Nepřecpáváte se bílkovinami?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 16. 9. 2014
Uložit článek
Nepřecpáváte se bílkovinami?

Zatímco většina běžné (netrénující) populace se přecpává hlavně sacharidy, spousta lidí trénujících v posilovnách to zase přehání s bílkovinami. Hodně diet je čert ví proč založených na radikálním snížení příjmu sacharidů a současném využití bílkovin jako hlavního zdroje energie.

Nepřecpáváte se bílkovinami?

Svou roli jistě sehrává i marketing výrobců doplňků stravy, motivující k užívání proteinových přípravků. Jistě, bílkoviny jsou nezbytné pro budování a udržení svalové hmoty, ale všeho moc škodí. Dlouhodobý nadměrný příjem bílkovin vede až k nezvratnému poškození nejcitlivější části ledvin - ledvinných glomerulů ("klubíček"). V důsledku toho dochází k narušení filtrace a bílkoviny se dostávají do moče. V extrémním případě to může vést až k chronické ledvinné nedostatečnosti, která může vyústit až do nutnosti dialýzy či transplantace ledvin. Nedávné studie také dokazují, že nadměrný konzum živočišných bílkovin poškozuje sliznici střeva.

Tělo každého z nás je jiné a má jinou schopnost zpracovat bílkoviny. Ta se navíc bude lišit podle aktuálního tréninku a zdravotního stavu jedince. Obecná doporučení ohledně příjmu bílkovin tedy můžou posloužit jako užitečné vodítko, ale rozhodně je bezpečnější si ověřit, jak na dané množství reaguje právě VAŠE tělo. Nejjednodušším způsobem je použít diagnostické proužky pro analýzu moče (např. HexaPHAN), které jsou k sehnání v lékárnách.

Jak analýzu provést? Hned při prvním ranním močení "odčůrejte" trochu do mísy a pak odeberte vzorek do čisté nádoby. Do té pak namočte na několik sekund diagnostický proužek, vytáhněte jej, počkejte cca 60 sekund a potom jej porovnejte se stupnicí na obalu. V ideálním případě by měly být všechny hodnoty v normálu/negativní. A když nejsou? Např. při použití proužků HexaPHAN můžete odhalit následující:

Bílkoviny - ty zkrátka nemají v moči co dělat! Pokud vyjdou pozitivní, jasně to ukazuje, že vaše tělo není schopno zpracovat množství bílkovin, které přijímáte. Snižte jejich příjem a test opakujte zhruba po týdnu. Pokud ani po úpravách jídelníčku z moči nevymizí, navštivte lékaře.

 • Glukóza - ta též nemá v moči co dělat. Je-li pozitivní, situace vyžaduje odborné vyšetření.
 • Ketony - sledují se hlavně u diabetiků, na tomto místě nebudeme víc rozebírat.
 • Urobilinogen - signalizuje poškození jater.
 • Krev - nejčastěji souvisí se záněty močových cest (pozn.: u žen v období menstruace je přítomnost krve v moči normální :-)).

Analýza moči pomocí diagnostických proužků je velice jednoduchým a užitečným nástrojem nejen k ohlídání přiměřeného množství bílkovin ve stravě. Pokud si je pořídíte, můžete ji provádět sami. Chcete-li jen jednorázové vyšetření, váš lékař vám jej určitě provede. Přesnější metodou je pak laboratorní vyšetření moči. O tom zase někdy příště.

Diagnostické proužky

Autorem článku je Petr Juriga - závodník a komentátor v naturální kulturistice. Jeho fanpage nalezete zde.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________