Prom-In BCAA Synergy - recenze

Jan Caha
Jan Caha před 5 lety
Prom-In BCAA Synergy - recenze

Recenze aminokyselinového přípravku, který se může zdát jako běžné BCAA, nicméně běžnými BCAA není. Inovovaná společnost Prom-In pro nás připravila zajímavost, kterou je kombinace účinných aminokyselin. Jak tyto BCAA obstály v našem hodnocení?

Prom-In BCAA Synergy - recenze

Jak jsem již psal v jiných recenzích. Společnost Prom-In prošla v posledních letech poměrně zajímavou změnou, a to jak ve výrobním procesu, tak zejména v procesu samotné inovace a zavádění novinek na trh. Pavel Samek se opravdu snaží a jsem za to rádi. Společnost Prom-In se tak pomaličku dostává ze stínu předchozí, ne příliš úspěšné minulosti, a stává se jednou z předních českých značek. A to hlavně z pohledu kvality surovin a výsledných produktů. 

Jedním z nich je i aminokyselinový přípravek Prom-In BCAA Synergy, který v sobě kombinuje vysokou dávku větvených aminokyselin BCAA, ale také aminokyseliny arginin a glutamin. Vše v jednom tvoří poměrně zajímavý mix. Opět se tedy v naších recenzích vracíme k aminokyselinovým přípravkům a k jejich hodnocení. O množství jednotlivých látek nám však více napoví složení přípravku. 

Složení přípravku a účinné látky

Než se budeme zabývat funkčností produktu, podívejme se na jeho složení.


Na 100 g  Na 1 porci (11 g)

Energetická hodnota

1120kJ / 266kcal

123Kj / 29kcal

Bílkoviny

90g

9,9g

Sacharidy

3,5g

0,4g

Tuky

<0,1g

<0,1g

Průměrné hodnoty funkčních složek

A-AKG

27000mg

2970mg

Glutamin

20000mg

2200mg

Průměrné hodnoty aminokyselin

L-leucin

22000mg

2420mg

L-isoleucin

11600mg

1275mg

L-valin

11400mg

1255mg

Total BCAA 45000mg

Total BCAA 4950mg

Název celého produktu je odvozen od větvených aminokyselin. Vidíte, že tvoří také téměř polovinu celého obsahu a mají zde poměrně veliký význam pro celou účinnost přípravku. V jedné dávce najdete téměř 5 g větvených aminokyselin BCAA. 

Tyto aminokyseliny zaujímají ve sportovní výživě své nenahraditelné místo, a to zejména díky své antikatabolické aktivitě, vlivu na regeneraci svalové hmoty a také díky tomu, že mohou sloužit jako energetický zdroj při dlouhodobě trvajících výkonech. Aminokyseliny jsou v poměru 2:1:1, zda je tento poměr ideální či nikoliv, je stále otázkou bádání všech sportovců, ale i dietologů. Nicméně můžeme říct, že jej můžeme považovat za efektivní z hlediska budování svalové hmoty i v podpoře anabolických dějů v organismu. 

Díky vysokému obsahu větvených aminokyselin je určení přípravku jasné. Můžeme ho využít v předtréninkové fázi, během výkonu, ale i těsně po výkonu. Kdy nám přípravek napomáhá před ztrátou svalové hmoty. Stejně tak najde svoje místo u všech, kteří se snaží budouvat svalovou hmotu, ale také tam, kde jde vyloženě o sílu!

Větvenými aminokyselinami to však nekončí. V jedné dávce najdeme celé 3 gramy aminokyseliny arginin. Její účel je zcela jasný, a to podpora napumpování díky své vasodilatační funkci, podpora anabolických procesů v organismu, ale také zlepšení regenerace po výkonu. Vše toto přispívá k vyšší předtréninkové výtěžnosti produktu. Ba co více, 3 g argininu v jedné dávce se jen tak nevidí. 

