele z vnějšku, a endoparazity (tasemnice), kteří organismus napadají zevnitř. Parazit při své cestě za úspěchem musí překonat překážky, jako je fyzikálně-chemické prostředí hostitele (pH, teplota), musí se správně přichytit, naučit se přijímat výživu atd. Jakmile ale tyto překážky překoná, má v podstatě vyhráno. Představte si, že celý život sedíte ve vyhřátém pokoji, a někdo vám neustále nosí jídlo. Asi tak by se dal popsat život parazitů, případně několika vyvolených vrcholných kulturistů. Největší problém pro tyto parazity představuje přesun do jiného hostitele.


Pojďmě se nyní podívat na jednotlivé zástupce, a říct si, co způsobují, a jak se jim co nejlépe vyhnout.

Toxoplasma gondii
Jedná se o střevní kokcidii, která se vyskytuje hlavně u koček.

K nákaze člověka dojde zpravidla následujícím způsobem: Mezihostitel (hlodavec, pták) pozře oocystu (průvodce nákazy), po nějáké době se díky dalším dějům oocysty stává mezihostitel infekční pro další hostitele, a jak všichni dobře víme, kočky loví rády. V tomto hostiteli se tvoří tkáňové cysty v mozku a svalovině, a tvoří se další oocysty, které jsou vylučovány s výkaly. Celý cyklus buď pokračuje dalším nakažením hlodavce, dalších zvířat, nebo člověka. Člověk se nakazí buď pozřením nedovařeného masa (pokud se toxoplasmou nakazila třeba kráva), pozření potravy, u které došlo ke kontaktu s kontaminovaným masem (neumyté nože), pozřením neumyté zeleniny, případně kontaktem s kočičími výkaly (děti hrající si v písku, čištění kočičího záchodu, polknutí hlíny při práci na zahradě). Onemocnění způsobené tímto parazitem se nazývá toxoplasmosa, a u zdravého člověka probíhá zpravidla bez příznaků. Problém ovšem nastává u lidí s oslabenou imunutou (HIV, po transplantaci), a těhotných žen, zde hrozí největší nebezpečí narozeným dětem (žena nemusí mít žádné příznaky). Pokud žena byla toxoplasmou napadena před těhotenstvím, její dítě proti ní bude chráněno protilátkami, pokud se ale žena nakazí v průběhu těhotenství, může celá situace skončit fatálně pro dítě (potrat, poškození nervů, očí, hydrocephalus).


Jak se tedy tomuto nebezpečnému parazitovi vyhnout?

 • Vždy dovařit maso. Umývat si ruce, důkladně propláchnout zeleninu a ovoce před požitím.
 • Umývat nástroje, které přišly do kontaktu s masem, a nepoužívat je na jiné potraviny.
 • V těhotenství si nepořizovat novou kočku, případně stávající nepouštět ven. Vyhnout se čištění kočičího záchodu, případně používat gumové rukavice, a nejlépe je použít i při práci na zahradě.
 • V rozvojových zemích pít převařenou, nebo balenou vodu, toxoplasma není zahubena dezinfekcí chlorem.


Giardia duodenalis (lablie střevní)

Parazit, který se přichycuje na střevní stěnu, po namnožení pokrývá celý klk, a způsobuje průjmy, malabsorpci živin, a v tucích rozpustných vitaminů A,D,E,K, bolesti  břicha, zvracení, ve stolici se objevuje hlen, tato nemoc se nazývá giardiosa.

Člověk se nakazí pozřením kontaminované vody, případně neumytou potravou, nebo sexuálním stykem. Giardosa vymizí sama, ale projevy této nepříjemné nemoci mohou přetrvávat i roky. V ČR je zaznamenáno okolo 400 případů za rok. Větší nebezpečí hrozí v místech se slabou hygienou, nebo na místech, kde se shlukuje velký počet lidí (jídelny ve školách).

Enterobius vermicularis (roup dětský)
K infekci opět dochází vlivem špatné hygieny, parazit přežívá v tlustém a slepém střevě. V noci samička klade vajíčka v okolí análního otvoru, což nutí postiženého ke škrábání. Může dojít k reinfekci, pokud se dítě dostane do kontaktu se svými rukami. Projevy nemoci jsou: poruchy trávení, bolesti břicha. Snadná léčba.

Ascaris Lumbricoides (škrkavka dětská)
Český název nám naznačuje, která skupina obyvatel je tímto parazitem nejvíce postižena. Ano, jsou to děti, a to proto, že jim hygienické návyky toho ještě moc neříkají. Člověk se nakazí pozřením infekčního vajíčka s larvou, která se po pozření dostává do žaludku, odkud dále putuje do krevního oběhu. Krevním oběhem se larva dostane do plic, vyvolá kašel, vykašlání hlenu, který po spolknutí putuje opět do žaludku. V poslední fázi nákazy se larvy dostávají do tenkého střeva, kde dospívají, a dožívají se 1-2 let. Toto onemocnění může ve střevech vyvolat průjem, krvácení, záněty, neprůchodnost střev, v plicní fázi poté kašel, či embolii.


Minoritní onemocnění v ČR:

Tasemnice- hymenolepis nana, hymenolepis diminuta, taenia saginata (hovězí maso- tatarák), taenia solium (vepřové maso)- vyhýbat se tepelně neupravenému masu, a masu s boubelem, mýt si ruce před jídlem, a po defekaci. Příznaky: bolest hlavy, bledost, únava, průjmy, bolest břicha.

Dříve tisíce případů, nyní skoro vymizely.

Doufám, že jsem se vám tímto článkem nezprotivil. V podstatě v těchto případech stačí dodržovat základní hygienické návyky, a všechno by mělo být v pořádku. V dalším díle se podíváme na parazity, vyskytující se na našem území, kteří se k nám dostávají jinak, než potravou.

Přeji pěkný den.

Autor: Jakub Kalus
 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________