Jiří Tkadlčík: "na prvním místě je Arnold Classic"

Jan Caha
Jan Caha 22. 2. 2015
Uložit článek
Jiří Tkadlčík: "na prvním místě je Arnold Classic"

Když se řekne "strongman", vyvstane vám na mysli pouze několik jmen českých borců, kteří tuto sportovní disciplínu dokázali proslavit a ukázat zájemcům o posilování, že svaly nemusí být jen nabubřelou hmotou, ale jsou i funkční. Jedním z nich je Jiří Tkadlčík. 

Jiří Tkadlčík: "na prvním místě je Arnold Classic"

Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem se dostal společně s Honzou Páleníčkem na Jirkův trénink. V té době byl Jirka šílenec. Tahal těžké kufry po parkovišti své školy, dokázal nás udivit svou silou na shybech ve školní posilovně a zároveň i svým zápalem pro silové sporty. Dnes se již posunul. Z doby, kdy jej znali pouze lidé v jeho okolí, je dnes jedním z nejznámějších českých strongamů, ale také showmanům, kterých je v tomto sportu opravdu pomálu. Co nám o sobě prozradil Jirka Tkadlčík? 

Jirko, za tu dobu, co jsi se neobjevil na stránkách Aktin.cz už uplynulo poměrně hodně času. Co se všechno u tebe událo? 
Od prvního rozhovoru pro Aktin.cz se toho událo mnoho, v prvé řadě jsem přesídlil z Přerova do Prahy, za což jsem neskutečně rád, protože mě to posunulo tam, kde chci být. Přibral jsem, doufám kvalitně, asi 10 kg na váze a trošku vyrostl, a v neposlední řadě se dostavily také nějaké úspěchy. Podařilo se mi 7x vyhrát mistrovství ČR, 2x mistrovství Evropy a mistrovství světa, to vše v powerliftingu, nicméně to mi nestačilo, proto jsem přešel na strongmany, kde jsem vyhrál Český pohár open bez rozdílu vah a podíval jsem se i na mezinárodní závody do Londýna, Německa atp. Těch událostí bylo spousta, nicméně tohle jsou asi ty hlavní.
 
Jiří TkadlčíkTrénuješ nyní v Praze, co tě přivedlo právě sem?
Do Prahy mne přivedly lepší pracovní podmínky, protože u nás na Moravě práce osobního trenéra, kterou jsem chtěl dělat, téměř dělat nešla. Proto jsem se téměř ze dne na den přestěhoval 300 km od rodiny a šel si za svým snem, i když to bylo těžký. Praha mi v tuhle chvíli naprosto vyhovuje, i když si samozřejmě občas postesknu, že je to velké město se spoustou lidí. Nicméně vím, že se na tu Moravu jednoho dne vrátím jako vítěz.
 
Pohybuješ se stále v liftu i strongmanech. Co je ti bližší? 
To je pravda, pohybuji se stále v obou disciplínách. Strongman a powerlifting se v některých věcech skvěle doplňují a v některých naprosto rozchází, což mě baví. Co se týče powerliftingu, je to moje srdeční záležitost, ostatně mám to i vytetováno na břiše a vždycky se k této disciplíně budu rád vracet, nicméně strongman disciplína je živější, dravější, je tam více disciplín a není to pouze jeden několikasekundový lift, je to záležitost klidně i celé minuty, kdy člověk opravdu ukáže, co v něm je a vydává ze sebe vše. Pro mě jsou strongmani jeden z nejtěžších sportů na světě s neskutečnými nároky na regeneraci, fyzickou i psychickou sílu a asi právě proto mi tak přirostl k srdci. 
 
Co v této oblasti plánuješ. Jaké máš mety pro tento rok? 
Pro letošní rok je prozatím na prvním místě právě Arnold Classic v březnu, což by mělo být mistrovství světa pro strongmany do 105kg. Dále mne doufejme čeká mistrovství Evropy ve strongmanech, a co se týče powerliftingu, pokud to dovolí okolnosti, rád bych se připravil na 900 RAW, což by pro představu znamenalo dřep asi 330kg, bench kolem 210kg a mrtvý tah kolem 360kg. Výzev je spousta, objevují se postupně a tak se nechávám překvapit.
 
Zkus nám popsat svůj typický tréninnkový den nebo týden...
Můj typický tréninkový den je celkem našlapaný, mění se jak časy tréninků, protože někdy trénuji i dvakrát nebo třikrát denně, tak i skladba tréninků, od powerlifterských, strongman, přes kulturistické až po MMA. Není mi cizí v podstatě žádný pohyb, nezaměřuji se pouze na přípravu s činkami, krásným příkladem byly loňské Vánoce, kdy jsem chodil v Přerově na badminton, plavat, běhat a tak podobně. Proto je celkem složité poprat moji přípravu, protože trénink je pokaždé jiný, odvíjí se od toho cíle, na který se připravuji a ke kterému směřuji. Na blížící se Arnold Classic přizpůsobuji trénink naprosto maximálně, jedu kvalitní strongman tréninky, do toho kardio a podobně. Za ta léta, co se tomuto sportu věnuji už celkem vím, jakým způsobem se připravit, nicméně každou tou přípravou se člověk učí, posouvá se dál a  každým rokem se zvyšují váhy a je samozřejmě těžší to uregenerovat. Trénovat těžce umí každý, ale uregenerovat to už je horší, což se snažím mít na paměti a dbát na to.
 
Jaké suplementy užíváš, abys byl stále v top silné formě? 
Kvalitní přípravu stavím na aminokyselinách, bcaa a glutaminu, dále dávám kreatin monohydrát, protože si potrpím na starou osvědčenou klasiku a sachariďák po tréninku v případě, že nestíhám. V návaznosti na to chci poděkovat firmám Aktin a Trec Nutrition, které mě velmi podporují, zásobují a usnadňují mi tu přípravu. Jsem zvyklý na 50g bcaa a 30g glutaminu denně, a v při této spotřebě je ta nádoba prázdná velmi rychle  Proto jsem vděčný, že se o mne starají a pomáhají mi tímto způsobem. 
 
V Praze jsi poměrně úspěšný. Trénuješ i Benna Cristovao. Co tě přivedlo k této spolupráci?
Jsem rád, že jsem vnímán jako úspěšný v Praze, protože se snažím makat, i když Praha je džungle. K Benovi jsem se dostal v podstatě náhodou, když jsme se potkali ve fitku, kde trénuji a on za mnou přišel v momentě, kdy jsem cvičil s kolečkem břišní svaly a zeptal se, jakým způsobem s tím cvičit. Slovo dalo slovo a domluvili jsme se na strongman tréninku, což ho bavilo a nadchlo. Později se k tomu přidaly i MMA tréninky se Zdeňkem Ledvinou, až z toho vyplynula spolupráce v dnešní podobě.
 
Děkujeme a přejem mnoho dalších úspěchů. 
 

Jiří Tkadlčík - trénink 

 

zdroj: youtube.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________