3 tipy, jak si udržet optimální hladinu vitaminu D v průběhu zimy

8. 2. 2022
Komentáře
3 tipy, jak si udržet optimální hladinu vitaminu D v průběhu zimy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Méně než 1 % dospělé populace v ČR pokryje ze stravy svoji potřebu vitaminu D

  • Problém se ještě zhoršuje v zimě, kdy nejsme dostatečně vystavováni slunečnímu záření

  • Vitamin D je přitom pro náš organismus a zdraví zcela zásadní

V zimních měsících jsme značně ochuzeni o přirozený přísun vitaminu D, jehož adekvátní příjem kromě silné obranyschopnosti napomáhá také dalším oblastem sportovního výkonu. Pozdní východ slunce, brzké stmívání a věčně zatažené nebe nám dávají jen minimální šance k získání tohoto vitaminu nejběžnějším způsobem, tedy vystavením se slunci. Už tak mizerné příležitosti snižuje i při prosluněných dnech v období zimy nízká intenzita UV paprsků. 

V dnešním článku se proto podíváme na to, proč je vitamin D nezbytný a jak ho efektivně doplňovat.

Nezbytný vitamin pro lidské tělo 

Proč tedy potřebujeme mít dostatečný příjem vitaminu D? Sehrává totiž důležitou roli v posílení a udržení těchto funkcí lidského organismu:

  • Imunitní systém
  • Mentální stav
  • Hustota kostí
  • Funkce nervové soustavy
  • Regenerace poškozeného svalstva
  • Vstřebávání vápníku

Určitě mi dáte za pravdu, že všech 6 zmíněných bodů má nezanedbatelný vliv pro pravidelné podávání kvalitních výkonů ve sportu i mimo něj. Než se dostaneme k tipům pro dosažení optimální hladiny vitaminu D v těle během zimy, zaměřme se na adekvátní množství denního příjmu.

Doporučený denní příjem vitaminu D 

Musíme zdůraznit, že neexistuje jednostranný názor odborníků na optimální denní dávku tohoto vitaminu. Pro nesportující populaci se pohybuje okolo 800 IU (mezinárodní jednotka) denně. U sportovců se jedná o podstatně vyšší hodnoty, kdy se doporučený denní příjem vitamínu D může pohybovat až do rozmezí 2 000 IU až 10 000 IU. Zde záleží jak na pravidelnosti a intenzitě tréninkových jednotek, tak na ročním období, které právě probíhá.

Souhrnem více vědeckých studií ve sportovním odvětví je doporučení pro příjem této látky až do 4 000–5 000 IU denně. V zimě se pak mohou tyto hodnoty vyšplhat až na 10 000 IU, nicméně tak vysoké denní množství platí především pro profesionální sportovce, kteří trénují (někdy i dvoufázově) každý den. 

Profesionální sportovci přijímají tak vysoké hodnoty nejen kvůli robustnější imunitě. Vitamin D má totiž vliv i na svalovou sílu, především pak na svalová vlákna 2. typu. Ty jsou zodpovědné za dynamické pohyby, proto při vyšších dávkách suplementace tímto vitaminem můžeme očekávat zvednutí vyšších vah při různých cvicích, zrychlení sprintu, zlepšení výskoku apod. 

obrázek z gettyimages.com

Jak si udržet optimální hladinu vitaminu D? 

1. Dbejte na příjem vitaminu D z potravy

Na rozdíl od ostatních vitaminů a minerálních látek se nachází vitamin D v pouze malé skupině potravin, a proto je jeho příjem ze stravy poněkud obtížnější. To však rozhodně neznamená, že nejsou tyto potraviny běžně dostupné. Mezi potraviny bohaté na vitamin D spadá:

  • Duhový pstruh (635 IU na 100 g)
  • Losos (526 IU na 100 g)
  • Olej z tresčích jater (448 IU v čajové lžičce)
  • Vaječné žloutky (37 IU v jedné porci)
  • Obohacené mléko (120 IU v jednom hrnku)
  • Obohacené ovesné vločky (80 IU v jedné porci)
  • Sádlo (102 IU na 100 g)
  • Sušené houby vystavené UV záření – například Shiitake (366 IU v ½ hrnku)

Pokud se zamyslíte nad tím, jak vypadá jídelníček průměrného Čecha, snadno pochopíte, proč pouhé jedno procenta obyvatelstva ČR má adekvátní příjem vitaminu D ze stravy

2. Pomozte si suplementací

Jak sami vidíte, získání doporučeného denního příjmu vitaminu D pouze ze stravy je poměrně těžkým úkolem. Snažte se tedy upravit jídelníček tak, aby v něm byly obsaženy ryby a další pokrmy bohaté na vitamin D. Nicméně pro dosáhnutí optimálních hladin tohoto vitaminu bychom měli minimálně v období zimy zvážit doplnění pomocí suplementace. Konzumaci těchto doplňků stravy i v měsících s vyšším výskytem slunečního svitu by měli zvážit především ti sportovci, kteří absolvují většinu tréninkových jednotek v hale či posilovně. 

Při výběru kapslí, tabletek či oleje s vitaminem D dbejte na složení takových výrobků. Ty by měly obsahovat pouze účinné látky, bez žádných sladidel či chemických aditiv. Dále upřednostňujte vitamin D3 před vitaminem D2. Některé doplňky stravy s vitaminem D jsou obohaceny o vitamin K2. Tyto dva vitamíny se vzájemně podporují a společně vytvářejí synergický efekt.

3. Využijte každé slunečné chvilky

I přesto, že v těchto dnech často jen marně hledáme jediný paprsek na obloze, pokuste se využít každé příležitosti, kdy vyleze slunce zpoza mraků a vyjděte ven. Díky jinému úhlu dopadu paprsků a zahalení oblečením získáte pouze zlomek vitaminu D oproti teplejším měsícům, avšak třeba i hodinová procházka dokáže pomoct při snažení o udržení optimální hladiny této látky v lidském organismu.

Ještě větších benefitů můžete dosáhnout při turistice či jiných sportovních aktivitách v horských oblastech. Ve vyšších nadmořských výškách totiž dosahuje UV index (stupnice pro měření UV záření) větších hodnot. Ovšem s vystavováním těla slunečním paprskům v horách buďte opatrní! S vyšším UV indexem totiž také roste riziko spálení kůže.

Co si z toho vzít?

Vitamin D má zásadní vliv na obranyschopnost, a řadí se tak mezi nejdůležitější mikronutrienty. Přesto se bavíme o nedostatkovém vitaminu pro většinu světové populace. Jeho hlavním zdrojem jsou sluneční paprsky, kterých si bohužel v zimě mnoho neužijeme. Proto doporučujeme minimálně v tomto období suplementaci a zvýšený příjem potravin obsahujících vitamin D.

Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Všichni tak nějak víme, že bychom se měli snažit mít v životě co nejvíce přirozeného světla. Jak ale konkrétně působí na naše zdraví a jak si ho zajistit i v (pod)zimních měsících?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!