Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

8 zásadních chyb, kvůli kterým nerostete

Jan Caha
Jan Caha 28. 8. 2014
8 zásadních chyb, kvůli kterým nerostete

Budování, budování a ještě jednou budování. Slovo, kterým se v kulturistice i fitness věnuje opravdu mnoho energie, textů i videí. Dnes tomu nebude jinak a my se podíváme na ty hlavní důvody, proč opravdu nerostete.

8 zásadních chyb, kvůli kterým nerostete

Doslova magické slovní spojení "svalový růst" zanechává mnoho emocí v mnoha mladých i zkušených sportovcích. Není divu, kdo by nechtěl růst jako z vody, a kdo by také chtěl trávit hodiny a hodiny hledáním té správné cesty za lepším svalovým růstem. Ale nehledejte ve svalovém růstu vědu, stejně jako všechny oblasti života, i svalový růst má svoje velmi jednoduché pravidla, která se ve své důležitosti řídí jedním a podstatným bodem - vaší myslí. Dnes se společně podívejme na osm základních chyb, které ve svém tréninku a výživě děláte.

Chyba 1. Příliš mnoho suplementů

Viděl jsem spoustu mladíků, kteří věnují suplementům až příliš velikou pozornost. Zamyslete se ale, doplňky stravy dostaly svůj název z nějakého důvodu. Tím je právě jejich doplňující funkce, nic jiného. Doplňky stravy jsou dobrým pomocníkem pro vaši hubnoucí dietu i pro nabírání hmotnosti. Neměly by ale nikdy být tím hlavním, na co se budete přehnaně upínat jen proto, že máte o jejich funkčnosti zkreslené představy.

Pokud opravdu vybíráte suplementy a nevíte si s nimi zcela rady, investujte do těch, které mají smysl. Nakupte kvalitní proteinový přípravek, kreatinový suplement, jednoduchý cukr po tréninku a aminokyseliny. To je vše, co vám bude ve vašem plánu pro budování stačit

Chyba 2. Mnoho tréninku a intenzity

Cvičenci stráví opravdu mnoho času řešením toho, zda by měli trénovat více, zda by měli ještě více přidat na intenzitě nebo zda mají ještě více přidat na objemu tréninku. Móda posledních let, která hovoří o tom, že více znamená lépe, není úplně šťastná. O to více, že ji praktikují zejména mladí a nezkušení sportovci.

Tréninkové působení v posilovně vyvolává ve svalech malé trhlinky, které je nutno opravit. To se děje právě mimo posilovnu, kdy nám dostatek stravy dodává impulz k tomu, abychom dokázali narůst na svalové hmotě a aby se tato hmota dokázala opravit. Pokud chcete, aby vaše svaly byly větší a pevnější, musíte je nechat, aby se opravily a až následně je můžete opět zatížit.

Chyba 3. Následujete svůj vzor

Mnoho z nás má jasný cíl, jak by chtěl vypadat. Možná je to váš známý, trenér z posilovny nebo profesionální bodybuilder. I přes to, že je dobré mít jasný cíl, ať už je to jakékoliv podobě, neměli byste jej slepě následovat. Začínající cvičenci dělají jednu velkou chybu. Slepě kopírují často velmi nadsazené tréninky svých idolů a samozřejmě, že na nich nerostou. Myslete na to, že i tito kulturisté měli svoje začátky, ve kterých jistě netrénovali tak, jako na vrcholu své kariéry. Inspirujte se tedy raději sportovci, kteří na tom byli nedávno podobně jako vy. Jejich tréninkový program pro vás bude daleko přínosnější.

Vždy si v tréninku stanovujte realistické cíle a dívejte se na to, kam až jste schopni se dostat z aktuální pozice v reálném časovém úseku. Za těchto podmínek se vám bude vždy pracovat lépe.

