Začínáme ve fitku (I.)

Jan Caha
Jan Caha 1. 1. 2015
Uložit článek
Začínáme ve fitku (I.)

Novoroční předsevzetí s sebou nesou i jeden nesporný dopad, který na začátku roku pocítí každé fitko, a sice příliv nováčků. Nováčků, kteří tápou a nevědí, co si s tréninkem počít. Zkusme společně najít cestu, kterou by se měli v posilovně ubírat. 

Začínáme ve fitku 

Začátky ve fitness centru a ostatně kdekoliv nejsou vždy jednoduché ani růžové, o tom asi nemá cenu se dlouze přít. Nicméně mohou být jednodušší, ale mohou být také složitější. Znám hned několik případů toho, jak se začínající cvičenci stali obětí svých vlastních chyb a nedlouho poté, co ve fitness centru začali, tak také skončili. Od té doby je nikdo nikdy ve fitku již neviděl a stejně tak ani oni fitko nechtějí vidět. Následujících několik rad by vám mělo pomoci, jak ve fitness centru začít a nebloumat dlouho po chodbách přemýšlejíc nad tím, co zde vlastně hledáte. 

1 / Výběr fitness centra

Pokud nejste tím šťastlivcem, který byl k Vánocům obdarován poukázkou do fitness centra, je důležité, abyste si vybrali pro sebe vhodné fitness centrum, posilovnu, fitko, bouchárnu, jednoduše to, kde budete nyní velmi často trávit svoje volné chvíle a kde budete naplňovat svoje sny a cíle. Tím hlavním kritériem je to, abyste se v daném místě cítili dobře a měli tam přesně to zázemí, které chcete a potřebujete. Vybrat si posilovnu blízko svého bydliště je jednoduché, a mohlo by to být také to základní, co můžete udělat. Alespoň ze začátku bych vám to radil, pokud ale najdete fitness centrum, kde dokážete cvičit lépe, kde se cítíte mezi svými, a kde jsou vaše výkony ty nejlepší, jaké jste kdy měli, nevzdávejte se ho. Toto místo vás může posunout. Já sám jezdím do fitness centra ze svého domu 18 km. Vím ale, že každý trénink bude stát za to. 

Podle čeho vybrat

 • poloha 
 • vybavenost
 • otevírací doba
 • personál
 • čistota
 • lidé, které budete potkávat

2 / Výběr trenéra

Možná se některým z vás zdá, že tento bod tak zcela do výčtu nepatří. Není tomu tak, patří sem skoro nejvíce. Na začátku své cesty ve fitness centru si musíte uvědomit, že jste opravdu jen začátečníkem a vaše zkušenosti jsou nulové. Možná jste dříve někdy cvičili, možná uděláte deset kliků, ale s největší pravděpodobností nebudete vědět, jak ve fitness centru cvičit efektivně. Nestyďte se za to. Žádný učený z nebe nespadl. Nicméně na vás apeluji, a doufám, že dostatečně důrazně. Neváhejte ve svém růstu a objevování fitness. Najděte si trenéra. Nebudete první měsíce nebo snad roky tápat a dokonce se dá předpokládat, že si ani nepoškodíte špatným cvičením svoje drahocenné zdraví. 

Dobrý trenér je jistotou, kterou vám nenahradí fitness časopisy ani internetové magazíny věnující se cvičení nebo kulturistice. Vy potřebujete individální přístup a někoho, kdo vás bude po tréninkové stránce znát více, než vy sami. Najděte se dobrého trenéra. 

Podle čeho vybrat

 • zkušenosti 
 • výsledky klientů 
 • cena
 • časové možnosti 
 • individální přístup 

3 / Výběr tréninkových pomůcek a oblečení 

Tento bod již trochu souvisí s tím, jak by vás měl instruovat váš fitness trenér. Již on sám by měl dát doporučení, jak se nejlépe obout a obléct do fitness centra. Nicméně vězte, že existuje oblečení přímo na tréninky, říká se mu "funkční oblečení" a je schopno odvádět pot. Neříkám, pokud je vaším oblíbencem bizoní oblečení, proč ne. Nicméně byste se mohli obléci poměrně snadno a pohodlně. 

Stejně tak přemýšlejte nad tím, jaké obutí si do fitka vzít. Pravidelně sleduji ve fitness centru chlapce, kteří přijdou jako nováčci bez sportovních bot a dokonce v čisto skvoucích ponožkách. Z bílé se za malou chvíli stane černá, a logicky za stejně dlouhou další chvíli černá. Maminky nejsou zrovna rády. A pokud si pletete posilovna s pláží, je asi něco špatně. Najděte si vhodnou sportovní obuv, která bude splňovat všechny podmínky pro pohodlné nošení a také to, že v nich budete dělat jak aerobní tréninky (tedy pohybově náročné), tak i tréninky silové. 

Poslední věcí, kterou můžete do fitka potřebovat a nosit, jsou rukavice na cvičení. Jsou jasnou volbou pro ženy, které nechtějí mít ruce jak dřevorubec. Zvolte vhodnou velikost, ujistěte se, že se jedná opravdu o dámské rukavice a cvičte s nimi. Mozolovatá ruka ještě žádného muže neuchvátila. U nás mužů je to zřejmě naopak a spíše volba vkusu. Chlap má mít drsné ruce, proč si je tedy v dnešní době, kdy již většina z nás na fyzickou práci ani nesáhne, nezajistit právě tréninkem se železem. Osobně mám rád dokonalý "styk" s činkou, proto rukavice ze svého tréninku vynechávám. Bylo docela složité si zvyknout, zvláště v době, kdy se moje ruka setkala poprvé s chladným železem, nicméně nyní je vše v pořádku. 

Podle čeho vybrat

 • pohodlnost
 • cena
 • funkčnost
 • výdrž

To hlavní, co do fitka potřebujete, již znáte. Tím dalším a hlavním bodem je tréninkový plán. Pozor oprava, smysluplný tréninkový plán. Ten většina z vás mít nebude, pokud se nebudete radit s trenérem. A proto se na něj podíváme v pokračování tohoto článku. 

Začátečníci

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________