Prom-in Hydro Optimal Whey - recenze

Aktin Redakce
Aktin Redakce před 5 lety
Prom-in Hydro Optimal Whey - recenze

Další z našich recenzí, které vám již tradičně přinášíme na stránkách Aktin.cz. Dnes se podíváme na moje oblíbené hydro, které dle mého patří do výživy sportovců, a to jako základní suplement.

Prom-in Hydro Optimal Whey - recenze

Úvodní slovo

Upřímně jsem se těšil na to, že budu recenzovat něco jiného než klasickou předtréninkovku nebo snad suplement, který by byl na bázi stimulantů a produktů podporujících produkci NO. Moje přání bylo vyslyšeno, a dnes se tedy podíváme na hydrolyzovanou bílkovinu od společnosti Prom-in.

Jak jsem již zmiňoval dříve, společnost Prom-in prošla revolucí. Většinu surovin si začala nakupovat a to jí pouze prospělo a udělalo nové a řekl bych přívětivé jméno na českém trhu. Dokonce se dá říct, že kvalitou produktů se dnes bude řadit k těm nejlepším českým producentům sportovní výživy. Ne nadarmo proto také začala vyrábět produkt, který zatím není pevně zakořeněn v produktovém kataolgu většiny výrobců. Nevím, zda e to zdánlivou neoblibou u sportující veřejnosti, nevědomostí o využitelnosti hydra nebo snad náročnosti jeho ochucení? Opravdu nevím. Co však vím, tak je fakt, že je to opravdu škoda, a že by se mělo "hyder" prtodávat a vyrábět daleko více.

Složení Hydro Optimal Whey

Než se podíváme na Hydro samonté a jeho složení, zkusme nejprve zabrousit do tabulky nutričních hodnot přípravku.

Průměrné výživové hodnoty pro čokoládovou příchuť

  Ve 100 g V porci (30 g)
energetická hodnota 1680 kJ/395 kcal 504 kJ/118 kcal
bílkoviny 77 g 23 g
sacharidy 2,6 g 0,7 g
tuky 7,8 g 2,3 g

Průměrné výživové hodnoty pro banánovou příchuť

  Ve 100 g V porci (30 g)
energetická hodnota 1690 kJ/397 kcal 507 kJ/119 kcal
bílkoviny 79,1 g 23,7 g
sacharidy <0,1 g <0,1 g
tuky 7,3 g 2,2 g

Jak jsme si již naznačili. Máme zde co dočinění s tou nejvstřebatelnější bílkovinou, kterou můžeme v proteinových přípravcích nalézt. Jak je toho docíleno? Zastavme se krátce u výroby hydrolyzované bílkoviny, ta se vyrábí ohřevem s kyselinou (straší způsob) anebo nově přidáním proteolytických enzymů. Po nich následuje purifikace. V přípravku společnosti Prom-in je použita enzymatická hydrolýza. Ta má několik nesporných výhod, protože při zastaralé kyselé hydrolýze oxiduje cystein a methionin, částečně se ničí serin a threonin, a převádí glutamin a asparagin do formy glutamátu a aspartátu. Tím se snižuje konečná využitelnost hydrolyzované bílkoviny. Tento efekt nám však u dnes používané enzymaticky hydrolyzované syrovátky nehrozí. Nicméně i tak výrobce deklaruje přidání glutaminu, pro ještě vyšší efektivitu a podporu regeneračních procesů v organismu.

HydroHydrolyzovaná syrovátka je zlatou třešničkou na vrcholu proteinových suplementů. Na rozdíl od koncentrátů nebo izolátů (blíže v jiných dílech o zpracování syrovátky) jsou syrovátkové bílkoviny enzymaticky předtráveny pro vyšší schopnost absorpce bílkovin a současně jejich využitelnost v lidském organismu. Toto zpracování je často spojeno s mnohem vyššími náklady než například metoda CFM, je však považována za tu nejlepší volbu pro potréninkovou regeneraci. Navíc, pokud někomu dělá problém (trávící a střevní obtíže) klasické zpracování do podoby WPI nebo WPC, neměl by mít se strávením WPH problém.