Poslední aminokyselinou je glutamin. Jeho funkci využijete zejména v potréninkové regeneraci, kde odstraňuje únavové katabolity z těla, podporuje regeneraci a taktéž působí na produkci růstového hormonu. Má i své důležité imunitní funkce. Na závěr si přidejme kompletní složení produktu. 

Složení: L-leucin, L-isoleucin, L-valin, AAKG – arginin alfaketoglutarát, glutamin, sladidla sukralóza a neohesperidin E959, regulátor kyselosti: kyselina citrónová, vitamín B6;pro citrónovou příchuť: aroma citrón, barvivo betakaroten; pro pomerančovou příchuť: pomerančové aroma, barvivo betakaroten; pro malinovou příchuť:malinové aroma, koncentrát červené řepy

Nyní již ale k jednotlivým kritériím našeho hodnocení. 

Rozpustnost

Vždy v případě větvených aminokyselin předpokládám lehce složitější rozpustnost a sediment, který se usazuje u okraje šejkru. V tomto případě nic takového nenastalo a přípravek se rozpouštěl velmi snadno. Dokonce tak, že mě to dokázalo překvapit. Za rozpustnost tedy nemohu dát nic jiného, než tu nejvyšší známku. 

Chuť

Chuť je kámenem úrazu téměř všech aminokyselinových přípravků. V tomto případě bude také, měl jsem možnost ochutnat pomeranč, který chutnal jako lehce nahořklá mandarinka, takže tady nebudu nejvyšší známku rozhodně dávat. Navíc mi úplně nesedí sladidla, která byla použita. Na druhou stranu si dokážu představit, jak složité je povětšinou hořké aminokyseliny ochutit tak, abyste se těšili na další doušek aminokyselinového přípravku. 

Druhou příchutí, kterou jsem vyzkoušel, byla malina. Hned po otevření se na mě vyvalila malinová vůně, která měla co dělat s čerstvě vyrobenou malinovkou z pravých malin v parném létě. Silně růžová barva mě sice trochu odrazovala, ale chuť byla příjemná. Snad jen sladidla by mohlo být použito méně, protože sladká chuť přípravku byla opravdu hodně silná. 

Stravitelnost

Co říct víc u BCAA s kombinací glutaminu a argininu, než že je jejich stravitelnost dokonalá. Nic jiného jsem ani nečekal a je pravdou, že větvené aminokyseliny bez zbytečných přídavků jsou ideálem pro všechny ty, kteří chtějí jednoduchost, funkčnost a čistotu.

Účinnost přípravku

Účinnost se vždy velmi těžko poměřuje. Nicméně během tréninku jsem nepociťoval hlad nebo náhlý závan energetické krize, byl jsem dostatečně napumpovaný a dokonce i silnější, než v předchozím tréninku. Účinnost tedy hodnotím kladně. 

Verdikt a závěr

Nebudu tvrdit, že BCAA Synergy jsou produktem, který zboří trh a bude se na něj vzpomínat ještě za několik dekád. Nicméně je to přípravek, který je velmi jednoduchý, avšak se svým nesporným účinkem a vlivem na tréninkovou výkonost. Pokud jste tedy vyznavači jednoduché kulturistické stravy a suplementace, je prostředkem právě pro vás. 

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
Prom-In BCAA Eenergy

Složení: jednoduché, bez zbytečností, avšak netradiční

8/10

Chuť: poměrně přesládlá

7/10
Stravitelnost: bezproblémová
10/10
Účinnost: očekávaná av šak těžko měřitelná
8/10
Rozpustnost:  naprosto bezproblémů
10/10
Celkem 8,6/10
   
VÝHODY A NEVÝHODY
Prom-In BCAA Energy
Klady [ + ] Zápory [ - ]
+ jednoduchost - "sladkost"
+ 5 g BCAA na dávku - pouze jedna gramáž
+ 3 g argininu  
+ 4 příchutě   
Cena na internetu: 719,- za 550 g

Prom-In BCAA Synergy

Děkujeme partnerskému aktin.cz za meteriály k recenzi.

Poděkuj autorovi
1 člověk již poděkoval

Diskuze k článku