10 tipů na nekonečný růst od Jaye Cutlera

Jan Caha
Jan Caha 3. 12. 2014
Uložit článek
10 tipů na nekonečný růst od Jaye Cutlera

Jay Cutler je v poslední době velmi aktivní, ne snad tím, že by se připravoval na soutěže nebo chtěl opět závodit, ale tím, že se snaží svým fanouškům předávat podstatné informace o své přípravě a o tom, jak by oni sami měli trénovat, aby se z nich stali šampioni.

10 tipů na nekonečný růst od Jaye Cutlera

Čtyřnásobný vítěz soutěže Mr. Olympia je kulturistou, který v mládí nijak extrémně nevybočoval z průměru. Hrál americký fotbal a snažil se být aktivní. Ke kulturistice se dostal téměř náhodou, nicméně o to více se pro ni nadchnul. Byl to právě jeho zápal pro věc, který odstartoval jeho zářnou kariéru, a který v něm vydržel až dodnes, kdy stejně velkolepě rozjíždí jeho byznys. Když se díváte na Jayova videa nebo jeho dokumenty, musíte si myslet, že se ten člověk zrodil s cílem být úspěšný. To jak hovoří, a vše okolo je dokonalou učebnicí motivace. Když jsem však viděl jeho dokument, ve kterém hovoří o tom, že je nejlepším kulturistou planety a všech dob, byl jsem na pochybách. Nemyslel jsem si to a lehce bych to poupravil, je nejlepším poarnoldovským kulturistou, který kdy chodil po této planetě. Ne snad postavou, bylo zde spousta mnohem lepších, ale hlavně svým myšlením a touhou být první.

V následujícím článku si představíme 10 bodů, které Jay Culter připravil pro magazín Bodybuilding.com, a ve kterých hovoří o tom, jak nezačít stagnovat a nekonečně růst.

1 / Dělejte to, co funguje

Je to velmi jednoduché pravidlo, které Jay používá celou svoji kariéru. Za celých dvacet let Jay Cutler používá ty stejné pohyby, které na něj jednoduše fungují. Uvidíte ho tedy dělat těžké dřepy, shyby, benchpressy, kliky na bradlech nebo tlaky s jednoručkami.

Tyto pohyby jsou pro něj základní pro budování svalové hmoty a zcela stejné by doporučil i těm, které sám charakterizuje jako hard-gainery. Stejně tak pracuje pro opakování mezi 8-12, které jsou důležité pro rozvoj svalové hmoty.

2 / Přidávejte série, nikoliv opakování

Pokud chcete být stejní jako ostatní, dělejte 12-16 pracovních sérií na velkou partii. Pokud ale chcete někdy zvítězit, nemůžete být stejní jako ostatní. Přesně toto ví i Jay Cutler. V době, kdy jeho soupeři povětšinou přidávají opakování a snižují na úkor toho počet sérií, on to dělá přesně naopak. V tréninku chce cvičit co nejtvrději, proto chce sval vytížit těžkou vahou. Pokud se dostane na svoje růstové maximum, nepřidává na opakováních, ale přidá zase jednu z těžkých sérií.

3 / Odpočívejte

Začátečníci budou mít pravděpodobně velký prospěch z full-body tréninku, nicméně pokročilí cvičenci již musí dbát na to, aby si po každém tréninku svalová partie dostatečně odpočala. Pokud chodíte cvičit již nějakou chvíli, nemusí být vaše regenerace zcela dokonalá. Jak říká Jay: "Před každým tréninkem si musím být jist, že jsem dostatečně odpočíval a že jsem se dobře vyspal. To je pro mě nejdůležitější věc."

4 / Neodpočívejte příliš dlouho mezi sériemi

O jeden stupínek výše jsme měli zmínku o tom, že byste měli dostatečně odpočívat mezi tréninky. Nyní se zmíníme o tom, že byste neměli naopak příliš odpočívat mezi sériemi. Jayova strategie závisí na odpočinku v délce trvání do jedné minuty. Pokud má těžší sérii, velmi zřídka se dostane i k odpočinku delšímu. Nicméně i pro Jaye je důležité, aby odpočíval jen krátce. Chce totiž zůstat silnější, větší, ale i štíhlejší.

5 / Zdvojujte

Oproti svým soupeřům a praktikám profesionálních kulturistů, nebyl nikdy Jay Cutler slepý ke zdvojování partií v tréninkovém týdnu. Dokonce mu tato strategie pomohla vybudovat třídimenzionální zádové svaly, které byly pak vstupenkou ke čtyřem titulům z Mr. Olympia. Pokud se tedy snažíte o to, abyste některou za partií zlepšili výrazněji než ty další, zařaďte je do tréninkového plánu 2x týdně.

6 / Posuďte co změnit

Pokud se vám stále nedaří hnout z místa, víte, že je něco špatně. Jay Cutler byl na soutěži na Mr. Olympia šestkrát, než se mu podařilo zvítězit a získat titul. Rozhodčí ho jednoduše viděli stále stejně, proto se musel zcela změnit, aby dokázal zvítězit. Přehodnotil svůj trénink, některé partie začal trénovat častěji a intenzivněji. Jednalo se hlavně o záda a nohy, které potřebovaly doladit a dostat zcela nový rozměr.

7 / Poslouchejte svoje tělo 

Je to poučka, o které mluví stále více a více kulturistů. Poznání vlastního těla je velmi důležitou věcí pokud se snažíte o růst svalové hmoty. Jay říká: "Trénuji kdykoliv se mi zdá, že je moje tělo připraveno na trénink. Vím, že věda říká něco jiného, pokud jde o časy tréninku, nicméně co funguje dle vědy dnes, nemusí fungovat vůbec zítra. Poslouchám svoje tělo."

8 /  Nebojte se improvizovat

Znáte to, máte v plánu těžkou sadu dřepů, ale bohužel, stojan je na nekonečně dlouhou dobu zabrán partičkou silových trojbojařů (zdravím do své posilovny) a vy se tam jednoduše nedostanete. Je tedy potřeba najít nějakou jinou možnost, jak procvičit svaly, které potřebujete. I když Jay samozřejmě chápe důležitost plánování tréninku a jeho složení. Ví, že i improvizace má v tréninku své místo. Improvizace vám pomáhá udržet vaši tréninkovou rutinu zábavnou.

9 / Jezte jako šampión

I v případě, že nemáte žádné ambice stát se vítězem soutěže Mr. Olympia. Měli byste myslet na to, že můžete vytěžit maximum z dobře poskládané stravy. To je klíčem úspěchu i Jaye Cutlera. A to i za předpokladu, že pracujete, jste mimo domov, nebo přímo doma.

"Říkám lidem, aby tolik úsilí co věnují do silového tréninku, věnovali i svému jídelníčku". Tento typ myšlení vám může přinést radikální změnu na vaší postavě.

10 / Kvadricepsy v centru pozornosti

V poslední době se až moc veliký důraz klade na vyrýsované hamstringy a hýždě. Pokud ale stojíte v zákulisí, jste povětšinou vidět hlavně zepředu. A nic nedokáže nahradit impozantní kvadricepsy. Jay tedy ve svém tréninku pracuje se zadním dřepem, hacken-dřepem, dělá tlaky nohama, čelní dřepy nebo předkopávání. Vše pro to, aby jeho nohy byly dokonalé.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________