Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Milan Šádek: „čekám na rozhodnutí o profi kartě“

Jan Caha
Jan Caha 16. 10. 2014
Milan Šádek: „čekám na rozhodnutí o profi kartě“

Milan Šádek je sportovec, kterého vám nemusím dlouze představovat. Tento sportovec získal letos svůj prozatím nejcennější titul, a sice za kategorie do 100 kg na amatérské Olympii. Plně se tak zařadil mezi evropskou kulturistickou špičku. Postoupil tak k dalšímu levelu, a sice ke snaze o profesionální kartu. Jak se má nyní a jaké jsou jeho další plány do sezóny 2015? Podívejte se v našem rozhovoru.

Milan Šádek: „čekám na rozhodnutí o profi kartě“

Máš za sebou amatérskou Olympii s vítězstvím v kategorii do 100 kg. Co se událo po ní v pracovním životě. Jaké jsou u tebe změny? Jsi v Praze nebo tam plánuješ opět přechod?

Těsně před Olympií, nebo spíše dva měsíce před ní jsem přestal pracovat, tak abych se mohl naplno věnovat přípravě. Mohl jsem jí tak věnovat všechnu energii. Když si to navíc zpětně promítám, tak bych ani nebyl schopen pracovat. Všechnu energii jsem nechal ve fitku a skoro jsem nebyl schopen si ani nachystat jídlo. Po soutěži jsem měl spoustu seminářů. Měl jsem velkou šňůru po Slovensku, v podstatě jsem tam několikrát trávil třeba celý týden, kdy jsem absolvoval semináře. Byl jsem pořád někde rozlítaný. To samozřejmě nebylo ideální období pro to pracovat. Jak se to však uklidnilo, trochu se mi změnil osobní život. Takže teď aktuálně řeším stěhování do Prahy. Nedaří se mi tam už několik týdnů ale nic sehnat, takže další otázkou zůstává jestli  zůstat ve Zlíně nebo jestli rozhodně půjdu do Prahy. Ceny nájmů jsou tam poměrně vysoké a ta úroveň těch bytů zcela neodpovídá, tak jak bych si představoval. Stěhování je nyní věc, která mě momentálně zaměstnává a trápí, nad kterou přemýšlím. Další věcí, na kterou čekám, je rozhodnutí o PROFI kartě, kde jsem požádal o její udělení. Čekám, jak se situace vyvine a to také rozhodne o dalším pracovním postupu, kam bude třeba i příprava směřovat.

Milan ŠádekOtázka trochu bokem. Už jsi to zmínil, ale čtenáře to bude jistě zajímat. Jak se vlastně žádá o profesionální kulturistiku resp. o profesionální kartu. Co pro to musíš udělat?

Profesionální kartu můžete získat vítězstvím na jedné ze soutěží, kde se tyto karty udělují. Jednou možností je přímo ji získat. Mně to uniklo na Olympii velmi těšně, takže je tam i možnost, že požádáte mezinárodní kulturistickou federaci o výjimku. Rozhodl jsem se k tomu hned druhý den po Olympii, kdy jsme měli s Romanem Fritzem společné focení pro magazín FLEX. Bavili jsme se o profi a on říkal, že mu to přijde opravdu nefér, že může jenom jeden z nás mít profesionální kartu. Protože třeba v Americe se to rozdává jak na běžícím páse. Tak se mě ptal, proč vlastně nepodám žádost o profi kartu s výjimkou. Tak jsem odpověděl, že je to docela dobrý nápad. Zdvihl jsem telefon a volal Martinu Jebasovi – prezidentu SKFČR, že bych chtěl podat žádost o profi. Dal mi veškeré informace a poslali jsme dopis vedení mezinárodní IFBB, kde jsem žádal o udělení výjimky z pravidel a žádal o udělení profesionální karty.