Pokud se podíváme na hydrolyzované syrovátkové proteiny, jedním z kritérií, které nás velmi zajímají, je stupeň hydrolýzy u produktu. To v tomto případě nenajdeme. Abych řekl pravdu, trochu mě to mrzí. Od počátku svého hydrolyzované historie jsem zvyklý na proteiny se stupněm hydrolýzy 32. Což je velmi hořká varianta, o to však příjemnější pro trávení. Chtěl jsem tedy porovnat. V případě Prom-in se jedná o směs hydrolyzátů, tedy jak hydrolyzátů s vyšším stupněm hydrolýzy, tak i nižším. V materiálech dostupných od výrobce se uvádí, že je to výhodné, a to právě z toho důvodu, že příliš rychlá vstřebatelnost proteinu je u hydra s vysokým stupněm hydrolýzi již problematická. Nedokážu vám říct, podobně jako výrobce, jestli je to lépe nebo hůře. Nemám tuto informaci podloženou dostatkem vědeckých studií. Nicméně pokud to přirovnám k terminologii nákupu vozu, tak bych asi nikdy neřekl, že si to auto nekoupím, protože jede moc rychle a zvolím raději pomalejší.

Rozpustnost

U proteinového přípravku to povětšinou bývá s rozpustností trochu jiné, než u aminokyselin nebo předtréninkovek. Nicméně musím uznat, že tento přípravek je plně instantní, a to i při poměrně jednoduchém způsobu rozmíchání za pomoci šejkru a dvou až trí klepnutí. Nemusíte mít tedy strach, že by se zde objevilo výrazné množství pěny nebo snad sediment zhoršující možnost přenosu proteinu z šejkru do trávícího traktu.

Chuť

Jak jsem již uvedl výše. To co miluji na hydrolyzovaných proteinech je právě jejich nesnesitelně hořká chuť, která mnohým lidem nesvědčí. U mě je to přesně naopak, nemám rád příchutě a pokud by to šlo, pil bych všechny proteiny ideálně bez dochucení. To samozřejmě u hydra nelze, i tak bych ale uvítal menší sladkost a větší hořkost produktu. Ta také svědčí o vyšším množství hydrolyzátu s vysokým stupněm hydrolýzy.

Stravitelnost

Tak jak se dá u produktu HYDRO očekávat, tak se i stalo. Tento produkt je bez problému stravitelný. Musím říct, že jsem jej zkušel i v extrémních podmínkách, a sice tak, že jsem jej aplikoval pouhé dvě minuty před začátkem cvičení. V tomto případě se nestrávil zcela ideálně, lačil v žaludku a způsoboval lehké křeče. Nicméně věřím, že vy nic podobného dělat nebudete. Plné hodnocení zde ale nedám.

Účinek

Přemýšleli jste někdy nad účinkem proteinového přípravku? Pokud ano, tak můžete s jistotou říct, že nevíte, jaký je. Bylo to, že jste rostli příjemem bílkovin, nebo snad příjemem energie, kreatinu, předtréninkovky. Těžko říct. Pokud bych ale měl za účinek proteinového přípravku brát fakt, že necítím při tréninku hlad, a že po výkonu jsem naopak schopen lépe regenerovat. Tak tento produkt pracoval dobře a zřejmě tak, jak by měl.

Verdikt a závěr

Na úvod závěru musím říct, že jsem velmi nakloněn tomu, aby se na trh zaváděli novinky, které mají svůj smysl. Hydro od společnosti Prom-in je jedním z nich a nebudu jistě sám, kdo bude tento fakt hodnotit velmi kladně. Trh s doplňky stravy musí procházet určitým vývojem a toto je jeden z nich. Proč se tedy neposunout dále. Hydro může být tím ideálním prostředkem. Abych ale pouze nechválil, nejen já, ale i další spotřebitelé by jistě uvítali větší transparentnost použitých surovin a hlavně jednotlivá zastoupení syrovátkových bílkovin s rozdílnou hydrolyzací. Vím, už se jedná o "leštění ferrari", nicméně právě TOP výrobky si zaslouží ukázat, že jsou opravdu TOP. I tak musím tento produkt doporučit a sám jej ještě jistě použiji.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
 Hydro Prom-in

Složení: jednoduché složení, sladidlo stévie

9/10

Chuť: nevadila by větší hořkost

8/10
Stravitelnost: bezproblémová
10/10
Účinnost: očekávaná
9/10
Rozpustnost:  lehký sediment
8/10
Celkem 8,8/10
VÝHODY A NEVÝHODY
Hydro Prom-in
Klady [ + ] Zápory [ - ]
+ kvalita - neprůhlednost složení
+ inovativnost na trhu v ČR - chuť (subjektivní)
+ stravitelnost  
+ stévie  
Cena na internetu: 2250 g za 1399,-

Hydro Prom-in

Poděkuj autorovi
1 člověk již poděkoval

Diskuze k článku