Mladý ječmen

Jan Caha
Jan Caha 10. 1. 2015
Uložit článek
Mladý ječmen

Tento suplement se dostal na trh poměrně nedávno a nedá se říct, že by byl přímo klasickou sportovní výživou nebo doplňkem stravy, který by užívala celá řada sportovců nebo snad kondičních cvičenců. Nicméně si našla poměrně slušnou oblibu u široké veřejnosti. 

Mladý ječmen 

Řeknu vám, že tolik dotazů na stejné téma, jako poté co do oběhu vyletěl první ječmen a chlorela, jsem již dlouho neměl. V této době nebylo o "zelených produktech" mnoho ověřených informací a naše vědomosti se omezovaly spíše na to, co jsme mohli číst z reklamních letáků a na stránkách výrobců, nebo lépe dovozců tohoto doplňku stravy. 

Od těch dob uteklo mnoho času, nicméně při mém bádaní po internetu jsem stále ještě nenalezl zcela přesvědčivé informace a důkazy o tom, k čemu je vlastně ječmen vhodný a proč bych jej měl využívat. Pátral jsem dál a dospěl k poměrně zajímavému souhrnu faktů, které jsou již dostatečnou přemlouvací silou, která dobře bojuje za použití ječmene ve výživě. Neříkám, stále u mě panuje názor, že sportovní výživa není zcela kritickým bodem, kde bychom měli tyto "zelené" doplňky stravy používat. Nicméně i zde si najde svoje místo. 

Ještě jeden fakt mě však velmi zarazil, když jsem hledal informace o mladém ječmenu. Stránky prodejců a dovozců neobsahují mnoho informací, je to škoda. Vím, že nám legislativa neumožňuje udávat neschválená zdravotní tvrzení. Nicméně krátký odborný článek, který spadá pod patronaci autora, by se jistě hodil. Možná i proto jej naleznete právě na našich stránkách. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak se dá mladý ječmen využít ve výživě, a jak nám může pomoci. 

Mladý ječmen a vliv na zdraví

Zelené výhonky ječmene disponují účinnými farmakologickými vlastnostmi, toho můžeme využít nejen ve sportovní výživě, ale hlavně ve výživě běžného člověka, který je každý den zkoušen a udoláván okolními vlivy. Tyto vlastnosti se dají popsat jako antioxidační, protizánětlivé, antimutagenní a protialergické. Napomáhají nám proti stárnutí, jsou vhodné pro diabetiky a mají antisklerotické působení. Mladý ječmen obsahuje hned několik flavonoidů, které mají mimořádnou schopnost bránit peroxidaci - oxidační ničení tělesných buněk. Dále také obsahují sukcinát alfa-tokoferolu (derivátu vitaminu E), který stimuluje tvorbu prolaktinu a růstového hormonu. Ten je také zodpovědný za příznivý efekt mladého ječmene na nádorová onemocnění. 

Další velmi významnou složkou v mladém ječmenu je chlorofyl. Ten má evidentně dezinfikující účinky s hlavním působištěm ve střevním traktu. Dokáže nás tedy velmi hezky pročistit (tím nemyslím průjem). Je však také zdrojem pro nás velmi nedostatkového hořčíku, a může naše tělo zbavovat těžkých kovů. 

K dispozici jsou v dnešní době již odborné studie, které prokazují příznivý vliv suplementace mladým ječmenem na odstranění nebo zmírnění zánětlivých onemocnění, alergií, revmatických onemocnění, boreliózy a jako prostředek pro zlepšení stavu boreliózy. 

Tento výčet si myslím, že je dostatečný k tomu, abyste pochopili, že mladý ječmen má opravdu smysl, zejména pak v klinické výživě a u sportovců, kteří se již přehupují přes 40tý rok věku. Na tomto místě je nutné však upozornit, že mladý ječmen není žádnou krátkodobou záležitostí. Je suplementem (podobně jako kloubní výživa), který je nutno brát minimálně 3 měsíce. Teprve v tomto horizontu můžete očekávat pozitivní efekt suplementace mladým ječmenem. 

Tento výčet si myslím, že je dostatrečný k tomu, abyste pochopili, že mladý ječmen má opravdu smysl, zejména pak v klinické výživě a u sportovců, kteří se již přehupují přes 40tý rok věku. Na tomto místě je nutné však upozornit, že mladý ječmen není žádnou krátkodobou záležitostí. Je suplementem (podobně jako kloubní výživa), který je nutno brát minimálně 3 měsíce. Teprve v tomto horizontu můžete očekávat pozitivní efekt suplementace mladým ječmenem. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________