Jak se díváš na trend, který teď funguje v Americe. Kde máme například soutěž, na které se udělí osmdesát profesionálních karet, což je samozřejmě obrovský rozdíl oproti Evropě, kde i na těch nejlepších soutěžích se udělují jedna nebo dvě karty.

Popravdě mě to trochu zdvíhá ze židle, když vidím lidi, kteří dostali profi kartu nebo kteří dokonce již v profesionální kulturistice jsou a já vím, že bych je dokázal porazit. Protože se tam opravdu rozdávají karty nejen za první, ale mnohdy i za druhá místa a přijde mi to šílené a hlavně nefér. Nyní jsem se dozvěděl, že na příštím kongresu IFBB se bude řešit nový systém pro udělování profesionálních karet, kde by získávali karty absolutní vítězové velkých soutěží a zároveň by se dostávaly body do žebříčku soutěžících, kteří by následně měli po dosažení nějakých bodů nebo v ročním kontextu právo na udělení karty. To by byla možnost, jak zvýšit množství u nás rozdávaných profesionálních karet. Dříve se profíkem stal málokdo, dnes už je to běžnější, ale stále když se podívám na evropskou a americkou profesionální scénu, vidím, že by bylo třeba, aby to bylo více vybalancované.

Souhlasím s tebou. Zpět ale k tobě. Zkusme zateoretizovat a dostat se do chvíle, kdy bys dostal profi kartu. Máš představu, kdy by se tak mohlo stát a co by se dělo následně? Třeba, kde bychom tě mohli vidět?

Nad touhle variantou jsme přemýšleli, kdyby se to událo a získal jsem profi kartu, tak jistě první soutěží by bylo EVL´s Prague Pro 2015, kde bych startoval v kategorii do 212 liber. V tomto roce jsem sice na vážení na Olympii navážil 95 kg, ale vím, že to nebylo zcela stažené. Já jsem tu formu dělal až na sobotní soutěž, vážení bylo ve čtvrtek. Přímo ve finále jsem pak měl okolo 92 kg. I když jsem třeba oproti Romanu Fritzovi nevypadal tak subtilně, tak jsem měl o 20 kg méně. Myslím tedy, že by mi tato kategorie mohla svědčit a vešel bych se do ní. Kdybych tam ty 4kg svalů dobudoval, tak si myslím, že můžu být konkurence schopný i v té 212tce. Ti borci jsou sice o hlavu menší, budou pravděpodobně svalnatější, ale myslím, že bych se tolik neztrácel. No a to by byl odrazový můstek, takže bych první rok až dva strávil ve 212tce a pak bych samozřejmě směřoval do kategorie OPEN. S mojí výškou je prostě do budoucna 212tka málo.

Když už jsi zmínil EVL´s Prague Pro, jak se ti líbil letošní ročník. Konkrétně třeba 212tka?

Jak se mi líbila? Mě se podobný typ soutěží vždycky líbí, já jsme vůbec rád, že tady taková soutěž je. Bohužel jsem, nebo spíše bohudík strávil celou soutěž na stánku NEBBIE, kam za mnou chodila spousta fanoušků, takže jsem se neustále fotil a podepisoval spoustu a spoustu fotek. Nestíhal jsem tak sledovat soutěž. Ale jsem velmi potěšen právě z fanoušků, měl jsem radost, že tolik lidí mělo zájem o moji osobu. Za to jsem rád a naplňuje mě to a dává novou motivaci.

Soutěž samotná (konkrétně 212tka), u té mě vždy fascinuje, že ti borci na pódiu můžou mít tak málo kilo. Protože Flex Lewis, Jose Raymond a Baiatolah byli neskuteční a naprosto tam vyčnívali. Prostě na to nemám slov, mě se tato kategorie líbí více než open.

Děkuji Milane a budeme se těšit, že tě již v příštím roce právě na Olympii budeme vidět a fandit ti při tvojí premiéře v profesionální kulturistice.

Milan Šádek - road to Olympia Amateur

zdroj: youtube.com

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________