Chyba 4. Konzumujete příliš mnoho čistých kalorií

Často jsem se setkal s mladými chlapci, kteří mi říkali, jak kvalitně jedí. Přitom ale pořádně nenabírali a byli stále hubení. Byli na konci svých sil a nevěděli si rady. Pokud jsme se ale společně podívali na jejich jídelníček, zjistili jsme, že jedí kvalitně, někdy až příliš. Ke snídani si dávali vaječné bílky s ovesnou kaší, ke svačinám proteinový shake, k obědu a večeři pak kuřecí maso s rýží. Jejich aktuální dieta se příliš nelišila od té, kterou běžně využívali i v dietním období.

Samozřejmě, neradím vám, abyste se v dietě začali cpát pizzou, uzeninami nebo fast foodem. Nicméně lehké uvolnění vaší striktní diety pomůže svalovému růstu. Pro něj potřebujete zejména dostatek energie, a to včetně energie z tuků. Jednou nebo dvakrát za týden tedy vůbec nevadí, pokud sáhnete na potraviny, které na sobě nenesou nápis "dietní". Uvažujte o tom,  a váš jídelníček i život budou pestřejší.

Chyba 5. Kopírujete profesionální tréninky

Už jsem o tom mluvil zlehka v jednom z odstavců. Nyní se k tématu profesionálních sportovců vrátím ještě jednou. Pokud si chcete vzít příklad z těchto TOP sportovců, docela jistě to povede k vašemu přetrénovaní. Tito lidé za sebou mají mnoho hodin tréninku, za jejich zády stojí lékaři, sparingové, trenéři i dietní poradci. Jsou adaptováni na mnohem vyšší úroveň fyzické zátěže a mají mnohem lepší regeneraci. Nekopírujte je!

Chyba 6. Mnoho tréninkových změn

Změna tréninku je důležitá, nicméně byste ji neměli dělat při každé návštěvě posilovny. Proč? Jak chcete zjistit, co na vás opravdu funguje, když tomu nedáte alespoň malou šanci na projevení.

Pokud plánujete tréninkovou změnu, uvažujte nad tím, kolik variant a možností v tréninku máte. Nemusíte pracovat pouze s cviky a tréninkovým rozdělením partií. Vaše tréninková změna se může odehrávat na úrovni změny počtu sérií nebo opakování. Stejně jako na tom, jakou hmotnost a tedy i intenzitu tréninku zařadíte. Velmi dobrou proměnnou je také délka odpočinkové pauzy.

Ideálně by váš tréninkový plán měl trvat alespoň jeden měsíc. Po tomto měsíci se na něj kriticky podívejte a zhodnoťte, jaké výsledky vám přinesl. Pokud jste nabrali hmotu přesně tam, kde jste chtěli. Je ideálem a můžete v něm pokračovat. Pokud naopak stagnujete nebo jste hmotnost snížili. Upusťte od něj a udělejte změnu.

Chyba 7. Posloucháte příliš druhé

Ano, rady jsou důležité. Vždy ale myslete na to, že vaše tělo nezná nikdo lépe, než vy. Proto pokud dostanete od někoho radu a nejste si jí zcela jisti, ověřte si ji. "Jíš příliš málo" nebo "Necvič ty paže tak často". I já jsem slýchával mnohé hlasy, vybral jsem si ale ty, které měly svoji váhu. Ty ostatní jsem směle pouštěl jedním uchem tam a druhým zase ven. Vy jste přeci svým nejlepším rádcem.

Chyba 8. Zvedáte příliš těžkou váhu

Opět bychom se na tento bod mohli podívat ze dvou pohledů. Těžká hmotnost činky je potřebná pro dostatečný stimul pro svalovou hmotu a následný růst. Nicméně i tato hmotnost musí být doopravdy zvládnutelná tak, abyste se pod ní nelámali. Pokud bude vaše činka až příliš těžká, vaše technika i pohybová soustava budou trpět a vy si tak hrajete se zraněním.

Zamyslete se nad těmito body. Pokud je dokážete odstranit, budete docela jistě prosperovat a váš trénink se posune zase o kus dále.

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________