Využijte vejce naplno

7. 12. 2014
Komentáře
Využijte vejce naplno
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Vejce jsou jedním z nejčastěji využívaných fitness potravin, které vůbec najdeme ve spotřebním koši kulturisty nebo fitnessky. Často se však jejich potenciálu nevyužívá zcela. Jak tedy zajistit, aby se vejce staly pevnou součástí stravy a vy měli jistotu, že vaše tělo dostává opravdu vše, co si vyžaduje?

Využijte vejce naplno

Vaječný bílek je považován za jeden z nejlepších zdrojů bílkovin, který může kulturista ve svém jídelníčku najít. Ne nadarmo se tedy snažíme vejce a vaječné bílky do naší výživy doplňovat. Je to právě díky schopnosti vajec rychle dodat kompletní spektrum esenciálních aminokyselin a napomoci tak proteosyntéze v organismu.

Průměrné vejce (velikost M až L) obsahuje přibližně 72 kcal, 6 g bílkovin, 5 g tuku, téměř žádné sacharidy, ale také 200 mg cholesterolu. Pokud si vezmeme bílek samotný, ten obsahuje 4 g bílkovin, žádný tuk ani sacharidy, ale také žádný cholesterol.

Vaječný bílek sám o sobě obsahuje zhruba 40 různých druhů bílkovin. Nejčastěji zastoupeným je nám dobře známý vaječný albumin, který je zde obsažen zhruba z 55 %. Další bílkovinou je například ovotransferin, tedy bílkovina, která na sebe váže železo. Má antibakteriální působení a je v bílku obsažen zhruba z 10 %. Další nejčastěji zastoupenou bílkovinou je ovomucin, který tvoří 5 % vaječného bílku. Právě ten je zodpovědný za tekutost a viskozitu bílku. Má ale také antibakteriální působení.

Pro nás zajímavé je, že vaječný bílek je bohatý na aminokyseliny BCAA a L‑arginin, stejně jako síru obsaženou v aminokyselinách cystein a methionin. Právě tyto aminokyseliny jsou zodpovědné za strukturu mnoha tkání, a to například i kolagenu, který chrání a drží naše klouby a kloubní spojení. Ve vaječném bílku nalezneme kompletní spektrum esenciálních aminokyselin a bílkoviny z vejce mají biologickou hodnotu dosahující čísla 100.

Vaječný žloutek

Vaječný žloutek se stal strašákem všech kulturistů, dnes a denně vyhazují litry tohoto kvalitního zdroje aminokyselin jen a pouze pro to, že mu nevěří. Obava je pochopitelná, vždyť veškerý tuk se nachází právě ve vaječném žloutku stejně jako poměrně veliká porce cholesterolu. Strašák cholesterolu z vaječných žloutků je snad za námi, a tak můžeme konečně vydat doporučení toho, abyste konzumovali vaječný bílek společně se žloutkem - tedy jako celé vejce. Vaječný žloutek mimo to, že obsahuje tuk a cholesterol, obsahuje také vitamíny rozpustné v tucích - A, D, K a fosfor, železo a zinek.

Pokud se ještě krátce zastavíme u žloutku, tuku a cholesterolu zdá se, že konzumace celých vajec neovlivňuje nárůst hladiny LDL cholesterolu (tedy toho špatného). Tomuto zkoumání byla podrobena skupina 25 mužů a 27 žen, která konzumovala dietu s obsahem 640 mg cholesterolu (DDD je 300 mg) a skupina, která cholesterol nekonzumovala. Dle zjištění vědců z University of Connecticut se konzumace takto vysokého množství cholesterolu neodrazila na zvýšení hladiny LDL cholesterolu, tak často spojovaného s rozvojem kardiovaskulárních onemocnění.

Aktuálně se také velmi často upouští od tvrzení, že musíte vyřadit ze stravy nasycený tuk. To je opět pozitivní zjištění, i ten by totiž neměl chybět ve vašem jídelníčku, a to okolo 10 % celkově přijaté energie za den. Ve vaječném žloutku najdete 5 g tuku, z toho méně jako polovina pochází z tuků nasycených. Další jsou již mononenasycené a polynenasycené. Příjem tuku je důležitý pro udržení vyšší hladiny testosteronu.

Ve skutečnosti porovnávání přijmu a konzumace vaječného bílku a celých vajec znamenala určitou výhodnost pro celá vejce ve vlivu na nárůst svalové hmoty. Tato studie byla provedena v Texasu. Magické číslo je zde 3 vejce. Test byl rozdělen na skupinu, která vejce nekonzumovala. Na skupinu, která konzumovala 1 vejce denně a skupinu, která konzumovala 3 vejce denně. Během 12ti týdenní studie dokázala skupina konzumující 3 vejce zdvojnásobit nárůst síly a svalové hmoty, oproti skupinám bez konzumace vajec a s jedním vejcem. V tomto případě nedošlo ke zvýšení hladiny cholesterolu, pouze k nárůstu hladiny testosteronu.

Cholesterol ve vejcích také pomáhá udržet integritu buněčné stěny svalové hmoty, nedochází tak intenzivně k jejímu rozpadu. Vědecká studie z Kent State University zkoumala vliv příjmu cholesterolu na nárůst svalové hmoty. Skupina čtyřicetisedmi starších cvičenců (60‑69 let) byla rozdělena do dvou skupin. První konzumovala 1,6 mg cholesterolu na libru tělesné hmotnosti (150‑250 mg/den). Druhá skupina konzumovala 2,6 mg cholesterolu na libru tělesné hmotnosti (250‑450 mg/den). Dvanácti týdenní studie ukázala, že první skupina nedokázala vybudovat žádnou svalovou hmotu, ale navýšila svoji sílu o 35 %. Druhá skupina dokázala nabrat v průměru 2,3 kg tělesné hmotnosti a navýšit svoji sílu téměř o 90 %. Vidíte tedy, že i cholesterol má ve své výživě svoje místo.
 

Abych tedy doporučení ohledně příjmu vajec konkretizoval. Nemusíte se jich bát jako celku, jedná se o poměrně výhodnou a hlavně základní potravinu z fitness jídelníčku. Každé ráno zařaďte na snídani 2‑3 celá vejce a těšte se z nových svalových přírůstků.

Zdroj:

  1. Yamamoto, T., et al (eds.) Hen Eggs. Their Basic and Applied Science. CRC Press, Boca Raton, FL. 1997.
  2. Herron, K. L. and Fernandez, M. L. Are the current dietary guidelines regarding egg consumption appropriate? J Nutrition 134:187‑190. 2004.
  3. Herron, K. L. High intake of cholesterol results in less atherogenic low‑density lipoprotein particles in men and women independent of response classification Metabolism. 53(6): 823‑830, 2004.
  4. Layman, D.K., et al. Egg Protein as a Source of Power, Strength, and Energy. Nutrition Today 44(1) 2009, 43‑48.
  5. Riechman, S. E., et al. Dietary and Blood Cholesterol and Statins Increase Hypertrophy with Resistance Training. Experimental Biology, San Diego, 2005.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.