Měřte se, važte se

12. 12. 2014
6 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Měřte se, važte se
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Dnešní článek berte jako odlehčení od dlouhosáhlých článků, ve kterých jsou chemické sloučeniny a složité substance zabezpečující lepší sportovní výkon. Dnes se podíváme na zásady měření a vážení, na takové, které by měly sloužit jako vodítko vašeho úspěchu.

Měřte se, važte se

Na úvod jsem řekl, že by měly být určité veličiny měřítkem vašeho úspěchu. Ano, přesně tak. Tak jako mají sprinteři stopky a sledují každé desetinné místo, nebo mají skokani do dálky po ruce vždy měřítko, tak i vy musíte mít po ruce něco, co vás ujistí, že vaše snažení v posilovně není zbytečné, a že se posouváte dál.

Ano, mnozí z vás namítnou, že tím hlavním měřítkem pro vás je zrcadlo a případné silové přírůstky u základních cviků. Je to přesně tak, nicméně jste kulturisté, nebo se o vzhled kulturisty alespoň snažíte. Zvednutá hmotnost břemena pro vás není tím zásadním a rozhodujícím. Sami víte, že máte v posilovně možná i silnější cvičence než jste vy sám, a oni rozhodně nevypadají tak dobře, jako vy. S tím budete zřejmě souhlasit.

Proč si tedy svůj progres nějakým způsobem nepodchytit a vědět, že jste daný týden nebo měsíc splnili svůj pomyslný plán na 110 %? Hantýrka komunistické propagandy se zde hodí asi nejvíce, a to hlavně proto, že je pravdivá. Nenechte tedy vše zrcadlu nebo výkonu na benchi a vezměte do ruky hmatatelné výsledky.

Bioimpedanční přístroj

Asi tím nejlepším přístrojem, který můžete pro svoje měření použít, je tzv. bioimpedanční váha. Tedy taková váha, která vás nejen zváží, ale zjistí také, kolik máte svalové hmoty, kolik máte tuku, kolik máte vody, nebo třeba jestli je vaše levá ruka těžší než ta pravá. Jsou to přesně ty přístroje, které nesou komerční názvy jako InBody, Tanita, Quadscan nebo BodyStat. Stačí si jen vybrat.

Na tomto místě by se možná hodilo rozebrat, jak vlastně tento přístroj pozná, z čeho jste složeni. Je to velmi jednoduché, i když se vám to nezdá, vaše tělo je vodič. Znáte ty příběhy, jak se neopatrní jedinci přiškvaří k drátům elektrického napětí, suchému nevodivému dřevu se to stát nemůže, vám ano. Každá tkáň vašeho těla klade určitý odpor. V případě měření je váš organismus proklepnut nízkým elektrickým proudem, podle reakce vašeho těla, odporu jednotlivých tkání a proudové odezvy, poté tento přístroj zjistí, jaké je vaše tělesné složení.

Nevýhodou těchto přístrojů je poměrně veliká nepřesnost v případě, že jste naprosto "stažení" z kůže, bez tuku a téměř bez vody. Tento stav je pro něj neznámý a povětšinou ho i špatně vyhodnotí. Stejně tak asi nebudete příliš často navštěvovat centra, kde vás změří. Cena těchto přístrojů není příliš malá, a tak ani nemá cenu pořizovat si je domů. Je tedy složitější s bioimpedančním přístrojem dlouhodoběji pracovat.

Hodnocení a praktičnost: 7 z 10

Osobní váha

Nejprve bych zde uvedl na pravou míru to, co je váha, a co je hmotnost. Hmotnost je právě ta vaše tělesná hmotnost, kterou vy disponujete, a stejně se uvádí i v odborné literatuře. Naopak váha je vždy jen a pouze přístroj, tedy osobní nebo kuchyňská váha. Právě ta byla a je základem každého měření napříč kulturistickou a fitness scénou. Jasným měřítkem vaší úspěšnosti se v tomto případě stává nárůst nebo klesnutí hmotnosti a poskočení rafičky na osobní váze.

