5 tipů pro kvalitnější trénink

Aktin Redakce
Aktin Redakce 29. 1. 2015
Uložit článek
5 tipů pro kvalitnější trénink
Trénink je rozhodujícím prvkem vašeho postupu vpřed. Nikdy se nedostanete na vrchol, pokud budete kvalitně jíst, suplementovat a odpočívat, nicméně mizerně trénovat. Budete zřejmě průměrní, možná něco lehce nad, ale nikdy nebudete dokonalí. 
 

5 tipů pro kvalitnější trénink 

Každý den se spousta z nás snaží o to, aby se v posilovně posunula zase o kus dále. Každý den zvedáme železo a doufáme, že v příštím týdnu, kdy jej budeme zvedat znovu, bude zase o něco málo lehčí. Výsledky našeho tréninku ve fitness centru jsou však ovlivněny mnoha faktory a těžko se dá určit, který je ten nejdůležitější. Velmi často slýcháte poučku, že výživa je 60 % výsledku. Nicméně dle mého, je trénink minimálně stejně důležitý, jako právě strava. 

V dnešním článku si zkusíme lehce zafilozofovat nad tím, jak náš trénink udělat kvalitnější, a jak jej posunout zase o kus dále. Nabízíme vám následujících pět rad, které by neměly chybět každému cvičenci, který se snaží o opravdu slušní výkon v posilovně.  
 

1 / Nechte se motivovat 

Motivace, to je slovo, které ovlivnilo mnoho sportovců. Ale je také slovem, které se velmi často skloňuje, avšak nesprávně využívá. Motivace ve své podstatě stojí z každým naším činem. Každý z nás má nějakou pohnutku k tomu, aby udělal tu nebo onu věc. Stejně tak vy, pokud jdete do posilovny, hledáte motivaci k dalšímu tréninku a snažíte se díky právě této motivaci posunout jeho hranice dále, než byly v tom posledním. 

Motivace je ale také tím, co odděluje šampióny od běžných sportovců. Podívejte se na ně. Jsou vždy koncentrovaní na výkon, občas jsou také trochu mimo duchem a vypadají zamyšleně. Ptejte se proč? Odpověď je jednoduchá. Nad svým tréninkem přemýšlejí, koncentrují se na další sérii a přemýšlí nad tím, jak v ní budou lepší než v té předchozí. Přemítají si také svůj obraz na soutěžním pódiu, anebo obraz svých soupeřů, se kterými se potkají na soutěžích. Všechno toto se dá považovat za motivaci. To, co bude motivovat vás, může být něco naprosto jiného. Může to být motivační video, hudba, nové oblečení, přítomnost vaší přítelkyně, nebo přítomnost sparinga. Nicméně vždy byste měli myslet na to, že motivace je tím zásadním ve vašem tréninkovém programu. 
 

2 / Mějte sparinga

Sparing partner dává vašemu tréninku jiný rozměr. Nejen, že může být vaší motivací. Může se také stát tím, kdo bude udávat intenzitu vašemu tréninku. Podívejte se na to tak, že když cvičíte sami, nikdy si nedovolíte jít například u benchpressu na hmotnost činky, se kterou si nejste jistí, jestli neskončíte na dvou opakování a třetí budete muset táhnout přes stehna. Váš sparing vám zajistí to, že nebudete mít kyčelní trny odřené od těžké činky, ba dokonce to, že uděláte ještě jedno nebo dvě opakování navíc a vaše série bude najednou dvojnásobně dlouhá a tím pádem i daleko efektivnější. 

Chápu, sejít se se sparingem nebí občas jednoduché. Zvlášť pokud každý z vás pracuje jinak, má jiné rodinné zázemí nebo oba pocházíte ze zcela jiné části města. Nicméně i tak můžete jeho pomoc brát jako jednu z nejlepších voleb, které můžete udělat. Měl jsem vždy na sparingy štěstí, vaše symbióza v posilovně není totiž pouze o cvičení, u kterého si samozřejmě musíte rozumně. Je to pro vás také zajímavé sociální prostředí, ve které trávíte hodně času a tento čas musí být strávený pouze a jen příjemně. Vybírejte si tedy sparinga, se kterým se cítíte dobře, rozumíte si, a také máte podobné silové schopnosti. 
 

3 / Jezte v návaznosti na trénink 

Není nic horšího, než jít na trénink s plným nebo zcela prázdným žaludkem. Pokud trénujete hladoví, nejen že celou dobu myslíte na to, jak byste se rádi najedli, ale také váš výkon trpí. A to poměrně značně. Velmi snadno se tak dostanete do katabolismu a vaše výsledky z tréninku jsou spíše negativní, než že byste zaznamenali nějaký nový svalový přírůstek. 

Trénink s plným žaludkem není taktéž ideální. Nicméně je lepší variantou, než trénovat ze žaludkem prázdným. Plný žaludek způsobuje diskomfort při tréninku. Plný žaludek tlačí na bránici, těžko se vám dýchá a navíc je poměrně dost krve stále drženo v žaludku, aby se strava alespoň trochu vstřebávala. Naopak její odliv způsobí nevolnost, až nutkání na zvracení. To zažil už téměř každý při cvičení. Není to však známka kvalitního tréninku, ale špatně načasované stravy. 
 
Poslední velké jídlo byste měli přijmout nejpozději dvě hodiny před tréninkem. Mělo by se skládat z plnohodnotné bílkoviny, komplexních sacharidů a malého množství tuku. Po tomto jídle může následovat ještě lehký protein (hydrolyzovaná syrovátková bílkovina), větvené aminokyseliny, stimulant a NO přípravek. To bych viděl ale jako maximum. 
 

4 / Dostatečně se hydratujte během výkonu 

Možná se vám to nezdá, nicméně hydratace ovlivňuje váš výkon dost podstatně. Pokud budeme hovořit v číslech., tak můžeme říct, že již při dvouprocentní dehydrataci se snižuje znatelně váš výkon. Ne nadarmo se říká, že voda nám dává život. Je to pravda a vy byste toto pravidlo měli ctít i ve fitness centru. Na každých 15 minut vašeho výkonu, byste měli přijmout až 250 ml tekutiny. To není málo, když si představíte, že byste měli vypít jeden litr za hodinu. Nicméně právě taková hydratace zajistí vašemu organismu dostatek svěžesti a následnou odpověď v podobě lepšího výsledku. 

5 / Dbejte na regeneraci 

Poslední bod je jasnou součástí vašeho úspěchu. Již jsme mluvili o tom, že se podílejí na výsledku trénink a výživa. Dalším a posledním bodem je regenerace. Pokud chcete odcvičit pořádný a kvalitní trénink, musíte do něj jít dostatečně odpočatí. Nemyslete si, že když budete den před tréninkem flámovat do rána, že váš tréninku bude TOP kvalitní. Stejně tak, pokud jste měli náročný den v práci, nemohli jste jíst a neměli jste v noci správnou regeneraci, radši si odpočiňte a jděte trénovat až následující den. Samozřejmě za předpokladu, že ten bude již regeneračně schopnější. 

Pět bodů, které by měly být pravidlem vašeho tréninku. Nezapomínejte na ně a držte se jich. Jedině takto se můžete v tréninku posouvat a zaznamenávat na své postavě znatelné výsledky. 
 
Štefan Havlík

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________