Samozřejmě, těžko budete usuzovat, zda se jedná o tuk či svaly, nebo zda jste zadrželi pouze tekutinu v důsledku vyššího příjmu soli. V dlouhodobém horizontu vám však tento ukazatel dává jasný signál.

Jasnou výhodou je dostupnost, běžnou osobní váhu dnes koupíte doslova za pár korun a není problém si ji doma nainstalovat. Varoval bych před nákupem váhy s elektrodami pro měření tuku, nikdy nebudou měřit správně, proto bych se tímto nákupem vůbec nezabýval a koupil obyčejnou digitální váhu.

Hodnocení a praktičnost: 8 z 10

Kaliperace

Trochu starší metoda, kterou využívaly ne snad naše babičky, ale naši sportovní předchůdci při zjišťování toho, jak se posunuli ve svém snažení. Dnes už těžko kaliper zakoupíme a už se také nepovažuje za relevantní, alespoň tedy ne v  medicínské praxi. Je to škoda, podkožní tuk měřil opravdu dobře a vy jste měli jasný výstup, jestli jste tuční nebo nikoliv.

Nevýhodou tohoto přístroje je fakt, že s ním téměř nikdo nedokáže měřit správně a vždy na tom stejném místě. Kožní řasy se měří na deseti místech, tak aby bylo měření správné, a sami ho rozhodně neuděláte. Pokud tedy vaší partnerkou není zkušená dietoložka, nezkoušejte to.

Hodnocení a praktičnost: 5  z 10

Zrcadlo

Není to typický měřicí přístroj, ale v našem přehledu by jistě nemělo chybět. Proč? Protože je jednoznačně nejobjektivnější, a to i ve vztahu k vašim slabinám. Nejen, že vidíte všechny pokroky a slabá místa, ale jste také schopni s dostatečnou dávkou kritiky určit, zda jste zhubli nebo přibrali na tuku.

Nevýhodou je, že většina z nás se opravdu nedokáže kriticky podívat na svoje tělo. Dámy budou svůj zadeček stále vidět jako něco, co dosahuje velikosti přívěsu od náklaďáku a muži se po tréninku vždy zastaví nad velikostí svého bicepsu a šířkou hrudníku. Ideálně k sobě ještě vezměte někoho, kdo vás nevidí každé ráno po sprchování. Právě váš sparing je tím ideálním a kritickým okem.

Hodnocení a praktičnost: 9 z 10

Krejčovský metr

Měřením bicepsů s krejčovským metrem si prošel asi každý muž. Je to jedna etapa z vývoje kulturisty, kdy se snaží co nejvíce upoutat pozornost dívek a právě velký biceps je zárukou úspěchu. Pravda je však trochu jiná. Zpět ale ke krejčovskému metru. Tato stará pomůcka nemusí sloužit pouze pro měření bicepsů, ženy jistě znají tu radost, když si naměří v pase nebo v bocích o centimetr méně. Právě obvody tělesných partií jsou jedním z nejlepších ukazatelů úspěchu.

Výhodou krejčovského metru je jeho přesnost. Pokud se budete měřit sami, pravděpodobně vždy naleznete místo, které je stejné nebo podobné tomu, které jste měřili dříve. Ba co více, centimetry nejdou ošálit. Ani tím, že se více napijete, ani tím, že naopak nebudete pít nebo nakoupíte zrcadlo zvětšující. Naštěstí fungujeme v metrickém systému, který nám dává jasně najevo: "Ano rosteš".

Hodnocení a praktičnost: 8 z 10

Výše jste měli několik málo tipů, jak se začít měřit a evidovat si svoje výsledky. Moderní technologie navíc nabízejí různé aplikace sledování vaší hmotnosti, nebo tělesných obvodů. Vyzkoušejte je a buďte moderní.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek